Jaké aktivity připravuji pro své studenty?

2. prosinec 2016 | 06.56 |

 Také si ještě pořád myslíte, že učení je nuda?

teaching 2

Někde to tak možná ještě chodí, ale v mých Jazykových kurzech pro náročné to rozhodně neplatí. Ostatně můžete v záhlaví tohoto blogu vidět i moje motto:

Největším úkolem učitele je pomoci studentům zažít, že učení je ve skutečnosti ohromně napínavá záležitost.

Ano. Něčemu se učit je tak napínavé jako číst dobře napsaný příběh. Nemůžete se dočkat, abyste se dozvěděli, jak to dopadne. Je to dobrodružné a i když si to někdy žádá trochu námahy a přemýšlení, stejně je to zábava.

My lidé jsme od přírody zvědaví a zvídaví a učení se něčemu novému máme opravdu rádi, pakliže se to správně navlékne. Je to v nás naprogramované: to, co je potřebné pro přežití - například spánek, jídlo nebo právě učení - je v našem mozku propojeno s pozitivními emocemi. Jen si vzpomeňte, jak jste posledně řešili nějakou záhadu, třeba při sledování detektivky, luštění křížovky, přemýšlení nad technickým provedením nějakého Vašeho kutilského nápadu nebo třeba když jste se pokoušeli zahrát něco správně na klavír a nemohli ani za nic přijít na správný prstoklad. Jak jste se cítili, když jste svoji záhadu vyřešili? Budu hádat - zaplavila Vás radost. Cítili jste se spokojení, že jste vše tak dobře zvládli. A byli jste na sebe hrdí.

Stejnou radost můžete zažívat i ve chvílích, kdy se učíte nějaký cizí jazyk.  Pokud je Vaše studium pestré a různorodé, orientované na komunikaci s druhými, prošpikované překvapeními a netradičními činnostmi a korunované úspěchem, budete Vás to bavit a nadšení z učení budete prožívat často.

Jedno malé tajemství: nudné vyučování nudí nejen žáky, ale také učitele. Je to tak: nezáživný učitel zpravidla nudí i sám sebe. Když je vyučování naopak zajímavé, těší všechny zúčastněné.

Jaký program tedy pro studenty připravuji ve svých kurzech angličtiny a španělštiny, aby z vyučování měli radost oni i já?

Používáme pestré materiály: pracovní listy, nahrávky rozhovorů a podcasty, moderní učebnice zaměřené na používání jazyka v reálných každodenních situacích, videa, písničky, příběhy, básně...

teaching 3

Procvičujeme všechny čtyři základní schopnosti: čtení, psaní, porozumění poslechu i mluvení, nejdůležitější je pro nás ale komunikace nebo chcete-li konverzace, zkrátka schopnost vést v cizím jazyce rozhovor s druhým člověkem, něco mu povyprávět, ptát se jej a reagovat na jeho dotazy a sdělení.

Důležitá je přitom jak gramatická stránka, tak pořádná anglická výslovnost, bohatá slovní zásoba i znalost důležitých reálií a kulturních zvyklostí zemí, kde se daným jazykem mluví. Šikovnou kombinací tradičních a moderních výukových metod to lze vše krásně skloubit.

Konverzace je pro mě opravdu prioritou, proto se komunikačním aktivitám věnujeme na každé lekci. Někdy si povídáme ve dvojici, jindy diskutujeme ve skupině nebo studenti procházejí třídou a postupně od několika lidí zjišťují různé informace. Jako podpora jim přitom slouží například kartičky s nápovědou, tematický obrázkový slovník, seznamy otázek, testy osobnosti, tabulky na zaznačení zjištěných podrobností nebo myšlenkové mapy:

teaching 4

Za důležitou považuji přátelskou atmosféru na hodinách a podporuji také navazování a udržování dobrých vztahů mezi studenty. Dávám jim příležitost k vyjádření sebe sama a svých myšlenek, k rozvoji kreativity a odreagování od vážného "dospěláckého" světa prostřednictvím her a různých netradičních činností, při kterých ovšem zároveň pilují svou angličtinu či španělštinu:

teaching 5

Podstatná je také interaktivita: žádný hodinový monolog učitele před tabulí. Studentům umožňuji se do všech částí lekce aktivně zapojit, například prostřednictvím tzv. řízeného objevování:

teaching 1

Pravidelně se studenty také sledujeme jejich pokrok prostřednictvím opakovacích testů. Kromě lekcí samotných studentům poskytuji další podpůrné služby, aby se jim jazyk učil snadněji: každý týden pro ně vypisuji konzultační hodinu na Skype, během které mají možnost se na cokoli zeptat nebo si nechat nějaké učivo znovu vysvětlit; připravuji pro ně na míru kurzy na vynikající platformě Memrise, takže se jim nová slovní zásoba učí a opakuje snadněji; a pokud se některý student skupinového kurzu někdy nemůže dostavit na svou lekci, automaticky mu souhrn toho, co jsme na lekci v jeho nepřítomnosti probrali, společně s materiály, které jsem tam studentům rozdala, pošlu na email, aby měl možnost se na vše doma v klidu podívat a na příští lekci byl v obraze.

A neváhám ani chvilku, pokud mám možnost studentům něco z reálií, o kterých si povídáme, ukázat naživo. Speciální příležitost pro zážitkové učení pak máme v každém semestru na víkendovém workshopu:

teaching 6

Několik takových workshopů pro své studenty právě připravuji na leden.

Na lekcích během semestru podnikáme ještě spoustu dalších aktivit, ne všechny ale lze dostatečně dobře vyfotit :-) Pokud je chcete zažít na vlastní kůži, můžete si už nyní rezervovat své místo v kurzech pro další semestr, který začíná hned první týden v únoru! Budu se na Vás těšit :-)

Mezitím mi do komentářů můžete napsat, jaké činnosti Vás nejvíce bavily v jazykových kurzech, které jste absolvovali, ať už to bylo na základní či střední škole, na univerzitě, při zahraničním pobytu, u soukromého lektora nebo v jazykové škole. Které aktivity jste měli nejradši?

- - -

Kam dál?

→ Podívejte se na nabídku Jazykových kurzů pro náročné pro další semestr, odešlete vyplněnou přihlášku na email klarasolarova@email.cz a rezervujte si tak své místo dříve, než se kurz zcela zaplní. Anebo si se mnou na tel. 774 564 724 domluvte individuální výuku v Ostravě či v Hlučíně. Kurz také můžete darovat svým blízkým k Vánocům ve formě dárkového poukazu.

→ Přečtěte si, jakých chyb se lidé při studiu cizího jazyka nejčastěji dopouštějí. Studujte chytře a vyhněte se jim!

→ Zasoutěžte si v aktuální Adventní giveaway. Už je v plném proudu!

→ Zahřejte v podzimní plískanici parádní polévkou plnou chutí z jihoamerických And. Je skvělá!

→ ...a nezapomeňte se vrátit opět v úterý, bude tu totiž na Vás čekat zbrusu nový článek, tak jako každé úterý a každý pátek :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jaké aktivity připravuji pro své studenty? alienor 02. 12. 2016 - 11:04
RE(2x): Jaké aktivity připravuji pro své studenty? klarasolarova 02. 12. 2016 - 15:59
RE(3x): Jaké aktivity připravuji pro své studenty? alienor 04. 12. 2016 - 12:13
RE(4x): Jaké aktivity připravuji pro své studenty? klarasolarova 09. 12. 2016 - 20:33