Jednoduchý tip, díky kterému získáte více času

28. březen 2017 | 05.04 |

Dnes pro Vás mám jeden tip, díky kterému ušetříte spoustu času, pokud ke studiu cizího jazyka používáte jakoukoli aplikaci (Memrise, Duolingo, Babbel, Anki,...), nebo pokud v práci či ve volném čase trávíte hodně času u počítače. Chcete mít víc volna a moci se tak více věnovat cizím jazykům nebo Vašim koníčkům?

.

laptop typing

.

Už v několika předchozích článcích jsem zmiňovala, že jazyk je potřeba studovat často, nejlépe každý den, a chytře, tedy za pomoci efektivních strategií. Návod na to, jak si i v nabitém programu můžete denně vyšetřit 10 minut na studium, jsem Vám předložila v tomto článku; jak se vyvarovat nejčastějších strategických chyb už také víte. Pojďme si nyní k tomuto arzenálu pozitivních návyků a úderných strategií přidat ještě jednu účinnou zbraň: psaní všemi deseti!

Píšete na počítači emaily? Komentáře k článkům, které Vás zaujaly? Blogujete? Vytváříte prezentace, píšete eseje a domácí úkoly nebo vytváříte elektronické faktury a reporty pro Vašeho šéfa? Učíte se jazyk s pomocí nějaké aplikace nebo chatujete s cizinci? Jestli ano, používáte k tomu klávesnici. A pokud na ní nepíšete všemi deseti, pak každý den nehorázně mrháte časem. Časem, který byste mohli využít mnohem lépe a ve většině případů také příjemněji: mohli byste jej použít pro zvládnutí vytouženého jazyka nebo třeba pro odpočinek a zábavu s rodinou. 

Pokud aktuálně pro psaní na klávesnici používáte jen několik málo prstů a napsat jednu normostranu je pro Vás prací na půlku dopoledne, pak jestliže se naučíte správný prstoklad a zvládnete tak psaní všemi deseti, může se Vaše rychlost psaní snadno zdvojnásobit nebo i ztrojnásobit. Pokud tedy nyní každý den trávíte psaním emailů, úkolů, slovíček v aplikacích nebo pracovních dokumentů nějaké tři hodiny, můžete tutéž práci při psaní všemi deseti zvládnout za hodinku a půl nebo i méně. Teď počítejte: kolik času tímto způsobem ušetříte za týden? A za měsíc? 

Psaní všemi deseti se můžete naučit ve specializovaném prezenčním kurzu, pro většinu lidí ale bude nejpraktičtější online trénink z domova. Webů a programů pro výuku a trénink psaní všemi deseti je naštěstí k dispozici hromada. Třeba na tomto odkaze si můžete snadno změřit Vaši aktuální rychlost psaní.

A při patnácti minutách tréninku denně můžete už za pár týdnů psát mnohem rychleji a být tak výrazně produktivnější.

Mně osobně se z programů pro výuku psaní všemi deseti nejvíc líbí Psaní Hravě, především kvůli tomu, co má uvedeno už v samotném názvu - učení je zde opravdu hravé, přičemž já jsem s Komenského výrokem Škola hrou souhlasila odjakživa. Když nás něco baví, hodně se tomu věnujeme. A když se něčemu hodně věnujeme, jde nám to.

Myslím, že takto příjemně to lze navléknout i v případě učení se psaní všemi deseti. Ve zmíněném online programu postupně procházíte mapou Klávesvěta, zachraňujete jednotlivá písmenka/klávesy z různých nesnází a přitom se učíte, jak správně psát. Střílíte písmenka, soutěžíte s časem a za své výkony sbíráte body, respektivě hvězdičky. Získané skóre můžete porovnávat také se svými kamarády a všechno Vaše snažení je doprovázeno vtipnými průpovídkami. Je to legrace :-)

Demo verzi kurzu, kterou si můžete zdarma vyzkoušet, najdete zde. Na stejném odkazu naleznete také možnost objednat si doživotní licenci na plnou verzi. Pokud byste chtěli usnadnit život nejen sobě, ale také někomu ze svých blízkých, můžete mu tento kurz darovat formou dárkového poukazu.

Pakliže si důležitost psaní všemi deseti uvědomujete, ale nechcete do získání této schopnosti finančně investovat, můžete si vybrat také některý z výukových programů, které jsou dostupné zdarma. Většina z nich sice nejspíš nebude tak pěkná na pohled ani tak vtipná jako Psaní Hravě, účel by ale přesto splnit měly. Vybírat můžete třeba z tohoto menu, kde jsou k dispozici demo verze placených programů i plné verze některých freeware aplikací.

Můžete si vybrat jeden freeware program, který Vám bude sympatický, a celý svůj trénink absolvovat v něm, nebo si dle potřeby nakombinovat několik freeware a demo programů. Pozitivní ohlasy jsem slyšela například na program All Ten Fingers.

Umíte psát všemi deseti? Jak dlouho Vám trvalo, než jste se to naučili? A kolik času denně trávíte s jazykovými aplikacemi jako je Duolingo, Memrise nebo Anki? Napište mi o tom do komentářů!

- - -

Kam dál?

→ Zvažujete pokus o získání certifikátu ze španělštiny? Zjistěte o něm vše potřebné v tomto článku.

→ Obohaťte Vaši angličtinu o těchto 10 snadno zapamatovatelných idiomů.
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/143-pozvanka-tyden-spanelske-kultury-v-ostrave.html

→ Vydejte se za poznáním i zábavou na Týden španělské kultury v Ostravě.

→ Přemýšlíte nad něčím, co se týká španělštiny, a nedá Vám to spát? Řekněte si o odpověď

→ ...a stavte se sem pro nový článek zase v pátek, budu se na Vás těšit!


Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/138-pozvanka-chcete-byt-polyglotem.html

Zdroje:

autorkou fotografie je Joanna M. Foto
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/68-vse-o-certifikatu-dele-ukazte-ze-umite-spanelsky.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny