Vše o certifikátu DELE: Ukažte, že umíte španělsky

25. březen 2017 | 22.21 |

Už máte nějaký certifikát jako důkaz Vaší znalosti španělštiny? Pokud ne, pokuste se o jeho získání ještě letos a ukažte tak svému okolí a především sami sobě, co všechno už umíte! V tomto článku Vám prozradím, co to certifikát DELE je a jak jej můžete získat i Vy.

.

exam

.

Co je to certifikát DELE?

Certifikát DELE alias Diploma de Español como Lengua Extranjera je nejrozšířenějším oficiálním důkazem znalosti španělštiny. Je mezinárodně platný a vydává jej španělský Institut Cervantes na základě úspěšně vykonané zkoušky.

Jaké existují úrovně?

Certifikát DELE můžete získat v šesti úrovních, které odpovídají úrovním Společného evropského referenčního rámce. Tyto úrovně se označují jako A1, A2, B1, B2, C1 a C2 a zahrnují všechny adepty od začátečníků po velmi pokročilé. Úroveň A1 je nejnižší, úroveň C2 je nejvyšší.

Jakou úroveň si mám vybrat?

To Vám nejlépe poradí Váš aktuální učitel či lektor španělštiny, poproste jej o doporučení optimální úrovně.

Druhou možností, jak zjistit, jaká úroveň je pro Vás vhodná, je absolvovat přímo na Institutu Cervantes za poplatek 300 Kč rozřazovací test, ten se koná ve vypsaných termínech (aktuálně na konci března a začátku dubna) a nemusíte se na něj předem přihlašovat. 

Třetí, ovšem nepříliš spolehlivou možností je zkusit si několik online rozřazovacích testů. Ty jsou sice zdarma, jejich výsledek ovšem považujte pouze za velmi hrubý odhad.

Jak se na zkoušku připravit?

V případě, že máte v porovnání s kýženou úrovní solidní španělštinu, při zkouškách nepanikaříte, zvládáte základy time-managementu a znáte běžné strategie pro vypracovávání testů, nemyslím, že byste před zkouškou potřebovali nějakou konkrétní přípravu. Maximálně si pro přehled v tom, jak bude zkouška vypadat, můžete zkusit pár 

cervantes.es/cz/dele_spanelstina/modelove_zkousky_dele_spanelstina.htm">zdarma dostupných modelových testů.

Pokud se Vám něčeho z výše uvedených znalostí a schopností zatím nedostává, můžete při přípravě na zkoušku postupovat několika různými způsoby. První možností je připravit se na zkoušku po vlastní ose z běžně dostupných materiálů s tím, že se zkrátka zaměříte na to, co víte, že Vám nejde.

Druhou cestou je pořídit si učebnice s modelovými testy a úkoly navrženými specificky pro přípravu na zkoušku DELE a pracovat tak s identickým zadáním, jaké Vás bude čekat během Vaší zkoušky. Pro dospělé mohu doporučit vynikající učebnice z řady El Cronómetro nebo Preparación DELE, ty pokrývají všechny úrovně od A1 po C2. Pro mládež pak existuje speciální edice DELE escolar.

Pozor na jeden chyták - klíč ke cvičením často nebývá součástí těchto příruček, ale bývá uveden v jiné, samostatné příručce, obvykle s titulní stranou v šedé barvě. Je to nadmíru nepraktické, ale je to tak.

Pakliže se na samostudium moc necítíte, můžete se zapsat do přípravného kurzu zaměřeného přímo na získání certifikátu DELE.

Kdy a kde se zkouška koná?

Hlavním termínem zkoušek bývá jeden pátek+sobota v květnu a jeden v listopadu, tehdy se konají zkoušky pro všechny úrovně od A1 po C2. Vedle toho bývá vypisován jeden další termín v březnu a jeden v červenci, v těchto termínech se však konají pouze zkoušky od úrovně A2 po úroveň C1.

Ve všech termínech se zkoušky můžete zúčastnit přímo v Institutu Cervantes v Praze, ve vybraných termínech pak můžete zkoušky některých úrovní podstoupit také v Plzni, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích.

Pokud byste se zkoušky chtěli zúčastnit co nejdříve, máte právě čtyři dny do uzávěrky přihlášek na nejbližší termín vypsaný na 12. a 13. května. Chcete-li se účastnit, je třeba se přihlásit nejpozději do 29. března.

Kdo se může zúčastnit?

Zkoušky DELE jsou určeny pro širokou veřejnost, přihlásit se tedy může téměř kdokoli. Není třeba nijak dokazovat, kdy a kde jste se španělštinu naučili, nikdo po Vás nic takového nebude chtít.

Zkoušky jsou ovšem primárně šity na míru dospělým adeptům. Pokud by chtěl certifikát získat někdo mladší 18ti let, vhodnější než klasická zkouška bude verze "escolar", která je dostupná v úrovních A1 a A2/B1 a je přizpůsobená jazyku, znalostem a zájmům mladých studentů ve věku 11-17 let.

Jelikož jsou zkoušky určeny lidem, kteří mají španělštinu jako cizí jazyk, existují určitá omezení účasti pro bilingvní osoby nebo osoby žijící či studující delší dobu v zahraničí. Pro konkrétní a aktuální informace ohledně těchto výjimek se informujte přímo na Institutu Cervantes, kontakty najdete v modrém poli na oficiálním webu institutu.

Jak se mám na zkoušku přihlásit?

Pihlásit se můžete buď osobně v Institutu Cervantes, nebo vše vyřídit poštou či emailem. Budete potřebovat vyplnit přihlášku (ke stažení zde) a ukázat či zaslat kopii dokladu totožnosti společně s potvrzením o úhradě zápisného. Vše musíte stihnout ve vypsaném termínu, pozdní přihlášky Institut nebere v potaz.

Kolik zkouška stojí?

Výška zápisného se odvíjí od úrovně, na kterou se hlásíte. Cena se pohybuje v rozmezí od 1.370 do 2.665 Kč za osobu. Ve dvou případech můžete uplatnit nárok na slevu: hlásíte-li se ve skupině, získáte slevu 10%. Pokud jste studenty Institutu Cervantes, bude pro Vás zápisné levnější o celých 20%.

Jak zkouška probíhá?

Konkrétní průběh zkoušky se liší úroveň od úrovně. U všech úrovní se ale zkouška skládá ze dvou částí, jedna je písemná, druhá ústní. Obě části mohou buď probíhat ve stejný den, anebo se jedna koná v pátek a druhá v sobotu.

Písemná část se skládá z několika různých sekcí a probíhá hromadně, část ústní probíhá individuálně. U obou musíte dodržet určitý předem zadaný časový limit. Mezi jednotlivými sekcemi písemné části i mezi písemnou a ústní částí je vždy alespoň krátká přestávka.

Při písemné části není dovoleno používání žádných pomůcek, k dispozici máte pouze zadání testu, záznamový arch, tužku a čistý papír na případné poznámky. U ústní části před samotným zkoušením vždy dostanete čas na přípravu. 

V každé úrovni se prověřuje celá škála jazykových schopností a jejich kombinací. Které konkrétní schopnosti se však budou prověřovat a do jaké míry, to je u každé úrovně jinak. Obecně řečeno ale můžete čekat úkoly testující Vaši znalost gramatiky, slovní zásobu, čtenářskou gramotnost, samostatný písemný projev, porozumění poslechu, samostatný ústní projev i schopnost jak společensky konverzovat, tak diskutovat nebo oponovat.

Zkoušku pořádá španělská organizace. Já jsem se španělsky naučil na Kubě. Je to problém?

I když je zkouška pořádaná španělskou organizací, je přizpůsobena tak, aby v ní byly zastoupeny jazykové standardy různých španělsky mluvících zemí a žádná verze španělštiny tak není zvýhodněna nebo znevýhodněna. Zkouška také neobsahuje slang či argot a jiné nespisovné pojmy, které se obvykle používají jen v jednom regionu a tak bývají pro obyvatele jiných oblastí neznámé.

Zadání zkoušky je tedy vyvážené, při zkoušce se člověk setká se španělštinou z různých zemí, ne jen ze Španělska. Stejně tak při hodnocení Vašeho písemného či ústního projevu bude uznána za správnou jakákoli standardní varianta španělštiny. Je tedy úplně jedno, zda mluvíte španělskou, kubánskou, kolumbijskou, argentinskou nebo třeba chilskou španělštinou.

Jak se můj výkon u zkoušky hodnotí a za jak dlouho se dozvím, zda jsem uspěl?

Vše, co u zkoušky sepíšete a povyprávíte, se odešle speciálně vyškolené komisi ve Španělsku, která Váš výstup ohodnotí. Hodnocení probíhá anonymně, protože Vámi odevzdané materiály nejsou podepsány Vaším jménem, nýbrž přiděleným kódem. Vyhodnocení obvykle trvá 2,5-3 měsíce.

Jakmile je Váš výsledek znám, dostanete email s informací o tom, že Váš výstup už byl ohodnocen. V tu chvíli se můžete pomocí Vašeho unikátního kódu přihlásit na webový portál, na kterém zjistíte, zda jste uspěli, či ne, a kolik bodů jste získali v které kategorii. Pro úspěšné složení zkoušky je důležité nejen celkové skóre; je nutné také dosáhnout alespoň minimálního počtu bodů v každé ze zkoušených kategorií.

Zhruba do tří měsíců od vyhlášení výsledku pak obdržíte svůj certifikát. Buď se pro něj můžete zastavit osobně, nebo Vám jej zašlou v doporučeném dopise.

Chystáte se letos na získání certifikátu DELE nebo jiného podobného dokumentu? Proč ano/ne? Napište mi o tom do komentářů! A pokud víte o někom, komu by informace v tomto článku mohly být užitečné, pošlete mu odkaz!

- - -

Kam dál?

→ Přemýšlíte nad něčím, co se týká španělštiny, a nedá Vám to spát? Řekněte si o odpověď

→ Fascinují Vás polygloti? Nasajte jejich prověřené know-how a staňte se jedním z nich.

→ Znáte tato 4 zásadní fakta o studiu cizích jazyků?

→ Víte, co je to cit pro jazyk a jak jej můžete získat i Vy?

→ ...a stavte se sem pro nový článek zase v úterý, budu se na Vás těšit!
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/138-pozvanka-chcete-byt-polyglotem.html

Zdroje:

autorem fotografie je Alberto G.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře