Rodilý mluvčí - nejlepší lektor. Vážně?

24. leden 2017 | 09.56 |
O přeludu jménem rodilý mluvčí aka ideál všech studentů cizího jazyka jsem už psala. K rodilým mluvčím se ovšem váže ještě jedna legenda, totiž že rodilý mluvčí je na výuku vždy tou nejlepší volbou, mnohem vhodnější než český lektor. Je to pravda? 
.
library
.
Ano... tak z 20%.
Pokud jste středně nebo velmi pokročilý student a žádáte si lekce konverzace, je pro Vás vzdělaný (!!!) rodilý mluvčí volbou vynikající. Záměrně píšu vzdělaný, protože ano, i mnozí dospělí lidé ze zahraničí mluví nespisovně a neuvědomují si to nebo píší s hrubkami, kterým by se měl být schopen vyvarovat už žák páté třídy základní školy, a proto od nich bohužel nemůžete očekávat, že Vám dopomohou k brilantnímu mluvenému projevu a bezchybnému písemnému vyjadřování. Váš lektor by tedy měl být schopen vyjadřovat se ústně i písemně na úrovni a měl by také mít za sebou alespoň minimální pedagogickou průpravu nebo dostatek zkušeností s výukou.

Pakliže jste začátečník, nemají pro Vás lekce konverzace (ani ničeho jiného) s rodilým mluvčím zpravidla žádný smysl, pakliže rodilý mluvčí nemluví výborně česky. Zaplatíte-li si jako úplný začátečník lekce s rodilým mluvčím, budete z něj nešťastní (a on z Vás): výsledky spolupráce budou nedobré a demotivuje Vás to.

Ať už si jako mírně/středně pokročilý student chcete s rodilým mluvčím dopřát konverzační hodiny nebo všeobecný kurz (tj. klasický jazykový kurz, kde se procvičuje vše od konverzace přes gramatiku, slovní zásobu, psaný projev i výslovnost), pak si svého rodilého mluvčího před začátkem kurzu důkladně proklepněte. Má nějaké vzdělání (vystudoval zmíněný jazyk na VŠ, absolvoval certifikovaný kurz pro učitele jeho jazyka apod.) na to, aby daný jazyk - byť je to jeho mateřština - vyučoval? Nebo alespoň pár let praxe? Pokud ne, třikrát si případnou spolupráci rozmyslete.

To, že je někdo rodilý mluvčí určitého jazyka, z něj ještě nedělá učitele. Vy jste například rodilými mluvčími češtiny. Domníváte se, že můžete češtinu vyučovat? Jste schopni mi vysvětlit pravidla pro používání českých předložek? Vyjmenujete mi z fleku vzory pro časování sloves, vysvětlíte systém časů i to, jak u sloves funguje vid? Dokážete mi objasnit slovní pořádek ve větě? S největší pravděpodobností nikoli.

Pokud za sebou nemáte univerzitní studium českého jazyka nebo průpravu výuky češtiny pro cizince, nebudete vědět, jak češtinu vysvětlit. Mluvíte jí, používáte ji, ale chybí Vám vědomá znalost systému tohoto jazyka, slova skloňujete a časujete automaticky, jazyk používáte intuitivně; vysvělit ale ve zkratce druhému, jak určitý jazykový jev funguje, předat mu informaci stručně a logicky uspořádanou, pomoci mu pravidla si zapamatovat a procvičit, to si žádá víc než jen schopnost mluvit česky. 

Stejně to mají i rodilí mluvčí jiných jazyků. Že někdo mluví určitým jazykem, není zárukou toho, že Vám jej dokáže vyvětlit a pomoci Vám naučit se jej. Angličan pro to, aby správně používal předminulý čas prostý, nepotřebuje na vědomé úrovni žádná pravidla ani lingvistické informace. Vy jako studenti ano. A dotyčný Angličan Vám je nemůže předat, pokud si je předem záměrně nenastudoval. 

A je zde ještě jedna věc: to, že rodilý mluvčí neovládá češtinu, může být někdy trochu hendikepem i přesto, že se s ním v klidu domluvíte v cílovém jazyce. Český nebo česky mluvící lektor, který zná jak češtinu, tak studovaný jazyk, má totiž tu výhodu, že Vám může snadno pomoci naučit se některé jevy tak, že je porovná s češtinou, a na pozadí tohoto přirovnání je snadno pochopíte; také Vám dokáže lépe přiblížit nepřeložitelná slova, protože zná Vaši kulturu a s ní spojený pohled na svět. Naproti tomu rodilý mluvčí, který česky nemluví, tuto možnost nemá.

Tedy závěrem: pokud jste začátečník, výuka s rodilým mluvčím, který nemá výbornou znalost češtiny, pro Vás nemá smysl. Jste-li na jakékoli úrovni, pak výuka s rodilým mluvčím, který nemluví spisovně, píše s hrubkami, má malou slovní zásobu a neabsolvoval žádné pedagogické vzdělání ani nemá ve výuce žádnou praxi, pro Vás bude ztrátou peněz. A do třetice, jste-li mírně, středně nebo velmi pokročilý student, výuka s rodilým mluvčím pro Vás bude velkým přínosem, pakliže, jak už jsem zdůrazňovala, je daný vyučující ve svém jazyce dostatečně vzdělaný a k tomu je díky pedagogické průpravě kompetentní pro jeho výuku.

Přeji Vám krásný den a šťastnou ruku při volbě lektora :-)

P.S. Do komentářů mi napište, zda jste někdy nějaký kurz s rodilým mluvčím absolvovali, a jak se Vám líbil. Těším se na Vaše názory!

- - -

Kam dál?

→ Přidejte se k této dobrodružné "plavbě". A včas si chyťte svou first-minute cenu! 

→ Pojďte si se mnou popovídat osobně. Přijďte na Španělštinu u kávy! Uvidíme se už příští týden...

→ Naučte se odhalit dobrého učitele.

→ Odhalte tajemství mýty opředeného kmene Tarahumarů. Vydejte se za nimi na cestu do Mexika.

→ ...a stavte se sem zase v pátek, budu pro Vás mít nachystaný zbrusu nový článek :-)
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/84-o-ucitelich-3-6-spravny-ucitel-vi-vsechno.html

Zdroje: 

autorkou fotografie je Joanna M. Foto

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře