7 prvotřídních produktů z Latinské Ameriky...

18. listopad 2016 | 06.07 |

...které když jednou poznáte, nic už nebude jako dřív.

alfajores tejido mexico tequila question mark 2

Připravila jsem si pro Vás seznam sedmi věcí, které jsem si nejprve přivezla z cest jako suvenýr, pak se však natrvalo staly součástí mého běžného života a dnes už bych se bez nich nechtěla obejít. Schválně, uhádnete, které to jsou? A víte, odkud pocházejí?

medias alpaca1. Vlněné ponožky (a svetry. A čepice. A šály. A rukavice a ponča...)

Teď mám na mysli tradiční vlněné ponožky, jež se ručně pletou ve andských oblastech zejména Peru, ale i dalších přilehlých států - Bolívie, Ekvádoru a Chile. Ponožky mají krásné vzory typické pro domorodé obyvatelstvo a vyrábějí se z jemné vlny lamy alpaky. Tato vlna se během zpracování barví desítkami odstínů přírodních pigmentů získanými především z rostlin.

Na výjimečné vlastnosti alpakové vlny bych dokázala napsat celou ódu, omezím se ale na stručné prohlášení: jakmile se tohoto heboučkého materiálu jednou dotknete, svět laciných umělohmotných svetrů v řetězcích rychlé módy pro Vás přestane existovat, doplňky z ovčí vlny druhé jakosti, která se Vás pokouší sežrat zaživa, schováte na samotné dno své šatní skříně a zimu, kterou jste dosud přirovnávali k Sibiři, budete nadále považovat spíše za lehké říjnové ochlazení. Howgh.

2. Yerba mate yerba mate

Rádi si dáte ranní kávu, ale následně Vám buší srdce, pálí Vás žáha, svět okolo se mírně třepotá a žaludek máte zakyselený? Pak je yerba mate neboli cesmína paraguayská přesně pro Vás. A také pro Vás, kdo si po ránu rádi dáte teplý čaj, ale Earl Grey, Gunpowder, Rooibos i rozličné ovocné nálevy, které jsou nakonec vždy zase jen přestrojenou kombinací ibišku a šípku v doprovodu kyseliny citronové a syntetických aromat, už Vám lezou krkem.

Stejně jako třeba čokoláda nebo víno má i mate, nejběžnější nápoj pro miliony Argentinců, Uruguayců a Paraguayců, mnoho chuťových variant, takže si každý musí najít tu svou.

Mate seženete v přírodní formě (vždy jako sypaný čaj, nikdy v sáčcích) i v aromatizovaných verzích, vychutnat si tak můžete třeba mate se šťavnatou vůní marakuje či osvěžující chutí máty, a to samozřejmě nejlépe stylově - v dlabané a zdobené dýni, calabaze, a se speciálním brčkem, totiž bombillou.

Pokud jste Argentinec, můžete si mate dopřát v jakémkoli množství a v jakoukoli denní dobu: ráno, aby Vás trochu nakoplo, po obědě, abyste odlehčili žaludku po náročném jídle, i večer, když si chcete poklábost s rodinou a trochu se zrelaxovat (o všestranné použitelnosti mate svědčí i to, že se zásadně prodává v obrovských půlkilových balících). Pokud ale Argentinec nejste, nejprve si o dopoledních po troškách vyzkoušejte, co to s Vámi dělá. Už jsem potkala Čecha, který si takhle dal jedno mate pěkně navečer a pak z něj tři dny nemohl spát.

A ještě něco. Slovo mate se opravdu píše bez přízvuku!

chancaca3. Panela alias Rapadura alias Chancaca

Pokud hnědý třtinový cukr považujete ve srovnání s bílým rafinovaným řepným cukrem za zajímavý gurmánský zážitek, pak až ochutnáte panelu, budete v sedmém nebi. Pro výrobu tohoto přírodního sladidla se také používá cukrová třtina: z té mechanicky vylisujete šťávu, vařením ji zahustíte a pod tropickým sluncem usušíte. Hotovo. Výsledkem Vaší námahy bude buď pořádný zlatobéžový blok (ke koupi téměř kdekoli v Latinské Americe) anebo to budou malé valounky pískové barvy (ke koupi v ČR); v obou případech se však v krystalcích zachovalo mnoho přírodních látek a také fantastická karamelová chuť.

Co s nimi? Cokoli. Oslaďte si s nimi čaj, upečte koláč, uvařte kompot, posypte lívance nebo zmrzlinový pohár. A nebraňte se ani ujídání panely jen tak samotné lžičkou - stejně se tomu nevyhnete.

4. Pšeničné tortilly tortilla trigo

Rozdíl mezi španělskou a mexickou tortillou už jsme si vysvětlili. Když se vedle sebe v jedné větě objeví slova tortilla a Mexiko, každému se vybaví kukuřice. Málokdo ale ví, že v Mexiku frčí také tortilly z pšeničné mouky. A ty je velice snadné si doma připravit i z našich českých surovin... všichni mí studenti španělštiny už to umí  .

Jakmile si jednou tortilly oblíbíte, ony se nenápadně vplíží do Vašeho jídelníčku a způsobí v něm revoluci. Budete si je dávat s fazolemi, kukuřicí, koriandrem, rukolou a baby špenátem; s rýží, čerstvou paprikou, pastou tahini, citronovou šťávou a sýrem; s rajčaty, hlávkovým salátem, kuřecím masem a nejrůznějšími omáčkami, a dokonce i nasladko. K snídani, do práce k obědu i na večeři. A už Vás mají. Mexické chutě si získaly i Vaše srdce.

sombrero panameno5. Panamský klobouk

Věděli jste, že panamák vůbec nepochází z Panamy? Je tradičním výrobkem zručných řemeslníků z pobřeží Ekvádoru. Panama se do jeho názvu dostala následujícím historickým omylem: během stavby panamského průplavu pracovalo v současné Panamské republice velké množství ekvádorských dělníků, kteří měli tento svůj tradiční klobouk v oblibě, a tak se klobouky z Ekvádoru do Panamy dovážely ve velkém. Když se pak na stavbu přijel podívat tehdejší americký prezident Theodore Roosevelt, dělníci mu jeden klobouk darovali. Prezidenta samozřejmě bylo třeba i s oficiálním darem vyfotit do amerických novin; k fotce pak neznalí novináři přidali článek o "Rooseveltovi s panamským kloboukem" a průšvih byl na světě. Závěr? Pro panamské klobouky musíte do Ekvádoru.

Klobouky se vyrábí z palmovité rostliny zvané paja toquilla. K dispozici jsou v různé kvalitě, ta se měří podle počtu vláken na palec čtvereční. Ty nejlepší (a pochopitelně také nejdražší) klobouky dosahují hustoty 2 000 vláken na palci čtverečním. Na takový klobouk si v Ekvádoru budete muset připravit minimálně 400 dolarů, pokud byste jej chtěli koupit v Evropě či Severní Americe, pak si nachystejte zhruba 900 dolarů nebo i více. Uvážíte-li, že výroba jednoho takového klobouku zabere měsíc i více namáhavé práce, nebude se Vám cena zdát nijak zlášť přehnaná. Mezi panamskými klobouky ale najdete zástupce pro každý rozpočet: klobouky s nižší hustotou vláken v Ekvádoru koupíte běžně už od 20 dolarů (a ano, americké dolary a "ekvádorské americké dolary" jsou aktuálně používanou ekvádorskou měnou).

Klobouky se vyrábějí pro muže i ženy, a to v nejrůznějších tvarech, velikostech a stylech, takže jej můžete k Vašemu oblečení snadno doladit. Tradičním a typickým modelem pak je vrcholně elegantní varianta s černou stuhou a relativně úzkou krempou. Pokud je Váš klobouk kvalitně vyrobený a budete s ním dobře zacházet, mohou jej nosit ještě Vaše vnoučata. Důležité jsou tři věci: klobouk nebrat do deště a ničím jej neumazat; uchovávat jej chráněný před prachem a vlhkostí a položený na rovné ploše krempou dolů, aby se nezdeformoval; a když si jej dáváte na hlavu či naopak sundáváte, zásadně, zásadně jej chytejte za krempu.  

6. Quinua quinua

Ne, není to un milagro, nadpřirozené superfood, které Vám prodlouží život na 130 let a zázračně zahladí stopy veškerých Vašich pravidelných prohřešků proti zdravé životosprávě. A kdo Vám něco podobného tvrdí, bídně lže. 

Co tedy quinua je: semínko rostliny zvané merlík chilský, pseudoobilniny, která se dnes pěstuje hlavně v Bolívii a Peru, obsahuje hromadu zdraví prospěšných látek a má vynikající chuť, kterou si stoprocentně zamilujete. Quinuu můžete přidat do polévky, podávat ji jako přílohu, přidat ji do salátu, připravit z ní pomazánku či lahodnou kaši s ovocem nebo s ní naplnit výše zmiňované tortilly. Průmyslově se z ní vyrábí také těstoviny, a to zejména proto, že je přirozeně bezlepková - ideální pro celiaky. V Jižní Americe je navíc tradičně považována za potravinu, která pozitivně ovlivňuje ženskou plodnost.

P.S. Prosím, prosím, nezvedejte mi tlak a nepište quinoa. V Jižní Americe všichni jedí quinuu. Quinou mají jen v Anglii, Austrálii a Spojených státech. A ani není v RAE.

hamaca7. Hamaka

 Znáte takové ty levné umělohmotné houpací sítě, přes něž je vidět, špatně se udržují, zařezávají se Vám do masa, když na nich ležíte, a navíc každou chvíli ztratéte rovnováhu a spadnete z nich? Tak přesně toto hamaka není.

Představte si, jak se vznášíte jako pták, nebo jak se u pobřeží Karibiku pokojně houpete v malé lodičce na klidných vlnách, nebo jak pospáváte v odpoledním vánku a po ruce máte na osvěžení jednu vychlazenou piña coladu. Tak toto hamaka je.

Vaše nová přenosná postel, kterou snadno sbalíte do velikosti malého polštáře a vezmete ji kamkoli s sebou. Luxusní lehátko, na kterém usnete hlubokým spánkem, dokonale si odpočinete a nikdy Vám na něm během spánku nebude horko, a to ani v těch nesnesitelných třicítkách, které u nás občas v létě panují. Místo pro Váš nerušený odpočinek, soukromý prostor, kde si můžete v klidu přečíst knížku nebo jen tak přemýšlet. Campingové poležení, mnohem pohodlnější než karimatka, pod kterou cítíte každý oblázek a kořen stromu. To je taky hamaka.

A konečně, způsob, jak lidé překonávají své problémy s nespavostí; a také důvod, proč se předčasně narozená miminka v inkubátoru rozvíjejí rychleji a lépe, i když nikdo nedokáže vysvětlit, jaký mechanismus za tím stojí. Hamaka. Nebo také cama paraguaya, pro Argentince.

Jakmile si pořádnou hamaku jednou vyzkoušíte, už ji nedáte z ruky (mimochodem, ty nejkvalitnější pocházejí z Kolumbie a ty nejzdobenější najdete v Brazílii - tam je hledejte pod pojmem rede de dormir). Nikdo Vám pak nebude muset vysvětlovat, proč se miliony Jihoameričanů (zejména Ekvádorců, Kolumbijců a Brazilců, ale i dalších národností), Středoameričanů a Mexičanů ani neobtěžují si domů pořizovat postel. Pro všechny účely jim poslouží jediná věc - pro spánek i odpočinek, namísto postele i pohovky využijí hamaku. Navíc je to věc mimořádně skladná a velice hygienická - na rozdíl od běžné matrace ji můžete kdykoli vyprat, čímž se stává vhodnou i pro alergiky, které u standardních lůžkovin trápí přítomnost prachu a roztočů. A pro důkladnou siestu, zvláště v létě, je zkrátka nepostradatelná.

Mimochodem - pokud Vás hamaky zajímají a chtěli byste vědět, jak si vybrat tu ideální právě pro Vás, vydržte do jara: jakmile se trochu oteplí a nastane čas si hamaku pořídit, se vším Vám pomohu. Chystám pro Vás o hamakách celou sérii článků. Nevíte, jaké existují typy hamak? Jestli si vybrat bavlněnou, nebo sáhnout po jiném materiálu? Zda koupit kolumbijskou, brazilskou či mexickou? Kde se vlastně dá v Čechách koupit? Jak poznáte kvalitu? Jak velkou hamaku vlastně potřebujete? A kde ji budete moci upevnit? Všechny tyto a mnohé další dotazy Vám zodpovím.

Jaký cizokrajný předmět způsobil revoluci u Vás doma? Které suvenýry z cest se u Vás natrvalo zabydlely? A co dalšího máte v plánu si ze zahraničí přivézt? Povězte mi o tom v komentářích!

P.S. Přeji Vám krásný víkend a těším se na Vás s dalším článkem opět v úterý! Tentokrát pro Vás budu mít voňavý a snadný recept ideální pro toto podzimní období :-)

Zdroje:

http://elrincondelaurag.com/wp-content/uploads/2013/03/Maicena.jpeg (fotografie)

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/0e/ac/0b/0eac0badd02923160efc8617d983d50e.jpg (fotografie)

http://www.zhongguo-wine.com/wp-content/uploads/2014/12/tequila.jpg (fotografie)

http://dbclipart.com/question-mark-clip-art-image-7575/ (fotografie)

http://mla-d1-p.mlstatic.com/medias-de-lana-de-alpaca-x1-par-neutro-o-colorinche-730905-MLA25077137222_092016-O.jpg?square=false (fotografie)

http://www.americanmoments.net/uploads/4/0/7/9/40799767/yerba-mate-tea-2_orig.jpg (fotografie)

http://diariouno.pe/wp-content/uploads/2015/09/2518.jpg (fotografie)

https://i.ytimg.com/vi/x1hwEv9CPBE/maxresdefault.jpg (fotografie)

http://e02-elmundo.uecdn.es/assets/multimedia/imagenes/2015/03/24/14272156515473.jpg (fotografie)

http://i.ngenespanol.com/dam/ciencia/salud/14/04/637066-quinua-1080x723.jpg.imgw.1280.1280.jpeg (fotografie)

http://www.redhamaca.com/wp-content/uploads/2014/02/caribe1-800x800.jpg (fotografie)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší