Abre los ojos

21. srpen 2015 | 14.20 |
› 

Snímek španělského režiséra Alejandra Amenábara z roku 1997 s českým názvem Otevři oči začíná narozeninovým večírkem pohledného donjuana Césara. Na ten si jeho nejlepší kamarád přivede novou "už skoro přítelkyni" Sofii, do které se César zamiluje a rozhodne se, že tato žena je někým, s kým by opravdu chtěl být. Druhý den po večírku ovšem Césara dostihne jeho žárlivá bývalá přítelkyně Nuria a pod záminkou, že si s ním přeje o něčem promluvit, jej pozve na projížďku autem. Účelem ale není rozhovor, nýbrž pomsta, takže po nárazu do betonové zdi Nuria zemře a César má zcela zničený obličej, který mu plastičtí chirurgové budou muset velmi dlouho napravovat.

Neprve to vypadá, že ani dalšími a dalšími operacemi nebude možné vrátit Césarovi jeho původní podobu, a tak se z něj stává lidská troska, která nejenže ztratila svou tvář a ženu svého života - Sofii, ale následně od sebe odežene i svého nejlepšího kamaráda. Pak však tým lékařů objeví revoluční způsob, úplně novou možnost, jak Césarův život navrátit do původního stavu tím, že mu bude vrácena jeho původní, pohledná tvář. Vše dopadá na jedničku: lidská podoba je zpět, Sofie je zpět, život je úžasný.

Bez další zápletky by to ovšem nebylo ono a tak kde nic, tu nic, na scéně se opět objeví "stíhačka" Nuria a Césarova idylka postupně dostává trhliny... Co byla pravda a co se mu jen zdálo? To neví ani César sám, natožpak divák.

Osobně jsem po shlédnutí filmu měla dost rozpačitý pocit. Na to, že jsou filmy španělské produkce povětšinou dost "divné", jsem si už docela zvykla; v tomto případě mi ale vadila neukotvenost reality a pro mě nepochopitelný závěr příběhu spojený se zbytečnou rozvláčností a zdlouhavostí děje. To samozřejmě koresponduje s tím, že polosnové/polobdělé filmy a la Klub rváčů apod. nejsou právě mou oblíbenou kinematografickou kategorií; na druhou stranu znám několik lidí, které film Abre los ojos nadchl, a může se stát, že mezi ně budete patřit i Vy.

Zajímavé je, že hlavní hereckou dvojicí filmu je Eduardo Noriega a Penelope Cruz, přičemž nosný děj filmu se s menšími úpravami znovu objevil v jen o čtyři roky později natočeném filmu Vanilkové nebe, kde Penelope Cruz hlavní hrdinku Sofii ztvárnila ještě jednou.

Komu bych film doporučila ke shlédnutí? Pokud předem víte, že filmy odehrávající se v poněkud rozmazané realitě, která se neoddělitelně mísí se sny a představami a místy může obsahovat mírně hororové prvky, nejsou Váš šálek kávy, jděte od toho. Pokud si ale právě v takovýchto filmových počinech libujete, Abre los ojos Vás možná příjemně překvapí.

Pro zájemce nabízím ještě trailer v původním znění:

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře