7 velkých chyb, jež děláte při učení cizího jazyka

5. listopad 2016 | 17.19 |

Nikdo není dokonalý a nějakou tu chybu uděláme každou chvíli. Při učení cizího jazyka však nesprávný návyk může výrazně brzdit Vaše studijní úsilí. Zjistěte, jak se zbavit sedmi nejčastějších prohřešků proti efektivnímu učení a nastartujte Váš pokrok!

student jumping small

Chyba č. 1: "Učím se, když to na mě přijde"

Nejspíš už jste slyšeli, že pravidelnost je při studiu cizího jazyka zásadní. Proč? Protože zapomínáme. A to hodně a velmi rychle. Tedy pokud se budete učit jen tehdy, když na to zrovna budete mít náladu, pak i když dnes věnujete celé odpoledne tomu, abyste do hlavy dostali dvě nové gramatické struktury a sto slovíček, Vaše snaha bohužel vyzní naprázdno, jestliže se pak následující dva týdny na čerstvě naučené znalosti znovu ani jednou nepodíváte. Jediným lékem proti zapomínání je totiž opakování. Bez pravidelného opakování a připomínání si toho, co už umíte, budete začínat stále znovu: o čtrnáct dní později uvidíte tutéž gramatickou kapitolu a již jednou nastudovaných sto slov a budete mít dojem, že je vidíte poprvé v životě.

Přirozené zapomínání a nutnost opakování jsou důvodem, proč je třeba se jazyku věnovat opravdu pravidelně. Všimněte si, že neříkám "dlouho"; pouze pravidelně. 10 minut každý den bude mít větší a trvalejší efekt než 70 minut jednou týdně. Navíc, 10 minut denně si s trochou dobré vůle dokáže vyšetřit každý. Opravdu každý. No jo, ale jak se k takovéto pravidelné desetiminutovce přimět?

Dovolte mi otázku: jak často za sebou zamykáte vstupní dveře, když jdete z domu? Vždycky? A co když se Vám zrovna nechce hledat klíče? Anebo nemáte čas, protože spěcháte na autobus? Zamknete je i tak, že ano? Je to zkrátka důležitý úkon, který nemůžeme vynechat. Podobně je to třeba i s čištěním zubů: vsadím se, že si zuby čistíte každý večer, protože je to prostě potřeba a děláte to tak už léta, a ani Vás nenapadne přemýšlet nad tím, proč byste to měli dělat zrovna dnes a ne to odložit na zítra; a už vůbec neztrácíte čas půlhodinovým přemítáním o tom, zda si dnes zuby čistit půjdete, anebo ne. 

Jestliže je tedy tak snadné vždy a bez výjimky za sebou zamykat dveře a pravidelně si každý večer čistit zuby, proč si nevytvořit totéž pravidlo i pro další oblasti a nevěnovat se s železnou pravidelností také cizímu jazyku, kterému se aktuálně učite? Je to snadné: potřebujete si 1) z toho udělat zvyk a 2) omezit překážky na minimum.

Pro vybudování návyku si stanovte pravidelný čas a také místo, kde se studiu budete věnovat. Např. "každý večer hned po večeři v pracovně"; "každý den ve vlaku po cestě do práce"; "každé ráno ještě před tím, než si přečtu nové příspěvky na Facebooku".

Tento čas pak dodržujte a nepouštějte se do smlouvání sami se sebou: "ještě chvilku se kouknu na televizi a pak jdu na to"; "nejdříve je potřeba umýt nádobí...". Jakmile je čas na španělštinu/ /angličtinu/francouzštinu či cokoli se učíte, jděte na to. Nad ničím nepřemýšlejte a začněte.

Druhým krokem je odstranění překážek, které oslabují Vaši dobrou vůli se studiu věnovat. Maximálně si jej usnadněte! Pokud Vám vadí, že si nejprve musíte dojít pro učebnici do knihovničky v obýváku, abyste pak mohli studovat v pracovně, nechávejte si ji přímo v pracovně přichystanou na stole. Pokud je pro Vás překážkou, že musíte cizojazyčnou knihu, kterou právě čtete, vláčet v už tak těžké tašce do práce, stáhněte si do mobilu či čtečky její elektronickou verzi. Rozptyluje-li Vás Vaše rodina neustálým vyrušováním a nedává Vám tak šanci se soustředit, požádejte ji o spolupráci.

clock

Chyba č. 2: "Stejně se to nikdy nenaučím"

Často se při setkání s různými lidmi dostaneme na téma cizích jazyků a mnoho lidí mi při této příležitosti říká, že nejsou studijní typ, že jim jazyky nikdy nešly a podobně. Samozřejmě, každý máme nadání pro určité činnosti a pro jiné zase tolik ne a někdo se tudíž cizí jazyk naučí rychleji a jiný o něco pomaleji. Pokud jste ovšem dokázali vstřebat češtinu coby Váš mateřský jazyk, dokážete se přinejmenším na komunikativní úrovni naučit jakýkoli jiný jazyk se Vám zamane. Je naprosto vyloučeno, že byste to nedokázali. Pokud máte potenciál naučit se jeden jazyk, máte potenciál naučit se i druhý. Pokud budete přesvědčeni, že se za dva tři roky pohodového studia v běžných situacích anglicky v klidu domluvíte, máte pravdu. Pokud si budete stále dokola sveřepě opakovat, že právě Vy se tedy anglicky rozhodně nikdy nedomluvíte, máte také pravdu. Sebenaplňující proroctví fungují.

Jde tedy o toto: nepřemýšlejte nad tím, že to nejde, ale nad tím, jak to udělat, aby to šlo. Nejde o násilný pozitivní přístup ve smyslu "naše schopnosti a možnosti jsou neomezené a zářná budoucnost pro všechny nevyhnutelná", ale o otevřenost možnosti, že to zvládnete, že učivo pochopíte, že budete postupovat kupředu. Zaměřte se tedy nikoli na vymýšlení omluv pro budoucí selhání, ale na hledání cest, jak uspět. 

student

Chyba č. 3: "Multitasking ovládám"

Multitasking je Bohulibá věc u některých převážně manuálních činností, například když průběžně mícháte vařící se polévku, k tomu strouháte jablka do kompotu a dochucujete kuře v troubě. U činností náročných na mentální kapacitu se ale nevyplácí: při "přepínání" mezi jednotlivými činnostmi ztrácíte čas a vteřiny potřebné na znovuzaměření Vaší pozornosti na každou novou činnost Vám skóre také nevylepší, takže ve výsledku Vám multitaskování zabere více času, než kdybyste jednostlivé činnosti dělali jednu po druhé.

Dvojnásob to platí při učení, které vždy vyžaduje maximální soustředění. Nesnažte se tedy při učení dělat více věcí naráz. Také se nenechte zlákat "zvukovými kulisami" a nepouštějte si při učení hudbu, rádio ani televizi. Sami uvidíte, že Vám vše půjde mnohem rychleji od ruky. 

Kdysi jsem četla příběh o moudrém mnichovi, jehož požádali o radu do života. Rada zněla: Když jím, tak jím. Když pracuji, tak pracuji. Když se modlím, tak se modlím. A když spím, tak spím. Tedy když se učíte, učte se. Nic jiného.

multitasking

Chyba č. 4: "Mám to nalajnované černobíle"

Vzpomeňte si, co jste dělali včera. Vybavte si celý Váš den. Máte tu představu před sebou? Výborně. Řekněte mi, co vidíte?

Je to text? Vsadím se, že ne. Je to fotografie? Pravděpodobně také ne. Je to film? Uhodla jsem? Tak pojďme dál. Jaký ten film je, černobílý? 

S téměř 100% pravděpodobností nikoli; film o včerejším dni je ve Vaší (i mé) hlavě promítaný v barvách. Pokud si tedy věci pamatujeme ve formě barevného filmu, proč se nejčastěji učíme z černobílého textu???

Vaše poznámky z výuky nemusí být lineární, chronologické ani černobílé. Vneste do Vašeho sešitu barvy, přidejte grafy, mentální mapy, diagramy, náčrtky, jednoduché obrázky, piktogramy a symboly, zkrátka jakékoli grafické zpracování, které Vám pomůže se v tématu lépe orientovat a uchopit jej jak v detailech, tak jako provázaný celek. Potřebujete zápisky, které budou přehledné a na první pohled v nich uvidíte logické posloupnosti.

Velmi Vám pro tento účel mohu doporučit knihy o mentálním mapování od Tonyho Buzana; za jedno odpoledne se s pomocí kterékoli z nich můžete sami naučit, jak zvýšit svou kreativitu a zlepšit paměť. Knihy seženete například zde.

mind map 2

Chyba č. 5: "Dělám jen to nejnutnější a víc nic"

...aneb učebnice a dost. Vím, že není snadné najít si čas ani na domácí úkol do Vašeho jazykového kurzu, natožpak abyste se ještě dobrovolně věnovali něčemu dalšímu. Přesto se ale přimlouvám alespoň za pokus. Snažte se jazyk, kterému se právě učite, více vtáhnout do Vašeho běžného života. Učíte se španělsky? Nastavte si jazyk operačního systému na Vašem smartphonu na španělštinu. Totéž udělejte s Vašimi profily na sociálních sítích. Začněte knihy Vašeho oblíbeného autora číst ve španělském překladu. Seriál, na který se tak jak tak pravidelně díváte, si najděte ve španělské verzi s českými titulky (pro začátek). Najděte si weby ve španělštině, jejichž témata Vás zajímají: rádi si počtete o nejnovějších technických hračkách na trhu? Stejně už to děláte v češtině, proč tedy nezměnit jazyk? Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou.

Poohlédněte se po internetovém magazínu, který se týká některého z Vašich koníčků, a sledujte jej přes RSS feed. Vygooglete si zajímavého bloggera, který o Vaší zálibě pravidelně píše. Přihlaste se k newsletteru z webu zaměřeného na Vaše hobby a Vaše pravidelná porce španělského čtiva Vám tak bude chodit přímo do emailu.

A prozkoumejte i Youtube: ať už rádi vaříte, chcete znát všechno o aktuálních kosmetických novinkách či módních trendech, zajímáte se o fitness a nejrůznější druhy cvičení či chcete co nejdříve zjistit názor experta na nový iPhone, Youtube má v požadovaném jazyce na sto procent minimálně deset kanálů vhodných právě pro Vás. Vyberte si ten, který je Vám nejsympatičtější, přihlaste se k odběru a dejte si závazek, že se alespoň jednou týdně mrknete, jaká nová videa Váš oblíbenec vydal. Nejen, že takto budete španělštinu vstřebávat v podstatě bez námahy; ještě si k tomu fantasticky zvýšíte motivaci.

carro

Chyba č. 6: "Ta země mě vůbec nezajímá"

Jazyk je velmi úzce spjat s kulturou, je nositelem kultury. Co existuje v dané kultuře, má své pojmenování v příslušném jazyce; a naopak, co existuje v určitém jazyce, má svůj původ v související kultuře. Jazyk tedy od jeho kulturního pozadí nelze dost dobře oddělit.

Jazyky jsou také asymetrické: věci, jevy, osoby nebo činnosti, které dokážeme v určitém jazyce pojmenovat, své pojmenování v jiném jazyce mít nemusí. V některých exotických jazycích například nenajdeme tolik různých označení pro barvy jako v češtině. chybí například rozlišování mezi zelenou a modrou nebo mezi červenou a žlutou barvou. V jiných, eskymáckých jazycích naopak nalezneme kupříkladu více než dvě desítky názvů pro různé odstíny bílé barvy, zatímco my v češtině si v běžné řeči ystačíme s jediným slovem - bílá, maximálně pak v módním průmyslu či grafických oborech využijeme ještě tři, čtyři další termíny typu krémově bílá, šapaňská či slonovinová...toť vše. To znamená, že se znalostí českého kulturního pozadí si při snaze o pochopení souvislostí v jiných jazycích ne vždy vystačíme.

Co z těchto dvou faktů vyplývá? Pokud se chcete opravdu dobře naučit dejme tomu francouzsky, nezbývá Vám než se zajímat také o Francii samotnou, o její kulturu a dějiny, protože na ně stejně dříve či později narazíte. Existuje mnoho francouzských slov, které bez znalosti jejich kulturního pozadí nikdy dost dobře nepochopíte. Čím dříve se navíc o Francii začnete zajímat, tím lépe pro Vás: většinou Vás kulturní zajímavosti brzy uchvátí a pak už Vám objevování dalších a dalších souvislostí (a současné zdokonalování se v jazyce) půjde úplně samo.

french

Chyba č. 7: "Jsem vlk samotář"

Možná se právě odhodláváte, že si kooooonečně najdete lektora pro výuku italštiny. Nebo jste samouk, který si italštinu už nějaký ten pátek po večerech poctivě piluje doma. V obou případech Vám rychlý postup na další úroveň Vašich jazykových schopností zaručí jedna věc: komunita. 

Určitě znáte přísloví Ve dvou se to lépe táhne. Platí i pro studium cizího jazyka. Nebuďte na to sami! Domluvte se s kamarádkou a choďte na lekce spolu. Zaregistrujte se do skupinového kurzu, ve kterém potkáte nové lidi a navážete nová přátelství. Najděte si ve Vašem městě klub nadšenců pro jazyk, který právě studujete. Seznamte se se studenty z programu Erasmus, kteří daným jazykem mluví a právě studují poblíž... Jakmile se včleníte do skupiny lidí se stejným směřováním, tato skupina Vás ve Vašem úsilí bude podporovat a pomůže Vám tak překonat krizová období, ve kterých byste, kdybyste na to byli sami, studium vzdali.

wolves

A jaké chyby jste někdy během Vašeho studia udělali vy? Co byste začínajícím studentům poradili, aby jim učení cizícho jazyka šlo nejlépe? Jaké metody se Vám osvědčily? Podělte se o Vaše tipy v komentářích!

P.S. Šestý prohřešek máte možnost odstranit hned teď! Už jste se zúčastnili soutěže o napínavou knihu o Kolumbii, která se Vám bude hodit na současné sychravé podzimní podvečery? Pokud ne, rychle to napravte, a to nejpozději do dnešní půlnoci! 

P.P.S. Na další článek s užitečnými tipy pro Vaše studium se můžete těšit už v úterý :-)

 - - -

Byl pro Vás tento článek užitečný? Nenechávejte si jej pro sebe! Dejte mu like anebo pošlete odkaz na něj svým přátelům a známým, kteří také nějaký jazyk studují, a pomozte jim tak vyvarovat se těchto sedmi nešvarů.

Zdroje:

http://bigpicturelearning.com/wp-content/uploads/2015/02/photodune-2833073-woman-studying-s.jpg (fotografie)

http://portugalresident.com/sites/default/files/ETIC.jpg (fotografie)

http://howwhywhat.net/wp-content/uploads/2016/04/clocks-1098080_960_720-1.jpg (fotografie)

http://www.investmentconversations.com/wp-content/uploads/2016/02/multitasking-o.jpg (fotografe)

https://b701d59276e9340c5b4d-ba88e5c92710a8d62fc2e3a3b5f53bbb.ssl.cf2.rackcdn.com/images/iMindMap/h2mm_result_1.jpg (fotografie)

http://www.douglasphan.com/wp-content/uploads/2015/06/Douglas-Phan-landscape-photography-commercial-art-cool-car-red-ford-dramatic-cloud-beautiful-stunning-1.jpg (fotografie)

 http://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/galleries/x701/79860.jpg (fotografie)

https://www.czs.org/custom.czs/files/f7/f73d6f54-40ab-4610-a879-392fc2b2b5f6.jpg (fotografie)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší