Jak se hamaky vyrábí & rozhoupaná typologie (2/3)

25. červenec 2017 | 17.15 |

Hamaky na tisíc a jeden způsob. Jak se vyrábějí? Jaké typy existují? To všechno si řekneme v dnešním článku.

.

hammock white

.

V prvním díle trilogie o hamakách jsme si pověděli o tom, odkud pochází slovo hamaca, představili jsme si 9 hlavních předností hamaky a vysvětlila jsem také, proč si myslím, že hamaka a houpací síť není totéž. Dnes se podíváme na to, jaké druhy hamak máme na výběr a kde a kdo je vyrábí.

Odkud se hamaka vzala

Nikdo dnes nedokáže přesně říci, kdy, kdo a kde hamaku vynalezl; jisté je jen to, že do celého světa se rozšířila během 16. století díky zámořským obchodním společnostem.

V současnosti se hamaky vyrábějí a používají téměř v celé Latinské Americe, od Mexika a zemí Střední Ameriky přes Venezuelu a Kolumbii až po Brazílii a Argentinu; zvláště typické jsou pro domácnosti v Karibské oblasti a v Amazonii.

Jiný původ, jiný vzhled

I když hamaky z různých zemí spojuje stejný princip, má každý region své osobité provedení a typický způsob, jakým hamaky zdobí. Například v Brazílii se tradičně vyrábějí hamaky s okrasným splétaným okrajem nazývaným macramé (to můžete vidět na obou hamakách na následující fotografii). V Mexiku jsou zase běžné ručně splétané hamaky, které mají podobu velmi husté a velmi elastické sítě (na ty se za chvíli podíváme ve videu).

Nejčastějším zdobným motivem jsou podélné barevné pruhy v několika veselých a jasných odstínech, vyrábí se však také hamaky poněkud střídmějších odstínů nebo hamaky jednobarevné. Čas od času narazíte i na vzorovaný kousek.

.

hammock patio

.

Od lýka k biobavlně

Co se materiálu týče, pro výrobu hamak se používá široká paleta přírodních vláken od bavlny (dnes ji seženete i v biokvalitě) přes agáve sisalovou, agáve fourcroydes a další rostliny. Některé amazonské kmeny si hamaky vyrábí z kůry specifických stromů.

Jelikož moderní vynálezy ovlivnily i výrobce hamak, běžně jsou dnes k sehnání také hamaky z polyesteru, polypropylenu, polyamidu, padákového hedvábí (což je v podstatě nylon) a různých high-tech vláken. 

V Česku ani v Evropě však hamaky z agáve a jiných exotických materiálů neseženete. Tuzemský trh nabízí hamaky převážně z (bio)bavlny a umělých materiálů.

Za hubičku i za majlant

Na kolik taková hamaka vyjde? Záleží, kde ji kupujete, z jakého je materiálu, jakou má velikost a jaká je kvalita vypracování.

Ty nejlevnější (a nepříliš příjemné) polyesterové hamaky pro jednoho můžete přímo v zemích původu koupit už za sto nebo dvě stě korun. O něco dražší jsou hamaky z high-tech umělých materálů, nejpříjemnějším a také nejnákladnějším materiálem je bavlna. Na ceně může přidat i krásné (a velmi pracné) macramé.

Cena roste také s velikostí hamaky - dětská hamaka bude levnější než hamaka pro dva dospělé a ta zase bude levnější než velká rodinná hamaka s nosností 200 kg.

V Česku pořídíte slušnou hamaku zhruba v rozptylu od 1.500 do 5.500 Kč v závislosti na velikosti a materiálu. Pokud byste si ovšem přáli vlastnit velkou mexickou ručně tkanou hamaku vyrobenou na míru a dle Vašeho vlastního barevného návrhu, připravte si na ni rozpočet 20 - 25 tisíc korun. Luxusu se meze nekladou.

.

hamaca

.

Kdo hamaky vyrábí a jak

Vyrobit kvalitní hamaku není jen tak, musíte tomu opravdu dobře rozumět a mít cvik. Znalosti a dovednosti potřebné pro výrobu hamak se tak jako u mnoha dalších řemesel předávají z generace na generaci; tradiční hamaky tak obvykle nepochází z obrovských závodů a továren vlastněných nadnárodními společnostmi, ale z rukou malých výrobců, kteří na hamakách nezřídka pracují s celou svou rodinou. 

Z technologického hlediska můžeme hamaky rozdělit na tři typy: látkové hamaky, hamaky s macramé a síťové hamaky. Pro každý z těchto typů je potřeba specifické know-how. 

Pojďme se společně podívat, jak jejich výroba probíhá. Exkurzi začneme v Kolumbii u látkových hamak:

(Následující videa jsou v angličtině, ale i pokud anglicky zatím moc neumíte, nebojte, spoustu informací ze záběrů pochopíte i tak.)

Všimněte si, že velká část výrobního procesu je ruční. Nyní spolu navštívíme jednu z brazilských domácností, kde se vyrábí hamaky s macramé:

Do třetice nás čeká návštěva rodiny žijící na Yucatánském poloostrově. Uvidíme zde ruční pletení síťových hamak:

Nyní už o původu, výrobě a druzích hamak víte vše podstatné :-) V příštím, posledním díle seriálu o hamakách si povíme, jak se pozná kvalitní hamaka, na co si dát při nákupu této latinskoamerické vychytávky pozor a jak si správně vybrat hamaku tak, aby byla pohodlná a dlouho Vám vydržela.

Těším se na Vás příští úterý!

- - -

Kam dál?

→ Stáhněte si zdarma SOS Angličtinu na cesty.

→ Víte, že mluvit plynně můžete i bez pobytu v zahraničí? Zjistěte, jak na to.

→ Objevte chytrý způsob, jak cestovat levněji.

→ Využijte léto ke zlepšení své angličtiny.

Zdroje:

autorkou první fotografie je Joanna Malinowska

autorkou druhé fotografie je Marlon Dias

autorem třetí fotografie je Wicker Paradise

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře