Sprint v sandálech, k obědu dýně

20. leden 2017 | 12.41 |

...aneb v čem byste se měli ještě dnes inspirovat od mexických indiánů.

female runner

Když jsem se po přečtení bestselleru, o kterém dnes bude řeč, chystala na psaní recenze, dlouho jsem přemýšlela, kam knihu zařadit. Je to autobiografie křížená s cestopisem a antropologickou studií s komentáři z oblasti biomechaniky, a to ji autor ještě prošpikoval střípky historie vytrvalostního sportu a kulturními postřehy.

Knížka se čte skoro sama; u odborněji laděné části sice budete muset trochu zpomalit a přemýšlet, jakmile ale s hlavními postavami vycestujete do Mexika, budete u knihy přilepení jako šestileté dítě u sešitku s komiksy. O čem tedy celá ta multižánrová záležitost je a proč byste si k odpolední kávě měli na čtení vybrat právě ji?

born to run

Zrozeni k běhu

aneb Zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa

Autor knihy začal své nečekané dobrodružství úplně obyčejnou věcí: rád běhal, jenže ho často bolely nohy, každou chvíli si přivodil nějaký menší úraz a doktoři si s ním nevěděli moc rady. Vtom se doslechl o jakémsi kmeni Tarahumarů alias Rarámuri, jehož členové prý v rozpálených opuštěných horách běhají neuvěřitelnou rychlostí neuvěřitelné vzdálenosti a nikdy se přitom nezraní. 

I rozhodl se tomu kmeni přijít na kobylku a odjel do Mexika do Měďěných kaňonů, aby po něm pátral. Během svých cest se seznámil se spoustou svérázných postav a nakonec se dokonce připletl k tajnému ultramaratonu určenému jen pro VIP pozvané. Mezitím také kápl na mnohá běžecká tajemství Rarámuriů, na to, k čemu jim slouží chia semínka s citronovou šťávou a jak je možné, že si při běhání úplně vystačí se sandálemi vyrobenými z pneumatiky a provázku (a vytuněné Adidasky s dokonalým odpružením a oporou klenby vůbec nepotřebují). Zjistil také, jakou roli v jejich běžeckých výkonech i životech hrají přátelské vztahy, hry a konzumace kukuřice, dýní a fazolí. A při tom všem také odhalil a nasál některé fascinující zákonitosti tarahumarské kultury.

Shrnuto, podtrženo: tahle kniha je pro Vás jako dělaná, pokud rádi nahlédnete do každodenního života málo známého mexického kmene, pokud Vás zajímá kultura mexických domorodých obyvatel nebo prostě jen máte rádi běhání nebo sport všeobecně a jste zvědaví, co vězí za fenomenálními výkony lidí, kteří si jen tak pro pobavení zajdou uběhnout třeba osmdesát nebo i sto dvacet kilometrů. Inspirace ke zdravějšímu sportování, lepší stravě i pohodovějšímu životu v tempu Latinské Ameriky zde najdete až až.

Knihu Zrozeni k běhu seženete například zde. Neumíte si zatím takového mexického běžce ani vzdáleně představit? Mrkněte se na tento desetiminutový dokument:

- - -

Kam dál?

→ Pojďte si se mnou popovídat osobně. Přijďte na Španělštinu u kávy

→ Přidejte se k této dobrodružné plavbě. Za pár dní vyrážíme...

→ Zjistěte, jak snadno poznáte dobrého učitele.

→ Ještě pořád věříte na bájného rodilého mluvčího?

→ ...a rozhodně se sem stavte zase pozítří, budu pro Vás mít nachystaný třetí příspěvek ze série o učitelích a lektorech! 
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/83-o-ucitelich-2-6-ucitel-pro-vas-udela-maximum.html

Zdroje:

autorem fotografie běžkyně je Chris Hunkeler

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře