Kolumbijská triáda: Káva, kokain, smaragdy

19. srpen 2015 | 15.52 |

V Evropě se na téma "jak to chodí v Jižní Americe" traduje spousta stereotypů, z nichž některé jsou úsměvné, jiné tolik ne, především ale jejich velká část neodpovídá současné realitě tohoto světového regionu a právě pro to je kniha o které budu hovořit v dnešním příspěvku jednou z těch, které by si každý Evropan (potažmo Čech) měl před svou první výpravou do Latinské Ameriky přečíst. Je to totiž ten druh literatury, který budoucímu cestovateli přinese úlevné zjištění, že Jižní Amerika je o kapku méně divoká a o poznání přivětivější, než se původně domníval.

Tato zhruba stoosmdesátistránková kniha s půvabnou retro mapou Kolumbie na předsádce líčí příběh tří nejznámějších vývozních artiklů této země. Vypráví o jejich cestě od samého počátku výroby, pěstování či těžby až ke spotřebitelům, vyvrací spoustu předsudků a zažitých nepravd a zároveň poukazuje na to, že nejkvalitnější káva na světě, hojnost kokainu a prvotřídní smaragdy zdaleka nejsou to jediné, kvůli čemu se stojí za to do Kolumbie podívat.

V prvním oddíle se autoři dělí o své zážitky z pobytu na kolumbijské farmě - fince. Postupně Vám povyprávějí podrobnosti o práci jednotlivých zaměstnanců na plantážích, projdou se s vámi budovami na prvotní zpracování zrn a poptají se, jak vypadá život místních pěstitelů, pod kterými značkami můžeme kávu koupit a jakými spletitými cestami se vlastně dostává až k nám na stůl.

Druhý oddíl pojednává o výpravě do vlhkých dolů na polodrahokamy, o návštěvě v sídle smaragdového bosse kam se jen tak někdo nedostane i o tom, že kvalitní smaragd může být mnohem dražší než diamant. Cesta pokračuje nákupy těchto drahokamů v dílnách a obchůdcích u Avenida Jimenez v hlavním městě Bogotá a rozhovorem s doňou Marlen, majitelkou dílny v exkluzivním místě zvaném Emeralda Trade Center, která se smaragdy pracuje už od čtrnácti let.

Vtip Co mají společného rockový muzikant, špičkový pracovník reklamní agentury a redaktor lifestylového magazínu? Dealera. uvádí kapitoly o původních obyvatelích - Arhaucích, kteří koku znají už po staletí, i ostatních pěstitelích této rostliny a na celou "záležitost s kokainem" nabízí podstatně širší pohled než jen černobílé rozdělení na "darebáky, co to svinstvo pěstují" a "udatné, co proti zločinu bojují". Kromě políček s rostlinkami koky v knize nahlédnete do neveselé ekonomické situace místních obyvatel, s vojáky elitní jednotky se vydáte na zásah proti laboratoři na drogy a na závěr zakotvíte na plážích ostrůvku San Andrés, což je místo, o které se Kolumbie a Nikaragua dohadují snad od nepaměti.

Knihu uzavírá krátká kapitolka o návštěvě u dnes již zesnulého Rafaela Escalony, mistra vallenata, totiž kolumbijského národního hudebního stylu, a přítele spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze.

Víc podrobností o knize prozrazovat nebudu, snad jen přidám pár poznámek k dílu jako takovému: pro běžného čtenáře bude tento třídílný kolumbijský výlet velmi osvěžující záležitostí; kniha je čtivá, rozhodně se nejedná o žádný soupis fakt o jednom státě na druhé straně zeměkoule, ale o svižný cestopis ve formě zápisků, které Vás snadno vtáhnou do děje, čemuž napomůže i množství originálních fotografií. Výhodou navíc je, že knihu lze momentálně sehnat za docela pěknou cenu. Pokud vás publikace zaujme, poohlédněte se také po její sestře nazvané Sníh z Bogoty: Dva roky v Kolumbii, je psána stejnými autory a stejně příjemným stylem.

- - -

Obálka knihy

Titul: Kolumbijská triáda/Káva, kokain, smaragdy

Autoři: Juraj Liška, Jiří Roth

Nakladatelství: Euromedia Group

Rok vydání: 2010

K sehnání: například zde

Zdroje:

https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/147697_big.jpg (fotografie)

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kolumbijská triáda: Káva, kokain, smaragdy movies 19. 08. 2015 - 16:06
RE: Kolumbijská triáda: Káva, kokain, smaragdy anonym 27. 04. 2016 - 15:48