Víte, co se naučíte díky cestování?

29. listopad 2016 | 23.23 |

Kdo mnoho cestoval,

mnoho poznal.

Kdo má mnoho zkušeností,

bude mluvit rozumně.

Mnoho jsem viděl, když jsem byl na cestách,

porozuměl jsem víc, než umím povědět.

Sírachovec 34, 9-11

- - -

Cestování - a teď nemám na mysli sedmidenní pobyt ve čtyřhvězdičkovém hotelu, který Vám zařídila cestovní kancelář, ani narychlo upečený Erasmus, který jste zčásti přetrpěli, zčásti prospali a zčásti proflámovali ve společnosti dalších českých studentů, ale pořádnou cestu do zahraničí v řádu alespoň týdnů či ještě lépe měsíců, podniknutou na vlastní pěst a triko a ideálně samostatně, bez doprovodu - člověka ledacos naučí. Ne nadarmo Honzu v každé pohádce posílají do světa na zkušenou. Jaké poznatky a schopnosti Vám coby dospělému sólo cestovateli dá jeden takový důkladný výlet?

okynko new 2

Získáte realističtější pohled na svět. Zjistíte, že je o něco horší a o dost lepší, než jste si mysleli. A že přestože všude existuje pár gaunerů, na které je opravdu třeba si dát pozor, drtivá většina "obyčejných" lidí je úplně jako Vy: jsou převážně laskaví, pohostinní, válčení je nezajímá, podfuky se jim hnusí a chtějí v klidu žít, pracovat, mít děti a užívat si volný čas s rodinou.

Vypilujete své komunikační a vyjednávací schopnosti. I když budete cestovat sami, každou chvíli se dáte s někým do řeči. Nebo někdo s Vámi. Ať chcete nebo ne, budete se potřebovat vyptat na cestu, domluvit si ubytování, nakoupit jídlo, prohodit s někým pár slov jen tak pro rozptýlení.

Postavíte se svým strachům a přemůžete je. Například pokud jste zvyklí pro Vás nekomfortní situace přehrávat na partnera či kamaráda a nechat je, ať vše vyřídí i za Vás, tady to nepůjde - třeba když si budete chtít vyjednat slevu, dostat se zpět do hotelu, když jste se nyní naprosto ztratili a nevíte kudy kam, nebo se domoci nápravy například v případě, že nedostanete, co jste si zaplatili, budete to muset zvládnout sami. A opravdu to zvládnete.

Přestanete mít hrůzu z toho, co by kdyby. Z toho, jaké všelijaké katastrofy by se Vám mohly přihodit. No, přihodit se může cokoli. A když se to náhodou přihodí, úspěšně to vyřešíte. Hotovo.

Dál není třeba o tom přemýšlet.

Zlepšíte si orientační smysl. Až se poosmé či podeváté budete potřebovat zorientovat v dalším novém městě, bude to pro Vás hračka. Bleskově lokalizujete důležité body zájmu a v klidu k nim napoprvé trefíte. I bez mapy.

Vybrousíte si cizí jazyk. To je klasika. Pro tento účel ale opravdu velmi důrazně doporučuji cestovat sólo anebo s někým, kdo nemluví česky. Jinak se Vám může snadno stát, že se po půlroce vrátíte ze zahraničí a zjistíte, že Váš pokrok v cizím jazyce se limitně blíží nule, poněvadž aniž jste si to uvědomili, tak jste prakticky celou dobu šprechtili pouze se spolucestujícím, a to ve své mateřské řeči.

Ovládnete své obavy z neznámého. Převládne u Vás zvědavost a na to, coc Vás čeká, se začnete spíš těšit. Namísto děsivých představ, že by mohlo nastat něco jako apokalypsa, začnete nové věci vnímat jako dobrodružství.

Zjistíte, že toho k životu potřebujete mnohem méně, než jste se domnívali. Že jste si toho do batohu sbalili moc. Že některé věci, které jste dosud považovali za nezbytné, Vám vůbec nechybí. A některá Vaše soukromá paradigmata přestávají platit.

Budete trpělivější a dokážete přijímat neměnné okolnosti s bohorovným klidem. Je na Vás venku moc zima? No co, tak se prostě pořádně obléknete (tentokrát dokonce bez nadávání) a stejně vyrazíte ven. Nestihli jste se pořádně vyspat a už musíte vyrazit na další cestu? Tak se zkrátka dospíte ve vlaku. Nebo zítra. Potřebujete si koupit jízdenky a zjistili jste, že si na ně budete muset vystát dvouhodinovou frontu? Fajn, tak ten čas využijete, abyste si popovídali s "okoločekajícími". Ujel Vám autobus a další jede za hodinu a půl? Tak na něj prostě počkáte. No stress.

Uvědomíte si, že za plotem tráva není zelenější. Aneb "Nic není dokonalé, povzdychla si liška." A i přes různé detaily, které ještě rozhodně mají potenciál na vylepšení, máme v České republice mnoho věcí, kterých je třeba si vážit a které, jak na vlastní oči uvidíte a kůži zažijete, v mnoha zahraničních destinacích, včetně těch takzvaně vyspělých, zdaleka nedosahují tuzemské kvality a dostupnosti. Konkrétně mohu zmínit například zdravotnictví, školství nebo úroveň bezpečnosti.

Přijdete na to, že často je mnohem rychlejší se na něco zeptat místních, než to hledat na internetu. Ano, kolemjdoucí jsou v 90% případů rychlejší než Google. Fakt.

Co dalšího jste se v zahraničí naučili Vy? Napište mi to do komentářů!

vyhled new

- - -

Často jsem byl ve smrtelném nebezpečí

a zachránil jsem se jen díky tomuto:

Duch těch, kteří se bojí Hospodina, bude žít,

vždyť jejich nadějí je jejich Zachránce.

Sírachovec 34, 12-13

- - -

Kam dál?

→ Zjistěte, jak se ve své vytoužené destinaci můžete ubytovat na pár nocí zdarma.

→ Pokud už plánujete konkrétní cestu a víte, že budete muset strávit noc někde poblíž madridského letiště, zkuste využít jeden z těchto prověřených hostelů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře