Peru pod kůží

15. listopad 2016 | 11.26 |

Dnes pro Vás mám recenzi na zdaleka nejlepší cestopisu o Peru, který jsem na českém trhu našla, a že už se mi jich do rukou dostalo hodně. Víte, co je na něm nejzajímavější?

peru pod kuzi M

Peru pod kůží

Dobrý dojem na mě udělala už obálka, která jasně odkazuje na kulturní dědictví Peruánské republiky a přitom se obešla bez obligátní fotky Machu Picchu. Každý rádobycestovatel, který v Peru týden pobyl a jediné, co během zájezdu viděl, byly notorické turistické cíle Arequipa, Cusco a právě Machu Picchu, totiž má nutkavou potřebu fotografii této předkolumbovské památky vlepit na přebálku či první slide každého svého počinu, který má s Peru byť jen tu nejmenší spojitost. Machu Picchu je fantastické, nádherné a svoji slávu si zaslouží, nicméně v roli ilustrace cestopisů už působí jako neodpustitelné klišé. Nezvládli to bez něj ani v Lonely Planet, takže už to chce změnu. A Peru má navíc mnohem více emblematických zajímavostí než jen tu, kterou před 105 lety vyslídil Hiram Bingham. Byť je jedinečná.

Na vnitřní obálce má kniha fyzickogeografickou mapu Peru s vyznačenými hlavními městy - dost praktická věc, vzhledem k tomu, jak je postavena struktura knihy. Ta má totiž 26 kapitol; každá z nich pojednává o jednom peruánském regionu a formou skládačky tak dává dohromady obrázek celé země. Během čtení tedy postupně procestujete celé Peru od severu k jihu, navštívíte pobřeží, Andy i Amazonii. 

Autor se netají svým obdivem k jihoamerickým kronikářům z dob objevování Ameriky a svou knihu také pojal v jejich stylu. Už jen jím ji výrazně odlišil od jiných publikací z cestopisné kategorie: každá kapitola z Peru pod kůží je uvedena obrázkem ze čtyři sta let staré kroniky intelektuála indiánského původu Guamána Pomy de Ayala a krátkým shrnutím toho, o čem bude v kapitole řeč. Samotný text je pak na hony vzdálen klasickým deníkovým cestopisům, výrazně subjektivním, přehnaně osobním a často faktograficky nepřesným; jedná se spíše o syntézu poznatků z různých oblastí (najdeme zde historické, biologické, geografické, hydrologické, politické i antropologické údaje) střídmě okořeněnou vyprávěním vlastních zkušeností a anekdot. Docela renesanční dílo, řekla bych.

Ačkoli má kniha téměř 400 stran, čte se dobře a snadno, přestože oddechové čtení to určitě není, alespoň trochu u něj přemýšlet musíte. Mohu Vám ovšem zaručit, že pokud si na tuto publikaci uděláte čas, bude to čas dobře využitý: neznám jiné současné literární dílo vydané v češtině, které by bylo tak nabité zajímavými podrobnostmi a předalo by Vám na tak malém prostoru, jaký Vám nabídne papír jedné jediné knihy, tolik aktuálních informací o pro Českou republiku informačně dosti vzdálené zemi, jakou je právě Peru. Protože navíc autor v této zemi pobýval pět let, nehrozí, že byste se v jeho "pobytopisu", jak on sám říká, setkali s "turistickým zkreslením", kterým mnohé jiné texty se stejným tématem trpí.

Pokud tedy hledáte poutavou a přitom opravdu poučnou knihu, doporučuji Vám Peru pod kůží všema deseti (mimochodem, pomalu se blíží Vánoce - možná byste tento cestopis mohli zvážit jako pěkný dárek pro příbuzného či kamaráda, který má rád Jižní Ameriku, španělštinu, předkolumbovské kultury nebo Cestománii). A pokud se Vám kniha bude líbit, rozhodně se podívejte i po dalších cenami ověnčených publikacích Vladimíra Plešingera.

Už jste knihu četli? Jak se Vám líbila? Nebo jste ji zatím nečetli, ale chystáte se na to? Povězte mi o tom v komentářích! A pamatujte, že další článek pro Vás vyjde už v pátek: tentokrát bude řeč o sedmi fascinujících věcech z Latinské Ameriky. Nezmeškejte to! :-)

Článek i fotografie jsou chráněny autorským právem a není možno je bez svolení autorky žádným způsobem kopírovat či šířit, a to ani částečně.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře