O učitelích 1/6: Takto se pozná dobrý učitel

15. leden 2017 | 09.10 |

Jaké vlastnosti musí dobrý učitel či lektor cizího jazyka (ale i jiných oborů) mít? Poznáte jej podle těchto třinácti atributů.

učitelé

Pokud to se studiem myslíte vážně, je dobrý učitel nad zlato. Jaký je jeho profil? To se dozvíte v tomto článku, prvním z velké šestidílné série o učitelích a lektorech, především těch, kteří vyučují nějaký cizí jazyk; řeč bude o v této sérii o tom, jak poznat dobrého učitele, jak si správně vybrat takového, který Vám sedne, zda musí dobrý učitel vědět vše a o mnoha dalších věcech, máte se na co těšit! :-)

Teď se však vraťme k poznávacím znakům kvalitního vyučujícího. Jsou to tyto:

1. Je realista a přitom vizionář

Neslibuje Vám nesplnitelné a dokáže Vás vlídně upozornit, když to se svými očekáváními přeháníte. Zároveň ale dokáže ve svých studentech odhalit potenciál, který oni sami často nevidí a nasměrovat je k tomu, aby jej naplno využili.

2. Není chaotický a má plán

Dobrý učitel ví, co a proč dělá. Má přesnou představu o tom, co potřebuje studentům předat v rámci jedné lekce, jednoho měsíce i celého semestru a ví také, jakým způsobem to provede a kdy. Jeho lekce mají jasnou strukturu a řád. To samozřejmě neznamená, že by snad musel mít vše nalajnované od A do Z a plánovat předem i každé slovo, které Vám řekne na úvod, to v žádném případě nikoli; přirozenost a určitá míra spontánnosti stejně jako improvizace v případě, že je např. studentům třeba znovu vysvětlit téma, o kterém se zdálo, že už jej dávno umí, je také třeba. Všechny činnosti však musí mít svúj účel.

3. Zeptal se Vás na Vaše potřeby a cíle

Na začátku individuální i skupinové výuky je třeba si zmapovat, co její účastníci očekávají a potřebují, a dobrý učitel to ví. Vyptá se studentů, co je ke studiu vede a čeho chtějí dosáhnout.

4. Je na něj spolehnutí. 

To je prosté: co slíbí, to dodrží. 

5. Studentů si váží

Studenty nezesměšňuje a neponižuje je, když udělají chybu (věc, která se v soukromém sektoru obvykle nevyskytuje, ve veřejném školství však bohužel občas ano). Má na zřeteli fakt, že i když jeho studenti zatím ovládají studovaný jazyk jen na základní úrovni a s jeho znalostmi se tak nemohou měřit, jsou přitom často odborníky v jiných odvětvích, ve kterých by se s nimi nemohl měřit zase on.

A i v případě, že by tomu tak nebylo, stejně má každá lidská bytost nárok na patřičný respekt ke své osobě. Nehledě na to, že dělání chyb je nezbytnou součástí učení.

6. Vítá dotazy

Nevadí mu, když mu studenti ohledně probíraného tématu pokládají otázky. Pokud má možnost, ochotně je zodpovídá; pokud na to právě v lekci není prostor, nabídne studentům možnost dovysvětlení po hodině nebo během konzultačních hodin anebo je odkáže na knihu, web či jiný materiál, kde odpověď na svůj dotaz naleznou.

7. Je schopen doporučit další zdroje ke studiu

...nebo Vám poradit, kde je najdete. Má přehled o institucích, literatuře a dalších zdrojích informací a vzdělání ve své branži. V případě, že se chcete o určitém tématu dozvědět víc, dokáže Vám dát tip třeba na relevantní seminář nebo knihu, ve které si můžete to, co Vás zajímá, nastudovat. Anebo Vám poradí, kde takovou knihu hledat.

8. Má odvahu přiznat, že něco neví

Nikdo není vševědoucí a učitel není chodící Wikipedia se slovníkem v jednom balení. Že příležitostně něco neví, je naprosto v pořádku. Dokonce ani rodilí mluvčí totiž zdaleka nevědí všechno.

9. Vede vás k samostatnosti

Odmítá představu, že je pro Vás jediným zdrojem poznatků. Pobízí vás, ať v hodinách používáte slovníky, podporuje spolupráci s ostatními studenty (pokud tedy právě nepíšete test anebo nemáte hodně rozjařené spolužáky, se kterými se každá skupinová práce hned zvrtne do nekontrolovatelného chaosu). Ponouká Vás, abyste si ve volném čase přečetli knihy o nebo v jazyce, který studujete, abyste se dívali na filmy v originále, sledovali videa na YouTube, hledali na internetu, scházeli se s rodilými mluvčími žijícími ve Vašem městě, udělali si výlet do zahraničí nebo alespoň zašli na besedu o zemi, jejíž jazyk studujete. Tím vším Vám pomáhá, abyste si mimoděk osvojili různé klíčové strategie učení a dokázali se v budoucnu dále vzdělávat i po vlastní ose, bez nutnosti vnější pomoci.

10. Pokračuje ve vzdělávání

Vývoj jeho oboru jej zajímá a tak si občas přečte něco z branže nebo se vypraví na relevantní konferenci. Nelze samozřejmě čekat, že absolvuje tři kurzy měsíčně, ani si nemusí úzkostlivě hlídat každou novinku a prchavý trend. Důležité je, že nezakrněl v době před dvaceti lety, kdy obdržel svůj vysokoškolský diplom...a jím veškeré poznávání skončilo. 

11. Je náročný

Umí z Vás dostat maximum, chce toho po Vás hodně, nespokojí se s průměrným výkonem, cedíte pot a krev, ale přesto Vás to baví a dokážete toho ze sebe pod jeho vedením vydat víc, než jste si mysleli, že zvládnete? Je to skvělý učitel! Nic moc po svých studentech nežádá, nikdy nezadává domácí úkoly, všechno je samá pohodička, nenutí Vás přemýšlet? To moc dobré znamení není.

12. Dokáže Vás překvapit

Jeho lekce mají rutinní části, které jim dávají řád a jasnou strukturu a pomáhají Vám pochopit, oč právě jde, co se bude dít a co se od Vás očekává. Pak ale obsahují také škálu pestrých činností. Podnikáte všechno možné a čas od času Vás učitel vysloveně překvapí: přijde zbrusu nové téma, poutavý příběh, neobvykle pojaté vysvětlení nebo aktivita, o které jste ani netušili, že ji lze zapojit do procesu učení.

13. Má svou práci rád

Je to na něm vidět. Do lekcí chodí s úsměvem, nad rámec osnov Vám prozradí o cizím jazyce či kultuře věci, které se jinde nedozvíte. Nadšení z něj prostě cítíte a inspiruje Vás to. Občas také přihodí nějaký tip na zajímavost či dobrovolný úkol pro zájemce (na lekci Vás upozorní na zajímavou událost, která se v blízké době koná, do emailu s domácím úkolem přidá odkaz na písničku a podobně).

TIP: Znáte skvělého učitele či lektora. Rádi byste mu na konci kurzu, pololetí anebo na závěr školního roku jako poděkování darovali něco pěkného a užitečného. Nemáte ale nejmenší tušení, co by to mohlo být? Pokud se Váš učitel rád vzdělává a zajímá jej, co je ve světě nového, potěšíte jej tímto nebo tímto dárkem. A pokud Vy sami vyučujete a zatím Vám tyto dva dárky nikdo nevěnoval, možná si je budete chtít pořídit sami, opravdu totiž stojí za to!

Jaké vlastnosti by dobrý učitel měl mít dle Vašeho názoru? Kde jste se ve Vašem životě s dobrými učiteli setkali? Ovlivnil Vás některý z nich? Napište mi o tom do komentářů, těším se na Vaše odpovědi! A pamatujte, že druhý díl této série tu na Vás bude čekat už v úterý.

- - -

Kam dál?

Událost měsíce se blíží. Buďte u toho!

→ Nenechte si ujít naši dobrodružnou plavbu.

→ Také chcete šprechtit jako rodilý mluvčí?

→ Víte, co některé lidi nutí ke studiu dalších a dalších cizích jazyků? Odhalte jejich tajemství.

→ ...a rozhodně se sem stavte zase v úterý, budu tu na Vás čekat s druhým dílem učitelské série; tentokrát o tom, co všechno pro Vás dobrý učitel či lektor dokáže udělat...a o tom, co udělat rozhodně nemůže.

Zdroje:

autorem fotografie je Steve Wilson

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: O učitelích 1/6: Takto se pozná dobrý učitel boudicca 15. 01. 2017 - 13:10
RE(2x): O učitelích 1/6: Takto se pozná dobrý učitel klarasolarova 16. 01. 2017 - 16:08