Memrise: proč byste jej měli začít používat. Hned.

25. listopad 2016 | 19.43 |

Co je Memrise a proč jej potřebujete? Čtěte dál.

memrise logo

Dnes pro Vás mám návod na něco, co Vám zásadně usnadní učení se nové slovní zásobě. Memrise je webová stránka, která Vám pomůže si raketovou rychlostí zapamatovat nová slovíčka v jazyce, kterému se právě učíte. Aplikaci spustíte na počítači stejně dobře jako na tabletu či na mobilu. A stačit Vám na to bude pět minut denně. Zní to skvěle? Skvělé to opravdu je!

memrise 1

Co všechno Memrise umí?

Využijete jej pro učení slovíček i celých vět; slovíčka se můžete učit ve spojení s jejich překladem do češtiny anebo ve spojení s obrázkem; také si můžete rovnou nacvičit jejich správnou výslovnost. Hodit se Vám ale bude i pro studium dalších oblastí - pomůže Vám zapamatovat si třeba hlavní města jednotlivých států, když se budete učit do zeměpisu, anebo zkratky prvků, až se budete připravovat na hodinu chemie.

Kromě učení samotného můžete na Memrise také sledovat svůj průměrný výkon a podívat se na statistiky, které Vám ukáží, jaké děláte pokroky.

Proč je Memrise tak účinný?

Protože je založen na vědeckém zkoumání mozku, konkrétně na křivce zapomínání. Zjednodušeně řečeno: to, co jsme se naučili nově a máme to tedy uloženo pouze narychlo a dočasně v krátkodobé paměti, potřebujeme často opakovat, abychom to zase brzy nezapomněli. Znalost, kterou už ale máme v hlavě nějakou dobu a je tedy dobře uložená v dlouhodobé paměti, nám stačí opakovat jednou za čas. Platí zde tedy přímá úměra: čím čerstvější poznatek, tím častěji si jej musíme připomínat; čím starší je informace, tím delší mohou být proluky mezi jednotlivými opakováními.

Co z toho vyplývá? Při nedostatečném opakování nových informací tyto informace zapomínáme a musíme se je učit stále znovu od začátku. A při nadměrném opakování "starých", dobře uložených informací zbytečně ztrácíme čas. Memrise v tomto ohledu myslí za Vás: slovíčka Vám do Vašeho kurzu mixuje tak, abyste každé z nich procvičovali a opakovali právě tak často, jak je potřeba pro důkladné zapamatování. Ne méně, ne více. Výsledkem je maximálně efektivní učení.

 

Osobně mohu potvrdit, že vyšetřit si denně chvilku na učení se na Memrise stojí za to. Kurzy na míru připravuji na platformě Memrise pro všechny studenty svých skupinových kurzů. Studenti je u mě mají v ceně kurzu a mohou je kdykoli ve svém volném čase podle vlastního rozhodnutí využít pro procvičování a opakování nejdůležitější slovní zásoby, se kterou jsme se v kurzu setkali. I bez toho, abych se podívala na statistiku jejich studia na Memrise pak na následujících lekcích vidím, kdo se kurzu věnoval a kdo ne - mezi jednotlivými studenty je markantní rozdíl v tom, jak mají slovní zásobu zažitou a jak pohotově si ji vybavují.

Kolik to stojí?

Základní přístup, který většině uživatelů bohatě stačí, je zcela zdarma. Pokud byste měli zájem o pokročilejší funkce, můžete si předplatit rozšířenou verzi Memrise Pro. Nejlevnější předplatné Vás vyjde na necelých pět dolarů měsíčně, tj. v přepočtu asi na 123 korun.

Jak začít?

Stačí se zaregistrovat a vybrat si kterýkoli z tisíců již připravených kurzů. Klikněte na něj a můžete se do toho hned pustit. K dispozici máte nejen kurzy všech myslitelných cizích jazyků, ale také kurzy literatury, matematiky přírodních věd, dějepisu, zeměpisu a další. Pokud by Vám žádný z dostupných kurzů nevyhovoval a potřebovali byste se naučit specifickou sadu informací, snadno si můžete vytvořit kurz i sami - není to o nic těžší než napsat si nákupní seznam.

Jak se zaregistrovat? Snadno to zvládnete i v případě, že nemáte dosud žádnou znalost angličtiny. Otevřete si web Memrise a klikněte vpravo nahoře na zelený obdélníček s nápisem "Sign up". Otevře se Vám následující okno:

memrise 2

Do políčka "Username" napište uživatelské jméno, pod kterým budete vystupovat. Pod něj napište svou emailovou adresu, do políčka "Password" pak uveďte heslo, které budete pro přístupo používat. Nakonec zatrhněte políčko vedle nápisu "I agree to the terms of use" a klikněte na "Sign up". Hotovo. V některých případech Vám může Memrise poslat do emailové schránky zprávu s potvrzovacím linkem; na ten pak stačí kliknout a Memrise můžete začít používat.

Jak takový kurz probíhá?

Když kliknete na kurz, který jste si vybrali, rozbalí se Vám podrobný popisek kurzu - to abyste se mohli ujistit, že obsahuje opravdu to, co hledáte. Popisek zde vidíme v modrém poli pod názvem kurzu "Italian 1":

memrise 3

Většina kurzů bude mít popisek v angličtině, na Memrise ale najdete také spoustu kurzů určených pro česky mluvící studenty. Pod popiskem se Vám zobrazí seznam jednotlivých úrovní/témat, ze kterých se kurz skládá; zde jich máme celkem třináct. Kurz můžete začít studovat systematicky od první úrovně, anebo některou část přeskočit (pokud obsahuje téma, které již znáte) a začít studovat od kterékoli jiné úrovně.

Kurz můžete začít kliknutím na zelené tlačítko "Start learning now!" (pak projdete kurzem od začáku), anebo kliknutím na zvolenou úroveň. Ve druhém případě uvidíte seznam slovíček, která Vás v dané úrovni čekají:

memrise 4

Můžete si tak ověřit, zda úroveň obsahuje právě to, co se potřebujete naučit. Pak už stačí kliknout na "Learn these words" a jdeme na to. Memrise Vás nejprve každé slovíčko naučí společně s jeho překladem do češtiny (nebo angličtiny či jiného jazyka, záleží na tom, jaký kurz si zvolíte). Já si vybrala kurz italštiny pro anglicky mluvící studenty:

memrise 5

Jakmile si slovíčko zapamatujete, klikněte na políčko s šipkou a slovem "Next". Memrise Vám představí ještě jedno další slovo a následně Vás z nově naučených slov bude různými způsoby zkoušet. Nejprve Vás čekají lehčí úkoly, musíte např. vybrat správný překlad zadaného slova ze čtyř nabídnutých možností:

memrise 6

Posléze Vás budou čekat náročnější úkoly, až nakonec budete muset celé slovo sami napsat: 

memrise 8

Když to úspěšně zvládnete, představí Vám Memrise další dvě slova. Při dokončení jedné úrovně pak kurz automaticky přejde do další.

Kolik nových slov denně zvládnete je jen na Vás; kurz navíc můžete kdykoli přerušit a vrátit se k němu později. Lze si také nastavit denní cíl (např. 10 nových slov), který budete každý den plnit. Pokud byste na něj zapomněli, Memrise se Vám emailem připomene.

Znáte Memrise a používáte jej? V čem Vám nejvíce pomohlo? Které jeho funkce Vám vyhovují? Povězte mi o tom v anketě a v komentářích! 

Těším se na Vás opět v úterý :-)

Článek je chráněn autorským právem a není možno jej bez svolení autorky žádným způsobem kopírovat, a to ani částečně. Pokud se o něj chcete s někým podělit, pošlete mu odkaz :-).
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/47-peru-pod-kuzi.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší