Říší Inků s děravou kapsou

20. srpen 2015 | 17.19 |

Dnes pro Vás mám recenzi cestopisu, který vyšel právě před šesti lety. Upřímně řečeno, nestojí za to si ho přečíst; přesto si ale myslím, že o mnoho přijdete, pokud si jej nepořídíte nebo alespoň na čas nevypůjčíte z knihovny. Proč?

Jedná se o knižně vydaný cestovatelský deník zachycující putování po Peru, které s několika menšími odbočkami víceméně sleduje standardní turistický výběr nejslavnějších památek: kraoučký pobyt v Limě následovaný Cuskem společně s nezbytným Sacsayuamánem a Coricanchou, dále Písac, Ollantaytambo, Aguas Calientes a Machu Picchu, něco málo trekování v Andách, návštěva Puna, jezero Titicaca, krátký skok do Bolívie směrem na La Paz, Oruro a okolí, na závěr cesta kolem Huascaránu a návrat přes tradiční kombo Huaraz plus Chavín de Huántar. Trasa není nikterak originální; na jednu stranu na tom samozřejmě není nic špatného, na druhou stranu to znamená, že v knize pravděpodobně najdete jen málo informací, které na Vás nečekají v bleděmodrém ještě v mnoha dalších českých cestopisech ze stejné země.

Musím se přiznat, že tuto publikaci jsem dočetla do konce jen s velkým sebezapřením. Přes docela zajímavé postřehy, které kniha místy obsahuje, se totiž text bohužel vůbec nezdařil po jazykové stránce. Nacházejí se zde stylistické hrubky, o kvalitní syntaktické výstavbě nemůže být řeč; vyskytuje se zde naneštěstí i hodně překlepů v přepisech španělských slov (např. Bajo del Punte, konkvistadoři, Palazio de Gobierno, Los Jardiness) jakož i faktografických chyb a polopravd. Autor také postrádá některé kulturní znalosti, které by mu pomohly správně interpretovat či zasadit do kontextu jeho pozorování (např. při jednom nedělním výletu komentuje oblečení indiánů větou Dnes jsou všichni svátečně oblečeni v tradičních krojích nevěda, že obyvatelé And tyto kroje nosí stále, a je svátek nebo všední den; je to jejich běžné ustrojení). Pokud tedy o Peru ještě moc nevíte, přečtení této knihy Vás v mnoha věcech může uvést v omyl; pakliže už o Peru nějaké ty znalosti máte anebo si potrpíte na kvalitní češtinu, může se stát, že se při čtení často rozčílíte.

Jediným, zato však mimořádně pádným důvodem, proč tuto knihu vzít do ruky, jsou obsažené fotografie. Fotografií je v knize opravdu obrovské množství, všechny jsou vyvedeny v barvě, obvykle zabírají podstatnou část stránky, takže na nich lze vidět i detaily a většina z nich je velmi, velmi povedená. Nevybavuje se mi žádná jiná česká publikace stejného zaměření, která by disponovala takovým množstvím obrazového materiálu. Pokud si tedy chcete prohlédnout nejen kvalitní fotografie hlavních turistických lákadel této země, ale i hezké momentky z peruánského života, bude pro Vás tato kniha výbornou volbou. Kniha je k sehnání kupříkladu v tomto knihkupectví.

Mé závěrečné doporučení tedy zní: nečíst, prohlížet!

- - -

Obálka knihy

Titul: Říší Inků s děravou kapsou

Autor: Libor Chvojka

Nakladatelství: Nava

Rok vydání: 2009

K sehnání: například zde

Zdroje:
http://www.databazeknih.cz/images_books/23_/230582/big_risi-inku-s-deravou-kapsou-8hr-230582.jpg (fotografie)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře