4 zásadní fakta o studiu cizích jazyků

14. březen 2017 | 17.30 |

Většina lidí si je v teoretické rovině uvědomuje, ale málokdo se jimi opravdu řídí, proto snažení mnoha studentů končí nezdarem. Přitom stačí málo a vše se může obrátit k lepšímu...

.

surprised girl

.

Ty nejlepší myšlenky bývají geniálně jednoduché. Tak je tomu i se základními principy při studiu cizího jazyka. Na pochopení nejsou nijak složité a přesto přinášejí velké výsledky. Mrkněte se na ně a zkontrolujte si, zda je dodržujete, abyste si pro pokrok ve znalosti cizího jazyka zajistili ty nejlepší podmínky.

1. To, co Vám nejde, se naučíte pouze tak, že to budete zkoušet.

Chcete umět mluvit? Mluvte. Potřebujete rozumět poslechu? Poslouchejte. Neumíte psát maily? Pište maily. Samozřejmě, všechno se prolíná a například díky pokroku v mluvení můžete začít i o něco lépe psát, nicméně pokud chcete efektivně vylepšit určitou dovednost, musíte ji prostě trénovat!

Není způsob, jak to obejít, ačkoli se o to mnoho lidí bohužel stále pokouší. Činnost, která Vám aktuálně nejde, se naučíte zvládnout pouze tak, že se o její zvládnutí budete stále pokoušet, a to do té doby, než v ní budete úspěšní. Tajemstvím je vytrvalost (o té jsem se už zmiňovala v tomto příspěvku).

2. Bez práce nejsou koláče.

To je holý fakt, ačkoli to neradi slyšíme. I mně by se moc líbilo, kdyby existoval nějaký způsob, jak se kterýkoli cizí jazyk naučit za dva týdny a bez jakékoli námahy. Taková kouzelná metoda ale neexistuje. Pokud to někdo tvrdí, kecá (a nejspíš z Vás chce vytáhnout pořádný balík peněz).

U každé schopnosti, kterou si přejeme si osvojit, musíme vyvinout nějaké to usilí. A to úsilí musíme vyvinout přímo my; nikdo jiný se to za nás nenaučí. Cizí jazyky nejsou výjimkou. Můžete si to ale zařídit tak, aby Vás studium těšilo a bavilo. Pak se pro Vás cizí jazyky stanou koníčkem a radostí.

Například pokud rádi čtete, můžete načerpat konkrétní tipy, jak se čtením zlepšovat, například v tomto příspěvku. Pro španělštináře, kteří mají rádi videa a písničky jsem zase napsala tři podrobné články o tom, jak ke svému prospěchu využít YouTube - první je

pise.cz/76-youtube-ve-spanelstine-pro-zacatecniky.html">zde, druhý zde a třetí zde.

3. Pravidelnost je základ.

Zapomínáme. Vše se nám z hlavy neustále postupně vytrácí. Je to nevyhnutelný, přirozený proces. Můžeme proti němu ale úspěšně bojovat! Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti; každým opakováním pomáháme své paměti, aby si znalosti udržela.

Když se cizímu jazyku věnujeme často, nejlépe denně, stále si tak připomínáme něco z dříve naučených vět, slov, pravidel. Díky tomu zapomínáme méně a postupujeme kupředu rychleji.

Proč je tak důležité vybudovat si návyk a věnovat se jazyku každý den jsem podrobně vysvětlila v tomto příspěvku; návod na to, jak můžete krátkou epizodu studia zařadit do svého každodenního programu, jakkoli je nabitý, pak najdete v tomto článku.

4. Čím víc, tím líp.

U cizích jazyků rozhodně. Funguje tady přímá úměra - čím víc času a snahy do studia vložíte, tím lepších výsledků dosáhnete. Jednoduchá matematika, která se nám všem zdá zcela zřejmá.

Přesto bohužel stále mnoho lidí studuje takovým způsobem, jako by toto pravidlo neplatilo. Cizímu jazyku věnují jednu vyučovací hodinu za týden; o Vánocích, Velikonocích a letních prázdninách studium zcela vypustí a pak jsou nepříjemně překvapeni, když si uvědomí, že nedosahují takových pokroků, jak si představovali. Řešení je ale jednoduché: výsledky jsou přímo úměrné investicím.

Nedávno jsem se s Vámi podělila o jeden z opravdu snadných způsobů, jak být každý den v kontaktu s velkým množstvím jazyka - podcasty. Přečtěte si o nich více a začněte na sobě pracovat už dnes.

Daří se Vám tato pravidla dodržovat? Které z nich je pro Vás nejsnadnější a se kterým nejvíc bojujete? Napište mi o tom do komentářů!

- - -

Kam dál?

→ Víte, jak si vybudovat téměř neomylný jazykový cit? Je to prosté.

→ Přemýšlíte, jaký cizí jazyk si pro studium vybrat? Nejste si jisti, který zvolit? Pomohu Vám učinit správné rozhodnutí.

→ Učíte se anglicky už pět let a stále rodilým mluvčím pořádně nerozumíte? Musíte tento jazyk více poslouchat, nejlépe každý den. Jak si to maximálně usnadnit se dozvíte v tomto článku.

→ Existují lehčí a těžší jazyky? Co myslíte?

→ ...a stavte se sem pro nový příspěvek zase v pátek, těším se na Vás :-)
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/128-jaky-cizi-jazyk-se-mam-ucit.html


Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/103-co-je-to-cit-pro-jazyk-a-jak-jej-ziskat.html

Zdroje:

autorem fotografie je Pedro Ribeiro Simões

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře