O učitelích 5/6: Jak si učitele správně vybrat

31. leden 2017 | 19.09 |

Najděte si lektora, který Vám sedne. Krok za krokem. 

woman café

Najít učitele, se kterým si budete rozumět, může být někdy pěkná fuška. Proto jsem pro Vás sestavila tento návod, díky kterému pro Vás bude hledání mnohem snazší. Na co si tedy při výběru lektora musíte dát pozor? Postupujte podle tohoto receptu.

1. Má prokazatelné vzdělání?

Nebo alespoň hodně, hodně praxe? Asi se shodneme na tom, že by se Váš budoucí učitel měl ve svém oboru špičkově orientovat. Shánějte se tedy ideálně po učiteli, který cizí jazyk vystudoval na vysoké škole, a/nebo už má s jeho výukou pár let zkušeností.

Mládežník, jehož jedinou položkou v životopise je půlroční pobyt na Erasmu nebo pár měsíců Work & Travel v Austrálii, pro výuku jazyka nemá dostatečnou kvalifikaci. Zaprvé, fakt, že člověk nějakým jazykem mluví, jej ještě neuzpůsobuje k jeho výuce. Zadruhé, pobyt v zahraničí se dnes přeceňuje a panuje představa, že kdo byl alespoň jednou ve Skotsku sbírat jahody nebo strávil jedno léto v USA na pláži jako plavčík, bude anglicky umět jako když bičem mrská. Nemusí to tak však být: stačí, aby se dotyčný v zahraničí víc kamarádil s českými kolegy než s těmi anglickými, nebo aby se často dával do řeči s rodilími mluvčími, jejichž znalost angličtiny není nijak valná, a efekt zahraničního pobytu bude minimální. Osobně jsem se s několika takovými nešťastníky, kterým pobyt v zahraničí nic moc nedal, setkala.

2. Dejte na doporučení a reference.

Má lektor na svém webu, na stránkách jazykové školy, pro kterou pracuje, anebo v některém z katalogů (např. Firmy.cz, Navolnenoze.cz, Najisto.cz) více než tři pozitivní reference? Dobré znamení.

3. Spolehněte se na svou intuici.

Čtete si web lektora a máte pocit, že to bude sympatický člověk? Byli jste se podívat na jeho ukázkové hodině nebo jej potkali na konferenci, a udělal na Vás dobrý dojem? Dejte spolupráci zelenou.

4. Za málo peněz bývá málo muziky.

Co všechno musí zahrnout hodinová sazba lektora jsem nastínila už v tomto článku. Sazba, kterou lektorovi platíte za jednu vyučovací hodinu, musí pokrýt dvě hodiny jeho práce - jednu hodinu se na Vaši lekci připravuje, jednu hodinu učí. Z toho důvodu jsou sazby jako 130,- či 150,- Kč za 45 nebo dokonce 60 minut výuky zcela podhodnocené a vůči učiteli neférové. Za tyto sazby dnes navíc často doučují studenti s minimální nebo žádnou praxí. 

Samozřejmě není možné zcela generalizovat a říci, že plošně platí, že čím lepší, tím dražší. Zvažte ale, že sazba, kterou platíte, se dělí dvěma (1 hodina výuky, 1 hodina přípravy) a dále se od ní odečítají značné náklady - nezávislý lektor musí uhradit pronájem, učebnice a veškeré pomůcky i administrativní a provozní náklady; v jazykové agentuře zase majitel shrábne tučnou provizi a k lektorovi se obvykle dostane jen malá část toho, co klient za lekci zaplatil. Ze zbylé částky je ještě třeba odečíst daň a pokud je to lektorův hlavní příjem, pak také sociální a zdravotní pojištění. Zkuste si tedy orientačně spočítat, jaká částka nakonec lektorovi opravdu zbyde. Budete překvapení. A také si všimnete, jak moc je aktuálně trh jazykových služeb finančně podhodnocený.

Z toho vyplývá, že lektoři mají pouze dvě možnosti. Možnost číslo jedna: budou klientům nabízet nízké sazby, v tom případě si ale musí nasmlouvat mnoho hodin, aby je práce uživila, a důsledkem je, že se něco musí ošidit, aby se takový objem výuky dal vůbec časově zvládnout. Možnost číslo dvě: klientům nabídnou férovou sazbu, díky které si mohou nasmlouvat takový počet lekcí, které zvládají kvalitně připravit a odučit. Jiná možnost není. Zvažte tedy, zda upřednostňujete kvantitu, nebo kvalitu.

5. Zeptejte se, s jakými materiály pracuje.

S výjimkou specifických učebních metod a velmi úzce zaměřených kurzů či jednorázových konzultací by ve výuce vždy měla být nosná učebnice a k ní další, doplňkové materiály. Bez učebnice a propracovaných osnov je velmi těžké vyučovat systematicky a koherentně. Pokud tedy lektor říká, že si vystačí bez učebnice, chtějte vidět studijní plán. Je-li podrobný, konkrétní a dává smysl, je to v pořádku. Jestliže ale lektor žádný studijní plán či osnovy nemá, něco je špatně.

V případě, že Vám lektor potvrdil, že učebnici používat budete, zjistěte si, z jakého je roku. Bohužel i dnes se vyskytují případy - sama jsem se s nimi setkala - kdy lektoři vyučují podle zastaralých učebnic z 90. let; ty už dávno neodpovídají potřebám současných studentů.

6. Čím víc praxe, tím lépe?

Jak kdy. Pár let praxe je rozhodně fajn, desítky let praxe jsou spornější. Dlouhá léta v oboru z některých vyučujících vydestilovala to nejlepší, takže se v jejich případě dostáváte ke kapacitám mnohdy světového formátu. Na jiné vyučující má ale taková doba ve stále stejném zaměstnání destruktivní vliv a je spojena s rizikem vyhoření, které u pomáhajících profesí - což učitelství je - není zase tak vzácné. Dalším problémem může být neaktualizované know-how ignorující nové poznatky z oblasti psychologie, didaktiky i jazyka samotného, pakliže se vyučující v průběhu své praxe sám aktivně nevzdělával. 

Dle jakých kritérií si lektora vybíráte Vy? Už jste se při výběru někdy spletli? Nebo se Vám naopak podařilo získat skvělého vyučujícího? Podělte se se mnou o své zkušenosti v komentářích. A pokud pro Vás byl tento článek užitečný, sdílejte jej se svými blízkými a přáteli a usnadněte tak volbu lektora i jim.

- - -

Kam dál?

→ Přidejte se k této dobrodružné "plavbě".

→ Je učitelství prestižní a pohodové povolání?

→ Proč rodilý mluvčí nemusí vždy být dobrým lektorem?

→ Odhalte tajemství mýty opředeného kmene Tarahumarů. Vydejte se za nimi na cestu do Mexika.

→ ...a stavte se sem zase v pátek, budu pro Vás mít nachystaný zbrusu nový článek :-)
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/84-o-ucitelich-3-6-spravny-ucitel-vi-vsechno.html


Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/86-o-ucitelich-4-6-prestizni-a-pohodove-povolani.html

Zdroje:

autorkou fotografie je Joanna M. Foto

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře