YouTube ve španělštině pro pokročilé

6. leden 2017 | 12.12 |

Zábava, která Vám vykouzlí parádní španělštinu.

Všem, kdo studují nějaký cizí jazyk, a zejména pak svým studentům vždycky doporučuji: čtěte články a knížky, poslouchejte rádio a podcasty a dívejte se na filmy, dokumenty a videa o tom, co Vás baví. Věnujte se tomu, co stejně ve volném čase děláte, akorát v cizím jazyce. Provozujte své koníčky ve španělštině (nebo angličtině, ruštině, italštině a tak dále). 

Pokud už delší dobu přemýšlíte, co byste si měli na YouTube, nejdostupnější platformě pro videa všeho druhu. najít, aby Vás to bavilo a zároveň jste díky tomu dostali svou španělštinu na vrcholnou úroveň, zbystřete. Mám pro Vás seznam španělsky mluvících Youtuberů, kteří Vás budou bavit. 

youtube logo mensi

Na začátek bych ještě chtěla zdůraznit jednu důležitou věc: sledovat na YouTube rodilé mluvčí na klasických kanálech určených pro zábavu a poučení, a nikoli specificky pro studium cizícho jazyka, je věc pro pokročilé studenty (úroveň B2-C1). Pokud se španělštinou teprve začínáte nebo jste na mírně pokročilé úrovni, následující tipy pro Vás nebudou: rodilí mluvčí na YouTube mluví rychle, používají hovorové výrazy a slang, zastavují se, dělají vtipy a hrají si se slovy a pro alespoň částečné porozumění takové škále výrazů je potřeba být se španělštinou už opravdu dobře obeznámen.

Pokud chcete, můžete si videa následujících Youtuberů pustit jako kulisu k domácím pracem anebo během jízdy v autě či MHD, bude to mít kladný vliv na Vaši výslovnost; nesnažte se ale videím porozumět nebo si je nějak překládat, demotivovalo by Vás to. Nebuďte ale smutní a počkejte si na článek, ve kterém Vám dám spoustu tipů na YouTube kanály pro začínající a mírně pokročilé studenty. Už na něm pracuji, budu jej pro Vás mít hotový v úterý. Vy pokročilejší můžete směle pokračovat dál :-)

Dnes pro Vás mám pár nápadů na to, co zadat do vyhledávání a čí účet prozkoumat, když máte volnou chvilku a rádi byste spojili příjemné s užitečným sledováním videí ve španělštině. Jednotlivé youtubery nebudu nějak specificky řadit, ke každému Vám ale napíšu, jaký typ videí od něj můžete čekat a proč mě baví.

Andynsane

Originální mladý youtuber z Limy, který točí hlavně videa pro zasmání a příležitostně pak sociální experimenty a kritické či satirické klipy o současné peruánské společnosti. Nejvíc mě baví jeho sada videí 50 señales de que eres... a také videa, na kterých vtipně komentuje různé výstřednosti jako třeba podivné webové stránky, kuriózní vyznání lásky, nelogické nebo přímo slaboduché statusy na Facebooku, vybrané lahůdky z webu Perufails a tak podobně. Nejradši mám tyto dvě videa: 50 señales de que eres peruano a Presentando el verdadero iPhone 7.

Azul Místico

Pod tímto označením naleznete letušku, která točí videa především o svých zkušenostech s létáním, cestováním a prací na palubě. Chcete-li vědět, jak vypadá běžný den stevardky u letecké společnosti Emirates, jaké podivné věci pasažéři dělávají během letu nebo jaké výhody vlastně zaměstnání letušky přináší, je toto kanál právě pro Vás.

PostresSaludables

Pokud rádi vaříte, nesmíte si nechat ujít tento kanál plný nápaditých receptů na nejrůznější dezerty. Jsou vesměs snadné na přípravu, časově úsporné a hlavně zdravé. chutnat Vám určitě bude třeba tento krásný dort nebo vynikající matcha cheesecake. Šup šup do kuchyně a mlsat!

Luciano Rosso

Extrémně nadaný argentinský herec a génius mimiky, který pro YouTube točí playbacky na známé (především) španělské písničky a za své výkony už získal nejednu cenu. U jeho grimas se budete smíchy válet po zemi. Speciálně Vaší pozornosti doporučuji písničky El pollito pío, Palabras, palabrasEblouie par la Nuit. Jestli už jste všechna jeho videa viděli a stále nemáte dost, podívejte se také dvě vtipné reklamy, ve kterých Luciano účinkoval (klikněte zde pro tu první a pro tu druhou) a na jeho výstupy v soutěži Los Reyes del Playback.

Pretty and Olé

Španělská youtuberka krev a mlíko, která s Vámi jako Vaše nejlepší kamarádka probere vše od aktuálních módních trendů přes cvičení, zdravou stravu, kosmetické novinky, tipy na zvýšení sebevědomí a úlovky na Aliexpresu. Sečteno podtrženo, najdete zde oddechová lifestylová videa, na kterých se mi nejvíce líbí Maríina temperamentní osobnost. Můžete třeba spolu s ní otestovat podivné kosmetické produkty z Asie.

Whatthechic

Peruánská lifestylová youtuberka, která točí videa na podobná témata jako María na kanálu Pretty and Olé, vše zde ale najdete (logicky) v latinskoamerické španělštině, tedy mluvené s úplně jiným přízvukem, a také určené primárně pro o něco mladší publikum. Zatímco María se zaměřuje zejména na ženy okolo třicítky, Katy na svém účtu Whatthechic počítá spíše s obecenstvem okolo dvaceti let (tedy ideální tip například pro studentky připravující se na maturitu). Obsah videí je podobný, najdete zde především inspiraci pro Vaše outfity, různé módní a kosmetické vychytávky a pak třeba rychlé recepty nebo vlogy z cest. Zaujmout Vás může třeba video s deseti tipy pro lenochy anebo návod na rukodělné dárečky pro Vašeho přítele.

AnitaBtwice

Další youtuberka ze Španělska. Bere si na paškál různé situace, které v životě dříve či později potkají asi každého z nás a výstižně je komentuje. Pokud se chcete po náročném dni trochu odreagovat a zasmát, mrkněte na Anitu. Z jejích videí se mi nejvíce líbí to o realitě univerzitních studií, pak video ¡Cómo mola independizarse! a do třetice všeho dobrého úderné video Mamá, ¿esto pa qué sirve?. Pokud už máte všechna její videa shlédnutá a chcete víc, podívejte se také na její další kanál Btwizadas.

Který z těchto youtuberů Vás nejvíce zaujal? A jaké další španělsky mluvící youtubery sledujete? Podělte se se mnou o Vaše názory a tipy v komentářích!

- - -

Kam dál?

→ Podívejte se na nejlepší články uplynulého roku. Nezmeškali jste náhodou některý?

→ Ještě jste si nezvolili žádné novoroční předsevzetí? Pomůžu Vám s tím. Snadno si jej stanovíte a podobně snadno jej i úspěšně dodržíte.

→ Přejete si rozhodovat o tom, o jakých tématech budou pojednávat další články na tomto blogu? Udělejte to zde.

→ Chcete si kousek vánoční nálady zachovat i v tomto všedním dni? Pusťte si některou z těchto půvabných koled.

→ ...a přijďte sem na kus řeči opět v neděli - čeká Vás bonusový příspěvek o tom, jaká je ta úplně NEJVĚTŠĺ výhoda znalosti cizího jazyka - a pak klasicky v úterý, budu pro Vás mít přichystaný zbrusu nový článek, tentokrát o tom, co může YouTube nabídnout začátečníkům a mírně pokročilým!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře