Váš osobní studijní plán na celý měsíc v 5 krocích

5. duben 2017 | 00.27 |

Jak by vypadalo Vaše studium cizího jazyka, kdybyste jej měli nakreslit? Bylo by jako špičkový orientační běžec, pohledný, osvalený atlet, který se neuvěřitelnou rychlostí a ve správném směru řítí za svým cílem? Nebo by vypadalo spíš jako loďka bez kapitána plná zmatených pasažérů, kteří pořádně nevědí, kam plují, a už vůbec netuší, kdy a jestli vůbec dospějí do cíle?

Pokud to s Vaším studiem vypadá spíš jako s tou loďkou, pojďme s tím dnes něco udělat. Mám pro Vás jednoduchý nástroj, který Vám pomůže uchopit kormidlo pevně do rukou a okamžitě nabrat správný směr. 

Dostaňte svůj pokrok v cizím jazyce pod kontrolu. 

.

ship sea

.

Jelikož jsem slíbila, že Vám pro tento účel nabídnu pět jednoduchých kroků, zpracovala jsem tuto strategii do opravdu stručného návodu v duchu zásady kiss - Keep It Short and Simple. Vezměte si kousek papíru a něco na psaní a jdeme na to!

1. Určete si pro následující čtyři týdny jednu prioritu

Zvolte si jednu oblast, na kterou se v následujícím měsíci zaměříte. Co Vám nejde? Na čem potřebujete zapracovat? Který aspekt své angličtiny nebo španělštiny potřebujete urgentně vylepšit? Může to být porozumění poslechu, gramatika nebo čtenářská gramotnost, slovní zásoba, psaní nebo konverzace...

Vyberte si jednu jedinou oblast, které se budete po čtyři týdny věnovat (v dalších čtyřech týdnech se pak můžete zaměřit zase na něco jiného).

2. Zvolte si v rámci této priority čtyři konkrétní témata

...pokud je to třeba. Jestliže jste např. mírně pokročilý student na úrovni B1 a chcete si dejme tomu zopakovat základní gramatické jevy, které už v podstatě znáte a jen si je potřebujete připomenout a upevnit, pak není nutné si tato čtyři témata volit a tento krok můžete směle přeskočit.

Pokud ale například víte, že máte v angličtině velké mezery 1) v používání členů, 2) ve tvarech nepravidelných sloves, 3) ve stupňování přídavných jmen a v 4) používání předpřítomného času, bude nejlepší, když si tyto čtyři oblasti stanovíte jako hlavní témata pro následující měsíc a každý týden se budete věnovat jednomu z nich.

3. Rozhodněte se, kolik času studiu denně věnujete

Ano, denně.

Všichni dobře víme, že nejlepší je studovat třeba po troškách, ale pravidelně - nejlíp každý den. Tak se podle tohoto faktu pojďme zařídit. 

Prosím, nenalhávejte sami sobě, že nemáte čas. Je to prioritách. Opravdu chcete ten cizí jazyk umět, nebo ne? Pokud ano, musíte si najít čas a něco pro to udělat. Jiná možnost, zkratka ani zázračná metoda neexistuje. 

Pět nebo deset minut denně si na studium najde každý, opravdu každý. Osobně znám celou řadu velmi zaneprázdněných lidí - lékařů, ředitelů, maminek na mateřské dovolené a dalších - kteří si i přes svůj nabitý program dokáží každý den těch pár minut času na studium najít. Když to zvládnou oni, jsem si jistá, že to dokážete i Vy :-)

Užitečnou nápovědu na to, jak si potřebných pár minut volného času navíc v každodenním programu najít, jsem pro Vás zpracovala v tomto článku. Další úsporu času Vám může přinést tato šikovná dovednost

Nyní si tedy závazně stanovte, kolik času studium věnujete každý den, 6x v týdnu. K dispozici máte jeden den volna; na začátku každého týdne se můžete rozhodnout, který den si dáte pauzu. Minimem je 5 minut denně; pokud jistojistě víte, že zvládnete víc, klidně si pro sebe stanovte o něco vyšší limit. Buďte ale realističtí. Raději zkuste začít s o něco menším časem, než si myslíte, že je pro Vás reálné zvládnout; když později uvidíte, že je pro Vás splnění tohoto časového limithu hračka, můžete jej kdykoli navýšit.

4. Promyslete si, co přesně budete ve stanoveném čase dělat

Jak budete každý den pracovat na zlepšení své prioritní oblasti? Napište si konkrétní činnost, které se budete věnovat. Nestačí vágní popis typu "budu poslouchat španělštinu". Co budete poslouchat? Podcasty? A kde je najdete? Nebo se budete dívat na videa? Jaká? 

To, co si v tomto bodě napíšete, musí být natolik konkrétní, že když nastane moment, kdy máte ke studiu usednout, budete přesně vědět, co dělat.

Například:

- Vaše priorita: být pohotovější v konverzaci ⇒ Činnost: zaregistruju se na webu easylanguageexchange.com, najdu si rodilého mluvčího na jazykovou výměnu a domluvíme se na pravidelném každodenním videochatu

- Vaše priorita: zopakovat si základní gramatiku ⇒ Činnost: budu jedno po druhém vypracovávat gramatická cvičení z cvičebnice jménem XY

- Vaše priorita: zlepšit se v porozumění poslechu ⇒ Činnost: do smartphonu si nainstaluju aplikaci Podcast Addict, stáhnu si podcasty o fotbale a budu je poslouchat

- Vaše priorita: zapracovat na čtenářské gramotnosti ⇒ Činnost: budu si číst knihu XY z edice Oxford Bookworms

Nyní máte svůj studijní plán na příští měsíc hotový, zbývá Vám už jen pustit se do práce a na konci každého dne udělat poslední, pátý krok.

5. Průběžně si zapisujte, jak si vedete

Daří se Vám plnit svůj studijní plán? Nebo dokonce zvládáte mnohem více, než jste čekali? Kolik času jste v uplynulém týdnu studiu věnovali? A co v uplynulém měsíci? Daří se Vám teď hůře nebo lépe než předtím? Proč? Co Vás v uplynulé etapě ve studiu brzdilo a potřebujete to změnit či napravit?

Tyto otázky jsou pro správné směřování Vašeho studia zásadní. Musíte vědět, odkud a kam jdete a jak si v průběhu cesty vedete. 

Na to, abyste na všechny tyto důležité dotazy znali odpověd, si potřebujete vést záznam Vašich denních aktivit. Veškeré nezbytné informace si přitom se správným nástrojem zvládnete zapsat do patnácti vteřin. 

Abych Vám tento krok maximálně usnadnila, připravila jsem pro Vás tabulku pro denní záznam Vašeho studijního pokroku. Stačí si ji vytisknout a můžete ji hned začít používat. Bude pro Vás společně s Vaším čerstvě sestaveným studijním plánem tím, čím je pro orientačního běžce mapa. 

A aby to bylo ještě jednodušší, přiložila jsem Vám k této tabulce na míru i vzor, díky kterému pro Vás vyplňování bude úplně intuitivní. Obojí si můžete stáhnout prostřednictvím formuláře pod tímto článkem.

Přeji Vám spoustu úspěchů! Studiu zdar :-)

Získejte zdarma tabulku pro snadné sledování Vašeho pokroku i další tipy pro efektivní studium

Obratem Vám ji pošlu na email. Stačí vytisknout
a můžete ji okamžitě začít používat!

Formulář byl odeslán, děkujeme.

<

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře