Víte, jak se Vánoce slaví ve Španělsku?

20. prosinec 2016 | 20.53 |

Znáte španělské vánoční tradice? Pojďme si představit ty nejzajímavější z nich!

ging vetsi

Vánoční oslavy pro Španěly začínají vlastně už pozítří, tedy 22. prosince. To je den, kdy se každoročně už od roku 1811 koná Sorteo Extraordinario de Navidad, Výjimečné vánoční slosování. Je to nejpopulárnější španělská loterie, ve které se prodá více losů než v kterékoli jiné loterii a také v ní Španělé nejvíce utratí. Slosování začíná už ráno v 9:15 hod. Vítězná čísla losují a následně zpívají (jak za chvíli uvidíte ve videu) děti ze Základní školy svatého Ildefonse.

Stejně jako Češi i Španělé v rámci předvánočních příprav zdobí ulice města i svůj příbytek, pořizují si vánoční stromeček a pod něj kladou postavičky ztvárňující betlémský výjev. Také oslavy Štedrého večera začínají podobně: celá španělská rodina se schází, aby spolu povečeřela. Na stole nesmí chybět cava, španělská verze šampaňského, a vánoční cukroví, za všechny druhy jmenujme alespoň mazapanes, polvorones a různé druhy mandlového turrónu (na pátek pro Vás chystám článek s receptem právě na jednu z těchto tradičních dobrot).

Po večeři přijdou na řadu koledy a pak... Čekali jste dárky? Budete muset být trpěliví. Ve Španělsku dárky tradičně přináší nikoli Ježíšek, nýbrž parta Tří Králů, na dárky je tedy čas až do noci z pátého na šestého ledna. I když do některých španělských domácností už se pomalu vplížily globální trendy: občas někde dárky rozdává Santa Claus nebo Papá Noel a v některých rodinách s malými dětmi je dostanete už na Boží hod Vánoční, a to hlavně ze zcela praktických důvodů: s novými hračkami se děti během vánočních prázdnin - které mimochodem trvají až do zmíněného svátku Tří králů včetně - snadněji zabaví a rodiče tak mají aspoň pár klidných chvil pro sebe.

Když už zmiňuji tříkrálovou nadílku: španělské děti podobně jako ty české také píší dopis, aby se Tři králové dozvěděli, jaké dárky si přejí. Tradice má však zároveň něco společného s naší tradicí oslav sv. Mikuláše; pokud totiž byly děti během roku hodné, donese jim Kašpar, Melichar a Baltazar vytoužené dárky. Pokud zlobily, budou se muset spokojit s uhlím. Většinou to ale není uhlí ledajaké, nýbrž sladké: jsou to vlastně pórovité karamelky z cukru obarveného na šedostříbřitou barvu.

Můžete je běžně koupit anebo si je připravit i sami doma.

Šestého ledna se obvykle snídá lahodný koláčový věnec nazývaný roscón de reyes (recepty na jeho přípravu jsou rozličné, stejně jako české recepty na vánočku). V něm jsou zapečené dva předměty: malá figurka a bob koňský neboli haba, která vypadá a chutná podobně jako velká fazole. Kdo ve svém dílku roscónu najde figurku, má štěstí: bude korunován králem dne. Kdo najde bob, toho čeká trest: v různých regionech se konkrétní trest liší, může se však jednat například o zaplacení roscónu na příští rok. 

vetev vetsi

Vraťme se ale zpět k oslavám Vánoc. Po Štědrém dni následuje Boží hod vánoční, o kterém se rodiny ve Španělsku opět scházejí na společné jídlo a tráví co nejvíce času spolu. Dalším významným dnem vánočních oslav je 28. prosinec, ma který připadá Svátek betlémských Mláďátek neboli Neviňátek. Ten máme v Česku také, ovšem přecházíme jej téměř bez povšimnutí. Španělé jej zato slaví docela zvláštním způsobem: stejně jako my apríl. Je to den nejrůznějších žertíků a vtípků, kdy se snažíte napálit koho jen můžete. 

Dalším důležitým dnem je samozřejmě Silvestr. V tomto dni si Španělé oblékají červené spodní prádlo, prý to přináší štěstí. O půlnoci je pak téměř povinností mít nachystáno 12 kuliček hroznů a společně s dvanácti údery zvonu je postupně všechny sníst, což má být druhou pojistkou šťastného vykročení do Nového roku. Při tom všem samozřejmě nesmí chybět ohňostroje a všeobecné veselí. Hlavní silvestrovské oslavy probíhají na náměstí Puerta del Sol v Madridu. Následující den po Silvestru, tedy prvního ledna, se pak na snídani tradičně podávají smažené churros s horkou čokoládou. 

Z důležitých oslav pak Španěly čeká ještě předvečer svátku Tří králů, kdy se ve městech pořádají obrovské průvody zvané Jízda Králů. Během té městem projíždějí lidé převlečení za Tři Krále, obvykle v doprovodu andělů a dalších komparzistů, a dětem rozhazují bonbony. Často jedou velmi krásně oblečeni na opravdu monumentálním voze a bývají doprovázeni dalšími velkolepými kulisami a rekvizitami. Rozbalováním dárků a snídáním roscónu pak oslavy vánočních svátků končí.

Když nyní máte představu o tom, jak Vánoce pošpanělsku probíhají, pojďme si něco z nich také ukázat naživo. V tomto animovaném videu uvidíte roztomilý přehled všech důležitých tradic, takže si je všechny krásně zopakujete a přiučíte se také několika užitečným slovíčkům: 

Toto video Vás potěší záběry z ulic i domovů Španělska. Uvidíte také los z Vánoční loterie, děti zpívající vylosovaná čísla i Jízdu králů:

Do třetice všeho dobrého jsem pro Vás vybrala krásné zpracování celého vánočního příběhu. Proč vlastně Vánoce slavíme? Právě to v tomto nádherném videu uvidíte. A ocení jej i Vaše děti, podělte se o něj s nimi.

Které španělské vánoční tradice Vás nejvíce překvapily? Které se Vám nejvíce líbí? Myslíte si, že jsou Vánoce ve Španělsku hodně odlišné od těch českých? Napište mi svůj názor do komentářů!

- - -

Kam dál?

→ Zabalte svým blízkým pod stromeček dárek, který se nezkazí, neporouchá ani nevyjde z módy a radost i užitek bude přinášet ještě dlouho po Vánocích.

Okořeňte si život něčím opravdu dobrým.

→ Zjistěte, co nejlepšího byste si tyto svátky mohli přečíst.

→ Podívejte se, kdo zvítězil v Adventní giveaway.

→ ...a pamatujte, že hned v pátek spolu budeme připravovat jedno tradiční španělské cukroví. Buďte na příjmu!


Zdroje: 

autorkou obou fotografií je Joanna M. Foto

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře