Den, který má 24 hodin a 10 minut

3. leden 2017 | 17.48 |

Novoroční předsevzetí jste si správně stanovili, o důležitosti návyků dávno víte, ale pořád ještě přemítáte, jak si vyšetřit těch potřebných 10 minut denně? Ve skutečnosti je to snazší než sníst koblihu!

.

kobliha lepsi

.

Jak si tedy můžete ve svém dni najít deset minut, o kterých jste dosud ani nevěděli, že je máte, a použít je pro studium jazyka (případně i jiné novoroční předsevzetí)? Společně se na to podíváme ve čtyřech krocích. A aby to pro Vás bylo ještě jednodušší, můžete k tomu využít myšlenkové mapy, o jejichž užitečnosti jsem se už jednou zmiňovala.

.

1. Zjistěte, čím zabíjíte čas.

A zbavte se toho. 

V první fázi si potřebujete stanovit priority. Promyslete si, co je pro Vás podstatné (zdraví? rodina? španělština? práce) a co je důležité méně nebo vůbec (koukání na seriály, prohlížení statusů Vašich přátel na Facebooku...). To, co je málo důležité, omezte, nebo to prostě přestaňte dělat úplně a pokud možno odstraňte ze svého dosahu to, co Vás k daným činnostem svádí (třeba přestěhujte televizi z ložnice do obýváku, nebo se jí rovnou zbavte úplně, třeba na Aukru). Ohrozí Vás nějak na životě to, že nebudete vědět, co se stalo v posledním díle Teorie velkého třesku? Ani ne. Prospěje Vám, když vyšetřený čas věnujete angličtině? Rozhodně ano. 

V tomto kontextu stoprocentně platí věta Winstona Churchilla: Jestli chcete vyniknout, musíte pracovat, zatímco se ostatní baví. Tím v žádném případě nechci říct, že by člověk neměl nikdy odpočívat; jen poukázat na to, že je dobré popřemýšlet o tom, kterým časovým úsekům nepříliš užitečné zábavy můžeme v našich životech dát lepší využití.

 ≈

2. Zmapujte své rezervy.

Kde máte během Vašeho dne volná okna, ve kterých se neděje nic podstatného, co by si žádalo Vaši pozornost? Možná často čekáte ve frontě v bance či v supermarketu, nebo každé ráno pět minut stepujete na tramvajové zastávce.

A to je čas, kdy byste si mohli bezbolestně projet svoji denní dávku nových slovíček na Memrise. Pokud do práce dojíždíte veřejnou dopravou, můžete zase čas ve vlaku či autobuse využít a přečíst si jednu kapitolku knihy v originále. A jestli neradi čtete, můžete si do Vašeho smartphonu či mp3 přehrávače nahrát audioknihu.

Promyslete si také, ve kterých chvílích konáte stereotypní manuální činnosti, které nevyžadují kdovíjaké soustředění. Trávíte každé sobotní odpolende dvě hodiny vytíráním podlahy, leštěním nábytku a čištěním akvária? Proč si přitom neposlechnout pár podcastů nebo nenaladit nějaké zahraniční rádio, které vysílá online? Možností je spousta. Buďte kreativní, plánujte a dostaňte z Vašich časových rezerv maximum.

 ≈

watch necklace

.

3. Eliminujte všechna rozptýlení.

Zlovolně Vám kradou Vaši schopnost se soustředit, rychle chápat a pamatovat si, a tak Vám užírají drahocenný čas. Řekněte mi na rovinu: jaká je kvalita Vašeho studia či Vaší práce, když za Vámi každou chvíli dorazí některý člen rodiny s nějakým požadavkem? A jak dobře se soustředíte, když máte v prohlížeči vedle záložky se studijním obsahem otevřený také Facebook, Twitter, pár aktuálních zpráv ze světa a playlist písniček na YouTube a k tomu pošilháváte po příchozí poště ve své emailové schránce? 

Rozptýlení jsou důvodem, proč úkol, který Vám má zabrat deset minut, děláte hodinu a půl. Krásně to vyjádřili bratři-umělci z Kolumbie, kteří natočila navýsost výstižnou a zároveň vtipnou písničku o tom, kterak hledání adresy zítřejšího jednání může zabrat celou noc (video je ve španělštině):

Pamatujte si: co se učení týče, multitasking je nebezpečný mýtus. Omezte všechno, co Vás rozptyluje, a spějte kupředu mílovými kroky.

4. Nastolte řád. 

Co Vám pomůže si zmíněných deset minut vyšetřit každičký den a vyhnout se mučivému rozhodování, zda by náhodou nebylo lepší odsunout plnění předsevzatého úkolu na zítřek nebo dokonce raději na pozítří? Zvyk, o kterém se říká, že je to železná košile. Existuje ještě druhé pořekadlo: Zachovej řád, řád zachová tebe. Sílu dobrého návyku jsem vysvětlovala už v tomto článku, tudíž nechci zbytečně opakovat, co jsem již před časem jednou napsala; jen připomenu, že nejtěžší bývá rozhodnutí něco dělat, nikoliv činnost samotná, a vybudování dobrého návyku Vás tohoto rozhodování a z něj často vyplývající rozhodovací paralýzy zbaví. Namísto půlhodinového rozmýšlení, zda desetiminutový úkol udělat teď, za chvíli, zítra či vůbec, jej prostě uděláte a hotovo. Než se stačíte rozkoukat, máte splněno a k tomu jste jako bonus získali volných třicet minut.

 ≈

watch

.

Co je největším zabijákem Vašeho času? Kde míváte největší prostoje? A co Vás nejčastěji rozptyluje? Napište mi to do komentářů!

- - -

Kam dál?

→ Novoroční předsevzetí jste si ještě nevybrali? Rychle to napravte!

→ Víte, v čem Vám pomůže web Memrise? Zjistěte to tady.

→ Chcete v Novém roce více cestovat? Přečtěte si, jaké Vám správně pojaté cestování přinese výhody.

→ ...a mrkněte se sem zase v pátek. Prozradím Vám, co na YouTube zadat do vyhledávání, aby Vám sledování zábavných videí vykouzlilo parádní španělštinu. Buďte na příjmu!

Zdroje:

autoři fotografií:

kobliha - Helen Yang, viz https://www.flickr.com/photos/saltwater_helen/11698799555/in/photolist-iPMpwB-aUDAGZ-6otA9j-2VLTXp-DY98r-XXtRE-9FpdoS-ixkAC-bAJnt9-4xKpFW-uGvwf-buxHMN-bAJo4h-4JfuN7-6s8ap-e2f3B-6UsTr1-Dp96R-bMm1KF-9FmfPr-4treZ6-4JbgY2-di5Cmq-9sDdMy-bPD73i-7CSarL-7CSanY-4Jbgze-4JfvfS-bnpqTc-9171ss-bAJtjA-bAJskq-bnpu7i-7CSacU-5GEvUA-b5ubX-Y6WWm-4JbgJ8-6ZWzLM-axdPWt-q3feNJ-rybKGi-cjynvA-81CE1-bnpusP-axdPLX-bnpuwc-bnpunP-bnpquX/

hodinky na řetízku - Jakubowski Foto, viz http://freestocks.org/photo/watch-necklace/

náramkové hodinky - www.kpmalinowski.pl, viz http://freestocks.org/photo/what-time-is-it/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře