Existují lehčí a těžší jazyky?

3. březen 2017 | 05.27 |

Ano a ne. Jak pro koho.

.

rubik cube

.

Někteří lingvisté říkají, že všechny jazyky jsou stejně těžké. Já s nimi souhlasím: dle mého názoru mají objektivně vzato všechny jazyky stejnou obtížnost. Některé mohou být složitější gramaticky, jiné budou náročnější co do slovní zásoby, další co se týče rozdílu v psaní oproti výslovnosti; komplexnost jedné oblasti ale bývá kompenzována jednoduchostí v jiných oblastech, takže když se jednotlivé jazyky porovnají, pak ano, nemyslím, že existují lehčí nebo těžší jazyky.

Subjektivně vzato - pro konkrétní osoby - ale některé jazyky mohou být snadnější a a jiné obtížnější. Závisí to na tom, jaký je mateřský jazyk dotyčného a případně také jaké jsou jeho další jazykové znalosti. Například Francouzům asi bude portugalština připadat jako celkem jednoduchý jazyk, protože je francouzštině příbuzná a má s ní hodně společného. Němec by ale nejspíš nesouhlasil; němčina a portugalština se navzájem moc nepodobají.

Pokud ovšem takový rodilý mluvčí němčiny disponuje také slušnou znalostí italštiny, řekne Vám, že to s tou portugalštinou vůbec není tak složité. Znalost příbuzné italštiny mu totiž s osvojením portugalštiny hodně pomůže. Tedy jak už jsem řekla, pro některé lidi mohou být určité jazyky subjektivně obtížné, jiné jazyky se jim zase mohou zdát velmi snadné. Platí, že čím více jazyků ovládáte, tím snadnější je pro Vás naučit se nějaký další.

Které jazyky jsou snadné pro Čechy? V prvé řadě ty slovanské, například slovenština, polština, ruština, ukrajinština, chorvatština, bulharština atd. 

Další v pořadí budou jazyky, které sice nemají k češtině lingvisticky a historicky tak blízký vztah jako ty slovanské, ale přesto sdílí nějaké podobné rysy - podobají se třeba výslovností, mají obdobný slovní pořádek ve větě nebo téměř stejný úhel pohledu co se slovesných časů týče. Také se Vám mohou zdát snadnější ty jazyky, se kterými z nějakého důvodu přicházíte v běžném životě do styku (např. v práci u kolegů, v televizi, na etiketách importovaného zboží), ačkoli jste se jim doposud nijak aktivně nevěnovali.

Do této kategorie může spadat celá řada jazyků. Gramaticky se Vám může zdát snadná němčina, co do slovní zásoby angličtina (protože hodně anglických pojmů v poslední době prosakuje do češtiny a znají je i lidé, kteří angličtinu nikdy nestudovali), co do výslovnosti nejspíš budete považovat za snadnou němčinu, italštinu nebo španělštinu. 

Středně náročné se budou většině Čechů zdát různé méně rozšířené evropské jazyky, třeba rumunština, portugalština nebo norština.

Které jazyky budou Češi považovat za obtížné? Většinou ty kulturně hodně vzdálené; dvojnásob v případě, jestliže budou používat jiné písmo než latinku. Mezi tyto pro většinu Čechů obtížnější jazyky můžeme rozhodně zařadit například arabštinu, čínštinu, japonštinu a korejštinu.

TIP: Zajímá Vás, jak různé jazyky fungují, které jsou si podobné nebo jaká na světě existují písma? V tom případě byste si měli dojít pro tenhle fascinující atlas jazyků celého světa. Nebo chcete vědět, jak to přijde, že se zrodí nový jazyk? Jak se stane, že se takový jazyk ujme a rozšíří? A co je příčinou toho, že některé jazyky začnou vymírat? Pak byste se měli seznámit s tímhle životopisem cizích jazyků

Jaké jazyky se zdají snadné Vám? A které jazyky naopak považujete za obtížné? Povězte mi o tom v komentářích!

- - -

Kam dál?

→ Zjistěte, jak se toho z krátkých příběhů hodně naučit. Pomůže Vám v tom těchto 19 zábavných aktivit.

→ Naučte se číst knížky v cizím jazyce tak, aby Vás to bavilo a posouvalo dál. Poradím Vám, jak na to.

→ Objevte bezmála dva tisíce let starý návod na úspěch: strategii "vdova".

→ Španělština na vrcholové úrovni: kde se naučit všem těm idiomům a slovním hříčkám?

→ ...a nezapomeňte se sem stavit pro nový článek zase v úterý, budu se na Vás těšit :-)
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/102-cteni-v-cizim-jazyce-2-3-promenada-vs-maraton.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře