Top španělština: kde čerpat slovní hříčky a idiomy

14. únor 2017 | 23.59 |

Pokud se ve španělštině blížíte vrcholné úrovni (to jest C1 či C2 dle SERR) nebo si na ni alespoň brousíte zuby, dříve či později Vás bude zajímat, kde se můžete naučit různým jazykovým lahůdkám jako jsou přísloví, idiomy, typická přirovnání, klišé, hovorové výrazy, slovní hříčky a různé kulturně podmíněné asociace a jinotaje.

Asi už víte, že český knižní (a vlastně ani vzdělávací) trh toho studentům na této úrovni nemá zase tolik co nabídnout, navíc se stejně předpokládá, že v této fázi studia budete pracovat hlavně s primárními zdroji. V běžných textech se ale idiomy a slovní hříčky vyskytují poskrovnu a jsou roztroušené na mnoha stranách textu (či v průběhu mnoha hodin videa). Pokud byste se rozhodli vyextrahovat z nejfrekventovanějšéch autentických zdrojů (např. novinových článků, webových stránek, filmů nebo povídek) dejme tomu sto idiomů, trvalo by Vám takové bádání pěkných pár měsíců. To není zrovna efektivní.

Druhou možností je najít si nějaký ready-made seznam idiomů, třeba v některé z knih s modelovými testy pro zkoušku DELE, a pokoušet se nějak si je zapamatovat. I to je možné, nepatří to ale zrovna k těm nejlákavějším metodám.

Naštěstí existuje ještě třetí možnost.

.

guitar

.

Pro pokročilé studenty jsem už jeden článek napsala; dozvíte se v něm, kterak ve svůj prospěch využít YouTube. Dnes pro Vás mám návod na to, jak se díky geniálním textům písní tří kapel a jedné bratrské dvojice za dvě, tři odpoledne naučit hromadu nových idiomů, slovních hříček a jiných jazykových delikates. Takovou koncentraci lingvistických ústřic, kaviáru a šampaňského, navíc podávaných srovnatelně vtipným způsobem, hned tak někde nenajdete. Jdeme na to.

Calle 13

Pokud tuto kapelu z Puerto Rica ještě neznáte, rychle to napravte; v Latinské Americe je tak profláklá, že nevědět o ní zhola nic je velmi vážným prohřeškem :-D. Hovorovými slovy, slangem a kulturními souvislostmi se to v textech této kapely jen hemží, ne všechny písně jsou ale na pochopení kdovíjak složité. Vrchovatě si zde ovšem užijete bohatou slovní zásobu. Doporučuji začít s navýsost stravitelnou a přitom krásnou písní s úžasným klipem zvanou

youtube.com/watch?v=DkFJE8ZdeG8">Latinoamérica. Pokračovat můžete na No hay nadie como tú, pak se mrkněte na Baile de los Pobres. Dál můžete jít, kam až Vás YouTube svou nabídkou vedle hlavního videa zavede; Calle 13 toho má na kontě opravdu hodně, rozhodně budete mít z čeho vybírat.

Inténtalo Carito

Dva bratři z Kolumbie, kteří Vás budou bavit. U jejich počinů se budete smíchy popadat za břicho a naučíte se toho mnohem víc, než jste čekali. Dvě jejich písničky, které rozhodně nesmíte vynechat, jsem už zde na blogu při jiných příležitostech zmiňovala. Nejlépe hned se podívejte na Qué difícil es hablar el español i na Feisbu, pak pokračujte na ¿Afta cuándo? a Narcolepsia automovilística. Líbit se Vám bude i klip Si me enfado recapacito. Poté prozkoumejte další videa zveřejněná na jejich YouTube kanálu. Prozatím jejich videoprodukce není přespříliš obsáhlá, takže budete s průzkumem brzy hotovi a můžete se přesunout k dalšímu interpretovi na tomto seznamu.

Molotov

U této mexické kapely se přiučíte tolika slangovým výrazům, že Vám z toho půjde hlava kolem. Některé jejich písníčky jsou na porozumění jednodušší, z těch snadnějších mohu jmenovat třeba nápaditý a politicky nekorektní počin Frilojero. Další písničky však mohou představovat opravdu napínavou výzvu, k jejímuž zdolání nejspíš budete potřebovat solidní slovník, googlení a pár vysvětlivek (nebo všechno dohromady). Začněte s písní Yofo, u té hned v prvním komentáři pod videem najdete podrobné vysvětlení celého textu písně.

Cuarteto de Nos

Uruguayská kapela, která píše jeden geniální text za druhým. Koncentrace slovních hříček je u ní extrémně vysoká. Začněte s písní Lo malo de ser bueno a Necesito una mujer, pokračujte na Ya no sé qué hacer conmigoBreve descripción de mi persona. Opomenout byste neměli ani kousky El lado soleado de la calle a Insaciable. Tím ovšem výčet díla této kapely nekončí, na YouTube najdete desítky dalších písní.

Která kapela či která písnička se Vám nejvíce zamlouvá? Máte nějaké další zpěváky či skupiny, jejichž texty využíváte pro studium idiomů a slovních hříček? A z jakých dalších materiálů kromě písniček čerpáte? Napište mi to do komentářů!

- - -

Kam dál?

→ Jak doopravdy vypadá cesta za úspěchem ve studiu cizích jazyků (i v jiných oblastech)? Zjistěte to v tomto článku.

→ Nechte se povzbudit těmito 10 studijními citáty.

→ Podívejte se na nejčtenější lednové články.

→ Zapsali jste se do nového kurzu? Toto nezapomeňte říct svému učiteli na první lekci.

→ ...a stavte se sem pro nový článek zase v pátek, budu se na Vás těšit :-)
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/114-strategie-vdova-nejjistejsi-cesta-k-uspechu.html

Zdroje:

autorkou fotografie je Joanna M. Foto

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře