Jak k Vánocům darovat španělštinu

5. prosinec 2016 | 10.45 |

...nebo angličtinu, francouzštinu či jiný jazyk. Potěšte své blízké správně zvoleným dárkem. Mám pro Vás spoustu nápadů!

darek CC

Vaše partnerka nebo kamarád se dali na studium cizího jazyka. Chcete jim k Vánocům darovat něco užitečného, co by jim udělalo radost a zároveň jim v jejich nové zálibě pomohlo. To může být pěkný oříšek a dá to dost přemýšlení. Jak takový dárek vybrat a nešlápnout vedle? S tímto návodem to pro Vás bude hračka.

Vybírat můžete podle všemožných měřítek: věku, účelu, pro který se daný člověk studiu věnuje, či podle Vašich finančních možností. Zdaleka nejdůležitějši kritérium pro úspěšný výběr je však toto: jak pokročilý student je?

Poradím Vám tedy, jak pro každou úroveň vybrat ideální dárek, a budeme přitom přihlížet k tomu, jaké záliby a priority Vaši blízcí mají a jaký Vy máte pro tento účel rozpočet. Jdeme na to.

► Začátečník

Člověk, který se studiem teprve začíná, potřebuje dvě věci: podpořit motivaci a získat základní informace jednoduchou a stravitelnou formou. To znamená, že pokud začátečníkovi darujete něco příliš náročného, třeba knihu v originále nebo kurz s rodilým mluvčím, který nemluví česky, pak nejenže mu tím nepomůžete, ale může se stát, že jej to od studia i odradí. Mnohem vhodnější než složitá literatura nebo někdy trochu šokující střetnutí se "syrovým" jazykem budou 1) jednoduché příručky, jazykové kurzy a jazykové hry (pro snadnou orientaci v jazyce a zprostředkování základních poznatků) a 2) zážitkové dárky (pro motivaci a nenásilný kontakt s novou kulturou).

Co se týče příruček, můžete zvolit obrázkový slovník (nějakých sto stran bohatě stačí; moc hezké jsou například tyto slovníky s domečkem na obálce), nějaký graficky pěkně zpracovaný přehled základní gramatiky (vybírejte knihu v rozsahu 50-150 stran, která bude mít veškerou teorii vysvětlenou v češtině, a ideální bude, když bude kromě vysvělivek rovnou obsahovat i nějaká cvičení) či slovník, raději elektronický než papírový (v obou případech se ale vyhněte těm úplně nejlevnějším slovníkům, jsou k ničemu; nekupujte ani slovníky, které nemají uvedené konkrétní jméno alespoň jednoho autora a jsou zpracované neznámým kolektivem, většinou nebývají zrovna kvalitní; a obloukem obejděte také slovníky, které jsou překladem jiného slovníku, který původně vyšel v jiném jazyce, ty bývají už úplně nanic).

Jazykový kurz je dobrým dárkem nejenom kvůli tomu, že přinejmenším na začátku studia nového jazyka je opravdu praktické mít po ruce někoho, kdo člověku poradí především s výslovností a největšími odlišnostmi od mateřského jazyka, ale také kvůli načasování: Vánoce máme v prosinci a na konci ledna či začátku února už přitom začíná letní semestr. Pokud tedy Vašim blízkým darujete voucher na jazykový kurz, budou jej moci velmi záhy využít (na rozdíl např. jazykového pobytu v zahraničí, na který si většina pracující populace udělá čas teprve v průběhu letních prázdnin). Jestli bydlíte poblíž Ostravy či na Hlučínsku a líbí se Vám, co s mými studenty v hodinách podnikáme, můžete svým blízkým pod stromeček zabalit poukaz na jeden z mých skupinových či individuálních kurzů (v tom případě mi neváhejte napsat na email či zavolat na telefon uvedený v záhlaví tohoto blogu). Při výběru jazykové školy dejte na doporučení jejích stávajících studentů a zjistěte si, jakou kvalifikaci má lektor, který bude kurz vést. Dávejte si pozor na podezřele levné kurzy, u těch většinou platí, že za málo peněz bude málo muziky.

Pokud má budoucí obdarovaný ve svém okolí někoho, kdo se daný jazyk také učí nebo jím mluví, můžete mu darovat hru. Nejvhodnější budou jednodušší hry na procvičování slovní zásoby. Ty v běžném hračkářství nekoupíte, seženete je ale v kamenných pobočkách i na webu, například u renomovaného Oxford Bookshopu. Při nákupu si pak nechte od prodavačů poradit, která hra z aktuální nabídky obchodu bude pro Vaše potřeby nejvhodnější.

V zážitkové kategorii dárků máte největší výběr. Darovat můžete téměř cokoli, od gastronomického zážitku (např. poukaz na večeři v restauraci s jídlem typickým pro zemi, jejíž jazyk se budoucí obdarovaný učí) po vstupenky na kulturní akce (jen pozor, aby probíhaly v češtině nebo měly zajištěné titulkování či tlumočení!), knihy (nejrůznější beletrii a cestopisy, ale vždy v češtině!), CD s hudbou (samozřejmě v cílovém jazyce; u hudby tolik nevadí, že začátečník se zatím co do porozumění moc nechytá; důležité je, že bude s jazykem v kontaktu pro něj příjemným způsobem a díky tomu si naposlouchá správnou výslovnost) a všelijaké tradiční produkty. Pokud se Váš blízký učí například španělsky, můžete mu - s přihlédnutím k jeho osobním preferencím - darovat třeba oblečení z vlny lamy alpaky, panamský klobouk, některý z jihoamerických hudebních nástrojů, španělské, argentinské či chilské víno, kubánský rum, pisco, či tequilu, mate, quinuu, lahodnou kolumbijskou kávu, nebo třeba nějaké kuriózní exotické ovoce, které ještě nikdy neochutnal. Nebo takových věcí kupte více a připravte mu velkolepý dárkový koš.

Pakliže byste se chtěli opravdu rozšoupnout a darovat zážitek velkolepých rozměrů, můžete své blízké vyslat na výlet do zahraničí. Největší přínos pro ně bude mít poznávací cesta organizovaná prověřenou cestovní kanceláří, při které bude zajištěna stálá přítomnost českého průvodce (pro začátečníky obvykle není úplně vhodný samostatný pobyt v zahraničí, většina z nich z toho má spíš hrůzu než potěšení).

Pojďme si to shrnout ve vztahu k Vašim finančním možnostem.

Jaký máte rozpočet?

$: obrázkový slovník, jednoduchý přehled gramatiky, román či sbírka povídek v češtině, hra, typické produkty k jídlu, hudební CD

$$: elektronický slovník, voucher na večeři v restauraci, poukaz na jazykový kurz, vstupenky na kulturní akci, typický oděv či hudební nástroj

$$$: poznávací zájezd, typické oděvy či hudební nástroje v nejvyšší dostupné kvalitě

► Mírně či středně pokročilý

Studenti střední jazykové úrovně potřebují zaprvé konsolidaci stávajících znalostí, zadruhé postupné rozšiřování slovní zásoby a povědomí o gramatických strukturách, zatřetí praxi spojenou s postupně se stupňujícím kontaktem s cizojazyčným prostředím. Od těchto potřeb se bude odvíjet výběr správného dárku.

Pro konsolidaci a rozšiřování znalostí využijí cvičebnice gramatiky (ovšem podstatně rozsáhlejší než ty, jaké bychom koupili začátečníkům) a knihy zaměřené na rozvoj slovní zásoby (typicky to bývají publikace, které obsahují 20-30 témat; každé z nich obvykle začíná textem a/nebo nahrávkou, ve které se nová slovní zásoba prezentuje, a od které se pak odvíjí různé otázky, aktivity a cvičení pro zafixování těchto nových slov).

Velmi dobrou volbou pro studenty střední úrovně jsou zjednodušená literární díla v originále. Jsou to knihy, které sice vycházejí v cizím jazyce, ale jsou přizpůsobené pro různé úrovně studentů, takže si knihu může přečíst i mírně pokročilý student, který by si zatím s běžnou beletrií v cizím jazyce neporadil. Pro studenty angličtiny mohu doporučit edici Oxford Bookworms, pro španělštináře edici Lecturas clásicas graduadas.

Zatímco zjednodušenou četbu nemůžu dostatečně vynachválit, velmi Vám nedoporučuji pořizovat dvojjazyčné knihy, kdy je na levé straně vytištěn text v cizím jazyce a na pravé straně je jeho český překlad. V drtivé většině případů takováto kniha studentům nic nedá: 99,9% čtenářů skončí tak, že si dílo kompletně přečte v češtině a sudé stránky s textem v cizím jazyce bude úspěšně ignorovat.

Vynikajícím dárkem pro studenty střední pokročilosti jsou také poukazy na jazykový certifikát. Studenti v této fázi studia už mají dostatek znalostí na to, aby mohli získat někerý z jazykových certifikátů, které mají váhu. Certifikát se jim pak bude hodit při žádostech o stipendia a stáže, při účasti v dobrovolnických programech v zahraničí a samozřejmě také na pracovním trhu. Výběr obtížnosti nechte na obdarovaném. Pokud nebudete mít možnost koupit "oficiální" dárkový poukaz u některého z center, které zkoušky pro získání jednotlivých certifikátů pořádají, vyrobte si sami svůj vlastní dárkový poukaz a zápisné pro zkoušku na certifikát pak obdarovanému uhradíte, až si vybere konkrétní úroveň.

Stejně jako začátečníci i středně pokročilí využijí dobrý elektronický slovník či jazykový kurz, stejně tak jim můžete darovat cokoli zážitkového. Na rozdíl od začátečníků už však ocení i složité jazykové hry, které např. vyžadují vyprávění příběhů; má pro ně smysl kurz s rodilým mluvčím, protože už se s ním dokáží více či méně domluvit; a také je můžete vyslat do zahraničí na částečně samostatný pobyt: vhodný je pobyt v zahraničí spojený s jazykovým kurzem, týdenní dovolená s cestovní kanceláří (český průvodce zde už nebude potřeba, ale rozhodně by pro případ potřeby měl být k dispozici česky mlulvící delegát) anebo kratší eurovíkend.

Jaký máte rozpočet?

$: zevrubná gramatická příručka, cvičebnice slovní zásoby, zjednodušená četba, náročnější jazyková hra, gastronomické dárky

$$: elektronický slovník, poukaz na jazykový kurz, úhrada zápisného na zkoušky pro získání certifikátu, vstupenky na kulturní akci, typický oděv či hudební nástroj

$$$: jazykový pobyt v zahraničí, dovolená nebo eurovíkend

► Velmi pokročilý

Pokročilý student, který se pomalu blíží k úrovni rodilého mluvčího, už moc nevyužije běžné dvojjazyčné slovníky, nenadchnou jej ani obrázkové slovníky a většina učebnic, poněvadž znalosti, které by mu tyto materiály mohly předat, už si mezitím dávno osvojil. Co jej tedy potěší? Dárky, které pro něj budou představovat intelektuální výzvu, na kterých si bude moci otestovat svou brilantní jazykovou úroveň a které mu pomohou si ještě více rozšířit slovní zásobu a kulturní kontext jazyka.

Kupte mu román či knihu povídek v originále, pořiďte mu zajímavý film v jazyce, kterému se učí, nebo mu darujte letenky či rovnou celý zájezd do některé ze zemí, kde se daným jazykem mluví. Pokud má v oblibě umění, potěšit jej mohou vstupenky na filmový festival, koncert jeho oblíbeného zpěváka, divadelní hru, taneční vystoupení, muzikál či výstavu, která má k tomuto jazyku vztah.

Pakliže má jazyk nejen jako koníčka, ale také jako hlavní pracovní náplň např. coby překladatel, tlumočník, učitel či lingvista, ocení odbornou literaturu (např. specializované slovníky či publikace o nejnovějších výzkumech v oboru) stejně jako vstupenky na relevantní konferenci či poukaz na školení či specializovaný kurz či seminář; v těchto případech se však s dotyčným předem trochu poraďte, co přesně by se mu hodilo, protože zvolit vhodnou publikaci, slovník či konferenci může být pro laika trochu obtížné.

Jaký máte rozpočet?

$: odborná publikace, beletrie v originále, film v originále na DVD

$$: vstupenky na kulturní akci či konferenci, specializovaný slovník, dárkový poukaz na školení, letenky do evropské destinace

$$$: voucher na zájezd, letenky do exotické destinace

Budete svým blízkým letos pořizovat nějaký "jazykový dárek"? Co jste pro ně vybrali? A jaký "jazykový dárek" byste si nejraději pod stromečkem rozbalili Vy? Napište mi to do komentářů! A pokud se vám článek líbil, nezapomeňte jej sdílet se svými přáteli. Tak pomůžete v předvánočním shonu s výběrem dárků i jim!

- - -

Kam dál?

→ Přečtěte si, k čemu je užitečné cestování.

→ Seznamte se s top produkty z Latinské Ameriky.

→ Zasoutěžte si v Adventní giveaway.

→ Zjistěte, proč si myslím, že Peru pod kůží je zdaleka nejlepší peruánský cestopis na českém trhu.

→ ...a nezapomeňte se sem mrknout zase zítra, budu pro Vás mít nachystaný zbrusu nový článek :-)


Zdroje:

https://www.flickr.com/photos/72153088@N08/6510934443/in/photolist-aVmeYp-qetuRx-vhNh5-qvwpPV-ijxbS8-7dZ7nX-qvoJqS-654BiE-pvvBmu-4aT8QN-dxgMa9-dym52m-8Xk85A-pTFGMR-vnxXN-dFXQpE-94P8bu-8We1DD-7zrtx-djuY4m-93Nbun-vV8Qe-pe7Fyj-dBCC2j-7pTazF-qxzw1u-pTFFqx-6DeA4q-4ggr4j-7qXFeD-95qHyG-s2T93f-8SkN5F-94L4VB-aWNeXB-dF1sAR-iznKFq-qvRBdd-7qr5hS-pe7BrG-djmVpg-95fzbG-imbaWw-94Vmhu-jnL7DP-qdEdcV-qtxD8C-5V6FoC-6atNYf-fM1TCn (fotografie, autorkou je asenat29)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak k Vánocům darovat španělštinu tlapka 09. 12. 2016 - 20:22
RE(2x): Jak k Vánocům darovat španělštinu klarasolarova 09. 12. 2016 - 20:31