Pozoruhodné velikonoční oslavy ve Španělsku

14. duben 2017 | 04.44 |

Během Svatého týdne, Semana Santa, uprostřed něhož se právě nacházíme, se toho ve Španělsku děje opravdu hodně. Pojďte se se mnou ponořit do úžasné atmosféry těchto slavnostních dní.

.

viernes santo

.

Mám dojem, že v Česku se většina předvelikonočních příprav omezuje hlavně na gruntování, malování vajec a nákup sladkostí, které dětem posléze přinese zajíček a s výjimkou šmigrusu a pečení mazanců se do dnešní doby zase tak moc specificky velikonočních tradic nedochovalo. (Pokud to ve Vašem městě či vesnici probíhá jinak, klidně mě v komentářích poopravte.)

Na Iberském poloostrově je tomu úplně jinak. Španělsko je země, která se ochotně hlásí ke své katolické tradici, a tak nejen Velikonoční neděli, ale celý svatý týden slaví s velkým gustem a zaujetím - je to totiž ten nejdůležitější křesťanský svátek v roce.

Co přesně se vlastně slaví

Svatý týden alias Semana Santa pro Španěly začíná už na Květnou neděli neboli Domingo de Ramos (ta proběhla minulý týden). Popořadě pak pokračuje od pondělí do soboty dny Lunes Santo, Martes Santo, Miércoles Santo, Jueves Santo, Viernes Santo, Sábado Santo a končí Nedělí Vzkříšení: Domingo de Resurrección neboli Velikonoční nedělí, Domingo de Pascua.

Z celého týdne je pak nejdůležitější tzv. Triduo Pascual (Velikonoční třídení); to zahrnuje období od odpoledne Zeleného čtvrtku po velikonoční nedělní ráno. Během tohoto třídení se odehrávají hlavní oslavy Velikonoc, při nichž si připomínáme události, kvůli kterým se Velikonoce vůbec slaví: umučení, smrt a zmrtvýchvstání Krista. 

Zelený čtvrtek je den, kdy se připomíná Poslední večeře a následně Ježíšův odchod do Getsemanské zahrady. Na Velký pátek se liturgie týká událostí okolo smrti Krista na kříži; je to den ztišení a také přísného postu. Bílá sobota je dnem, kdy Ježíš ležel v hrobě; a v předvečer Velikonoční neděle (tedy v sobotu večer, po západu slunce; říká se tomu vigilie) a během Neděle vzkříšení se pak slaví Ježíšovo zmrtvýchvstání. 

Jak asi víte, Velikonoce nemají pevné datum; Neděle Vzkříšení připadá vždy na první neděli po prvním jarním úplňku, každý rok je tedy konkrétní datum jiné. 

Jednotlivých historických událostí, které si během Svatého týdne připomínáme, je tedy řada, proto i španělské oslavy Velikonoc nejsou jednorázovou záležitostí; probíhají celý týden a zejména během zmíněného Velikonočního tridua.

Cristo

Vše vypukne po setmění

Oslavy se konají ve všech španělských městech a vesnicích, malých i velkých. Ty nejpropracovanější a nejzajímavější jsou zařazeny na seznamu Fiestas de Interés Turístico Internacional. Mezi ně se dostaly například oslavy ve městech Valladolid, Zamora nebo Sevilla; poslední zmíněnou bych Vám dnes chtěla ukázat na videu, které jsem si pro Vás nachystala v závěru tohoto článku. 

Oslavy Zeleného čtvrtku, Velkého pátku a Bílé soboty pochopitelně nejsou bujaré a rozverné; vzhledem k povaze událostí, kterých se oslavy týkají, vše probíhá v klidné, důstojné a nesmírně silné atmosféře.

Velká část oslav probíhá po setmění; lidé se vyhrnou do ulic osvětlených svícemi, lampami a loučemi a v procesích procházejí městem. Pokud má město více kostelů, může procesí některé z nich po své cestě navštívit. Nakonec zpravidla všechna procesí míří do toho hlavního z nich - do katedrály. Velká města předem vydávají oficiální mapu hlavní části trasy, kterou by procesí měla procházet, aby tak vše proběhlo organizačně hladce.

el paso S. Maria

Bratrstva a nazarenos

Procesí bývají organizována v rámci takzvaných bratrstev, cofradías nebo hermandades. Jedná se o skupiny věřících, kteří sdílejí společnou úctu k některému světci, k Panně Marii nebo některému aspektu Ježíšova života, např. Cofradía de la Santa Cruz (Bratrstvo od Svatého Kříže) nebo Hermandad de la Misericordia (Bratrstvo Milosrdenství). V procesí pak členové bratrstva kráčejí společně, ve dvou či třech řadách, a nesou korouhev se znakem svého bratrstva. Nezřídka mívají také jednotný oděv.

Z těchto bratrstev se pak rekrutují kajícníci, kteří v procesích doprovázejí biblické výjevy ve formě sousoší nesených městem. Těmto kajícníkům se říká nazarenos (v některých regionech jsou známi také pod jinými jmény - encapuchados, capuchos, mozorros,...). Ti nosí během procesí speciální oděv s kápí, takže jsou jim vidět pouze oči; tvář si zakrývají na znamení lítosti nad svými hříchy. Jejich oděv může mít různé barvy a symboly, záleží na konkrétním bratrstvu.

nazarenos

Los pasos v hlavní roli

Nejdůležitějším prvkem procesí jsou již zmíněné sochy. Mohou to být jednotlivé sochy znázorňující např. Krista na kříži, Pannu Marii Bolestnou nebo některé svaté, anebo celá sousoší, která znázorňují nějaký biblický výjev, např. Krista, jak se modlí v Getsemanech a spící apoštoly, nebo Jidáše, jak Krista zrazuje. Sochy bývají v životní velikosti a v průvodu jsou neseny na krásných zdobených nosítkách, často i s baldachýnem. Říká se jim el paso.

Unést takovéto sochy samozřejmě není práce pro jednoho; k nesení jsou třeba desítky (nebo dokonce i více než stovka) mužů zvaných costaleros. Ti se svého důstojného úkolu ujímají ve slavnostním oblečení. Koordinovat takovou spoustu lidí není jen tak, proto mívá každá socha s nosítky určeného jednoho člověka, který před ní kráčí a hlasitě vyvolává pokyny pro nosiče. 

costaleros

Jak k tomu přišli legionáři?

Součástí procesí je ticho, modlitba i hudba - hrají se liturgické písně, zpívají se tradiční saetas. V některých městech jsou součástí procesí také skupiny bubeníků čítající desítky až stovky členů. A jelikož se do oslav Velikonoc zapojuje opravdu téměř celé město, můžete shlédnout také pochodující legionáře (video si pusťte od 44. vteřiny): 

Neuvěřitelně silná atmosféra

Oslavy Velikonoc ve Španělsku jsou opravdu zážitek. Pokud se už letos nestihnete zúčastnit osobně, popřemýšlejte o tom příští rok, nebo alespoň nasajte kousek slavnostní atmosféry skrz následující video. Myslím, že Vám u něj přeběhne mráz po zádech:

Líbí se Vám španělské velikonoční tradice? Zamlouvalo by se Vám, kdyby některá z nich fungovala i v Česku? Napište mi o tom do komentářů!

- - -

Kam dál?

→ Buďte za experta na anglickou gramatiku díky této zábavné knížečce.

→ Ušetřete každý den fůru času pomocí tohoto jednoduchého triku.

→ Seznamte se se škodlivými mýty o studiu cizích jazyků.

→ Získejte svůj osobní studijní plán na celý měsíc.

Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/143-pozvanka-tyden-spanelske-kultury-v-ostrave.html

→ ...a stavte se sem pro nový příspěvek zase v neděli, budu se na Vás těšit!
Zdroj: http://klarasolarova.pise.cz/147-3-osklive-myty-o-studiu-cizich-jazyku.html

Zdroje:

autorem úvodní fotografie je Rey Romero

autorem fotografie Krista je Mariya Prokopyuk

autorem fotografie el pasa se sochou Panny Marie je Anna & Michal

autorem fotografie nazarenos je Mindaugas Danys

autorem fotografie costaleros je Hernán Piñera

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře