TED(x): megazdroj dvojnásob užitečných poslechů

12. květen 2017 | 22.30 |

Videa, díky kterým spojíte příjemné s užitečným... a ještě dalším užitečným. Pojďte se na ně podívat!

.

theatre

.

Před časem jsem pro Vás napsala článek o tom, jak si můžete libovolnou cizí řeč dosyta naposlouchat prostřednictvím podcastů; speciálně pro studenty španělštiny jsem pak také připravila dva seznamy kanálů na YouTube, které rozhodně stojí za povšimnutí, chcete-li svou španělštinu vylepšit (jeden seznam byl věnován videím pro velmi pokročilé, druhý těm pro začátečníky a mírně pokročilé).

Pokud jste alespoň mírně pokročilí a podcasty i doporučení YouTubeři už se Vám omrzeli, anebo prostě jen chcete zkusit něco nového, mám pro Vás dnes tip na obrovský zdroj opravdu zajímavých a přínosných poslechů ve všech možných jazycích. Vlastně jsou dá se říci dva... jsou jimi TED a TEDx talks. 

TED talks jsou konference pořádané organizací zvanou TED. Na těchto konferencích vystupují lidé - špičkoví profesionálové, celebrity i běžní smrtelníci-, kteří ví o něčem důležitém nebo revolučním, o co by se chtěli podělit s ostatními - musejí to ovšem stihnout během pouhých 18 minut. Maximálně. Jejich příspěvky navíc musejí být nejen informativní, ale také poutavě podané.

TEDx talks jsou totéž v bledě modrém, jen je pořádají na sobě nezávislé místní komunity v různých městech po celém světě.

Na těchto konferencích určených pro širokou veřejnost přednáší lidé všech myslitelných profesí, zájmů a zkušeností, proto se zde můžete dozvědět o postřezích a inovacích ze všech možných vědních oborů od seberozvoje, psychologie, archeologie, zdravé výživy a vzdělávání po letecké inženýrství, ekologii, ekonomii, mezilidské vztahy, politiku a medicínu.

To znamená, že při sledování TED(x) talks zabijete dvě mouchy jednou ranou - procvičíte si cizí jazyk a ještě se dozvíte novinky v oboru, který Vás zajímá, a to často včetně specializované slovní zásoby, která se Vám může hodit v zaměstnání. Kromě toho si také můžete vybrat z široké palety videí, díky kterým se dozvíte víc o tom, jak se efektivně učit cizí jazyky.

Pokud právě nemáte náladu na sebevzdělávání, můžete si najít také takové talks, jejichž prvořadým účelem je pouze Vás rozesmát a pobavit, i ty má TED(x) v nabídce.

ted2

Kde se k těmto talks dostanete? Samozřejmě se jich můžete zúčastnit osobně, ve většině případů ovšem nejspíš budete volit variantu "v pohodlí domova". Jak TED, tak také TEDx má svůj vlastní kanál na YouTube. První zmíněný kanál má pro Vás k dnešnímu dni nachystaných 2.381 videí, druhý závratných 91.948 videí, materiálu ke sledování Vás tam tedy čeká víc než hojně :-). Oba kanály navíc téměř každý den přidávají další videa.

A ještě jedna skvělá věc: u velké většiny videí si můžete zapnout titulky v původním znění (a někdy i v dalších jazycích), takže můžete písemně vidět to, co by Vám jinak jen podle poslechu uteklo.

Nabídku videí si můžete všelijak filtrovat - podle místa konání konference, ze které je záznam pořízen, podle tématu či podle cílového publika. Nejdůležitější je pro nás v tuto chvíli filtrování dle jazyka. Talks ve Vámi požadovaném jazyce si najdete tak, že jednoduše do vyhledávacího řádku YouTube napíšete "TED talks English", "TED talks español", "TED talks Deutsch", "TED talks français" apod. (klidně i "TED talks Czech").

Jestliže při tomto prvním seznámení s TED platformou vůbec nemáte ponětí, kterým videem z té záplavy začít, naprosto Vám rozumím :-) Proto jsem pro Vás rovnou nachystala také pár tipů na konkrétní, moc pěkná videa, dnes pro angličtináře. Pojďme se na ně mrknout (to nejvtipnější Vás čeká úplně na konci :-)).

Jak můžete novou schopnost uspokojivě zvládnout za pouhých dvacet hodin se dozvíte od Joshe Kaufmana:

Benjamin Todd Vám poskytne několik hodnotných postřehů ohledně volby povolání:

Také se můžete naučit třeba to, jak zcela ovládnout online seznamky a najít toho pravého za pomoci speciálního algoritmu šitého na míru:

To bychom měli něco pro vzděláníchtivé čtenáře, teď si dáme trochu čistokrevné zábavy! Nejprve nádhernou scénku tohoto páru:

A na závěr Vám musím rozhodně doporučit fantastické zážitky Jamese Veitche, který si pravidelně píše se spammery (slibuji, že budete brečet smíchy! :-)):

Znáte TED talks? Sledujete je, nebo jste dokonce byli na některé z konferencí? Které z dnešních videí se Vám nejvíce líbilo? A máte tip na nějaké další, které podle Vás stojí za to? Napište mi o tom všem do komentářů!

- - -

Kam dál?

→ Proč se nám různé jazyky pletou dohromady? A dá se s tím něco dělat?

→ Ovládněte to nejdůlěžitější z anglické gramatiky za jeden večer.

→ 50 languages: web, který budete milovat.

→ Otestujte svou znalost britské literatury.

→ ...a stavte se sem pro nový článek zase v úterý, budu se na Vás těšit!
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/164-50-languages-ucte-se-slovicka-v-kontextu.html

Zdroje:

autorkou úvodní fotografie je Joanna Malinowska
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/127-do-anglictiny-se-mi-porad-pletou-nemecka-slova.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře