Jak oprášit dlouho nepoužívaný cizí jazyk

16. červen 2017 | 22.00 |

Návod na to, jak dostat už poněkud zteřelé znalosti opět do formy. Třeba před dovolenou v zahraničí...

.

gymV

.

Článek na přání :-)

Pokud jste ještě docela nedávno v cizím jazyce šveholili o sto šest, ale nyní Vám slova váznou v hrdle a nevybavují se Vám dříve důvěrně známé fráze, mám pro Vás dnes jednoduchou metodu, díky které můžete své jazykové znalosti bezbolestně dostat zpět do kondice.

Dá se na to jít různě, není to tak, že by existoval jeden jediný správný návod; možností je více. Postup, který Vám nabídnu, se mi ovšem v praxi už několikrát osvědčil.

Přípravná fáze

Jestliže se nenacházíte v časové tísni a zvláště pokud jste jazyk nepoužívali opravdu hodně dlouhou dobu, doporučuji, abyste si nejprve naplánovali přípravnou fázi. Bude to období, ve kterém obnovíte kontakt s cizím jazykem a budete jej opětovně hodně vstřebávat, tj. především poslouchat a číst.

Můžete si číst knížky se zjednodušenou četbou nebo třeba články na určité internetové stránce. Co se poslechu týče, můžete si najít podcasty, videa, filmy, seriály nebo rádiové stanice... Vyberte si takový zdroj, který je Vám sympatický, a taková témata, která jsou pro Vás zajímavá a relevantní.

Důležité je, aby materiály, se kterými budete pracovat, byly přiměřené Vaší úrovni - měli byste rozumět většině sdělovaných informací a poslech nebo čtení by pro Vás rozhodně nemělo být vyčerpávající a extrémně náročné. Postupně, jak se budete zlepšovat, můžete úroveň obtížnosti zvyšovat.

Slovní zásobu, na kterou během čtení a poslechů narazíte a která je pro Vás nová, byste si měli zaznamenávat a systematicky s ní pracovat - vracet se k ní a používat ji.

Pokud víte, že potřebujete opakování vzít hodně z gruntu, anebo pokud Vám nestačí jen "zalepit díry" v paměti, ale chcete svou úroveň v cizím jazyce posouvat rychle vzhůru, bude se Vám hodit učebnice pro samouky. Pořiďte si nějakou, která se Vám líbí, a pracujte s ní.

Podstatné je věnovat se studiu pravidelně, často (nejlépe každý den) a organizovaně. Sestavte si svůj studijní plán a držte se ho (návod na to, jak si jej jednoduše sestavit, najdete

pise.cz/145-vas-osobni-studijni-plan-na-cely-mesic-v-5-krocich.html">v tomto článku). Jednotlivé aktivity si ve studijím plánu zkombinujte podle svých potřeb. Například takto: každý den budu půlhodinku pracovat s učebnicí pro samouky, pak si budu půlhodinku číst zábavnou knížku v cizím jazyce a k tomu si po cestě autem do práce poslechnu dvacet minut podcastů. 

Stanovte si datum, do kterého bude Vaše přípravné období trvat. Dejte mu několik týdnů až jeden nebo dva měsíce. Nejpozději po dvou měsících už bude čas přesunout se do další fáze a dát se do toho ve velkém stylu.

Konverzační fáze

V přípravné fázi jsme načerpali "materiál" - naučili jsme se a připomněli si spoustu slov, obnovili staré známé gramatické struktury, dostali se s cizím jazykem opět do kontaktu. Nyní s tímto materiálem začneme stavět. Budeme hodně mluvit a pokud chcete, tak také psát.

V této druhé fázi si do svého studijního plánu přidejte konverzaci a případně také psaní. Každý poznatek, který jste až doposud vstřebali, je třeba uvést do praxe a takto jej včlenit do Vaší aktivní znalosti jazyka. 

Pokračujte s poslechy, čtením i zvolenou učebnicí a k nim si přidejte pravidelnou konverzaci. Najděte si rodilé mluvčí v místě Vašeho bydliště (ve všech univerzitních městech se například pravidelně vyskytují družní zahraniční studenti z programu Erasmus), zapište se do konverzačního kurzu nebo si najděte rodilé mluvčí k popovídání online - existuje spousta webů pro jazykovou výměnu (skvělé je třeba SharedLingo), kde se s nimi můžete v kteroukoli denní hodinu na pár kliknutí seznámit a okamžitě s nimi začít hovořit.

Opět je důležitý systém a pravidelnost. Půlhodinka co tři týdny moc nepomůže, naproti tomu hodinka třikrát, čtyřikrát týdně brzo přinese viditelné výsledky.

Malá poznámka na okraj: konverzace na stránkách pro jazykovou výměnu se nebojte. Drtivá většina lidí, kteří na tyto weby přichází, je moc milá, ráda se s Vámi seznámí a bude více než ochotná Vám s cizím jazykem pomoci. 

Doplňkovou aktivitou ke konverzaci může být psaní. Zkuste si v cizím jazyce psát deník, dejte prostor své fantazii při psaní povídek nebo básní, založte si blog, kam budete pravidelně přispívat, nebo si na webu pro jazykovou výměnu najděte někoho na pravidelné emailování.

Který cizí jazyk se chystáte si osvěžit? A máte nějaké vlastní metody či tipy, jak na to? Podělte se o ně se mnou v komentářích!

- - -

Kam dál?

→ Jak si pohodu představují Latinoameričané? V hamace! Možná byste jednu měli mít i Vy...

→ Řekněte mi, jak by podle Vás tento blog měl vypadat tak, aby Vám sloužil ještě lépe!

→ Otestujte si, kolik cizích jazyků dokážete identifikovat.

→ Nenapadá Vás, kde si najít něco zajímavého k poslechu v cizím jazyce? Mám pro Vás tip na bohatou zásobárnu dvojnásob užitečných poslechů.Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/7-9-padnych-duvodu-proc-si-poridit-1-3.html

Zdroje:

autorem fotografie je Imre Péterfi
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/169-pozvanka-merkadofest-v-praze.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře