9 pádných důvodů, proč si pořídit... (1/3)

3. červen 2017 | 00.29 |

...houpací síť hamaku. Léto se blíží, dámy a pánové! :-)

.

hamaka 1

.

Trochu vysvětlení na začátek. Co přesně je houpací síť a co je hamaka? Pojďme si na ně posvítit.

Delší historii má pojem hamaka, tak začneme s ním. Slovník Španělské královské akademie říká, že toto slovo pochází z řeči indiánského etnika zvaného Taínové. Ti obývali skupinu karibských ostrovů, konkrétně Bahamy a Malé a Velké Antily, vymřeli ale v průběhu 16. a 17. století. Od Taínů se slovo dostalo do španělštiny jako hamaca. Pak si jej vypůjčila angličtina a upravila si jej na termín hammock. A nakonec tento pojem přes angličtinu a španělštinu prosákl i do češtiny jako hamaka a ačkoli se v hovorové mluvě používá, do spisovné češtiny zatím, pokud je mi známo, nepronikl.

Slovo houpací síť je naproti tomu ve spisovné češtině zakotvené už nějaký ten pátek. Zná jej snad každý a je také zaneseno do výkladových slovníků, a tedy oficiálně akceptováno. 

Je mezi nimi nějaký rozdíl ve významu? Technicky vzato, obě slova označují závěsná lehátka a měla by tedy být považována za slova stejného významu neboli synonyma. Potíž je ale v tom, že každé z těchto slov, hamaka i houpací síť vyvolává úplně jinou představu. 

Pod slovem houpací síť si většina Čechů představí toto:

hamaka 2

...tedy takovou rybářskou síť s příčnými tyčemi na konci. Zdá se Vám pohodlná? Mně moc ne. Provázky se Vám většinou při ležení snaží zakousnout do končetin, síť navíc není moc skladná a ani ji nevyperete v pračce. K tomu bývá vratká a čas od času Vás jen tak pro legraci vyplivne na trávník.

Tento typ závěsného lehátka s tyčemi je historicky mladší a vyvinul se z mnohem starší, původní verze: hamaky.

Pod slovem hamaka se naproti tomu v latinskoamerickém světě rozumí toto: 

hamaka 3

...tedy prostorné lehátko z pevné látky nebo hustě tkané sítě, které je stabilní, pohodlné, snadno jej vyperete a můžete jej složit do malé ruličky.

Když to tedy shrneme: houpací síť a hamaka jsou sice v češtině oficiálně vzato synonyma, dle mého názoru ovšem tyto pojmy označují dva docela odlišné předměty.

Houpací síť bych osobně nikomu nedoporučila, zato pro hamaky mám jen samou chválu a nedám na ně dopustit. A jelikož hamaky se na světě vyrábějí už několik set let a jsou nedílnou součástí desetitisíců latinskoameriských domácností, patrně si toto pozitivní hodnocení více než zaslouží. 

Jaké konkrétní přednosti taková hamaka má a přoč byste si ji na toto léto měli určitě pořídit? Maličko jsem toto téma nakousla už před časem v článku o top produktech Jižní a Střední Ameriky, dnes se ale na výhody kvalitních latinskoamerických hamak podíváme pod drobnohledem.

1. Je tím nejlepším místem k relaxaci

Ať už si chcete zdřímnout, přečíst knížku, vypít vychlazenou limonádu nebo jen tak koukat na nebe a přemýšlet, dokážete si představit pohodovější místo, než je dobrá hamaka?

hamaka 4

2. Nikdy Vám v ní nebude horko

A to ani v opravdu tropických teplotách, kdy všude panuje vedro na padnutí. Hamaka je prodyšná a na rozdíl od klasické postele větrá ze všech stran, i zespoda. Nehrozí tady žádná propocená prostěradla, naopak Vás čeká příjemně chladivý odpočinek. 

3. Je multifunkční

Můžete v ní ležet nebo sedět na spoustu způsobů, můžete si k ní vzít práci na notebooku a dá se v ní i spát. A pokud ji používáte venku, můžete ji v případě potřeby rozprostřít na zem a využít jako plážovou nebo piknikovou deku.

4. Snadno ji složíte do malého balíčku

...tudíž je ideální na cesty. Ty nejlehčí hamaky vyrobené z padákového hedvábí složíte do uzlíčku téměř kapesní velikosti a o váze pouhých několika set gramů. Zajistí Vám pohodlný spánek i tam, kde by Vám jinak noční odpočinek znepříjemňovaly všelijaké mrzutosti od nerovného terénu přes promočenou zem až po různé breberky cestující přes Vaše místo ke spaní. Instalování nebo sbalení hamaky je navíc otázkou jedné minuty.

Mrkněte se, jak takové cestování s hamakou vypadá:

≈ 

5. Zajistí Vám rychlé usnutí a superkvalitní spánek

Houpání v hamace synchronizuje vlny ve Vašem mozku takovým způsobem, že rychleji usínáte a Váš spánek je navíc hlubší a vydatnější1. Pokud máte potíže s usínáním, může Vám pomoci tak jednoduchá věc jako hamaka. 

6. Zlepší Vaši paměť

Kvalitnější spánek má za následek lepší ukládání nedávných zážitků do paměti a pozitivně ovlivňuje řadu kognitivních funkcí. Jinými slovy: když se prospíte v hamace, bude Vám to pak lépe myslet.

7. Ozdobí Váš domov

Kterákoli z tradičních hamak se bude krásně vyjímat jak v interiéru, tak na Vaší zahradě či terase. Jak může takový bytový či zahradní design s hamakou vypadat se můžete inspirovat v tomto videu:

8. Alergici z ní budou nadšení

Na rozdíl od matrace ji můžete strčit celou do pračky a udržovat ji tak zcela čistou. Pokud trpíte alergií na prach nebo roztoče, je to opravdová výhra. A pratelnost oceníte i v případě, že máte malé děti a máloco kvůli nim zůstane dlouhodobě beze skvrn.

9. Zabaví Vaše děti

...a můžete si v ní užít spoustu legrace s celou rodinou. Děti hamaky milují :-). A pokud jsou už trochu větší, zkuste je naučit několik akrobatických prvků: 

Bude nějaká ta hamaka letos viset zkrášlovat i Váš domov? A kterou z jejích výhod považujete za nejlepší? Napište mi o tom do komentářů!

A nezapomeňte se sem zase brzy stavit, už pro Vás totiž chystám druhý díl série o hamakách. V něm si povíme více o tom, jak a kde se hamaky vyrábějí a jaké typy existují. A že jich je! Budu se na Vás těšit :-)

- - -

Kam dál?

→ Otestujte si, kolik cizích jazyků dokážete identifikovat.

→ Nenapadá Vás, kde si najít něco zajímavého k poslechu v cizím jazyce? Mám pro Vás tip na bohatou zásobárnu dvojnásob užitečných poslechů.

→ Sháníte nějaké zajímavé poslechy ve španělštině? Máte je mít!

→ Proč se nám různé jazyky pletou dohromady? A dá se s tím něco dělat?
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/157-pozvanka-merkadofest-v-brne.html

Zdroje: 

1 http://www.npr.org/2011/06/24/137397961/swaying-of-hammock-lulls-brain-into-deeper-sleep

autorem úvodní fotografie je Chal Moos

autorem druhé fotografie je Joe Shlabotnik

autorem třetí fotografie jsou vlastníci webu www.personalcreations.com

autorem čtvrté fotografie je Morón Zirfas

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 9 pádných důvodů, proč si pořídit... (1/3) tlapka 06. 06. 2017 - 22:14
RE(2x): 9 pádných důvodů, proč si pořídit... (1/3) klarasolarova 09. 06. 2017 - 15:29