6+1 knih, o které byste si měli napsat Ježíškovi

9. prosinec 2016 | 15.39 |

Také se Vás všichni pořád ptají, co chcete k Vánocům, a Vy nevíte, jak jim na to odpovědět?

knihy M

V pondělním článku jsem Vám přinesla spoustu nápadů na vánoční dárky všeho druhu pro Vaše blízké. Pokud jste jej ještě nečetli, vřele doporučuji, ušetří Vám spoustu času, starostí a přemýšlení. Dnes Vám přináším tipy na to, co byste si od Ježíška mohli přát Vy.

Vynikající knížka vždycky potěší, zvlášť pokud studujete nějaký cizí jazyk. Ať už se učíte španělsky nebo "jen" rádi čtete napínavé romány v češtině, z tohoto seznamu si rozhodně vyberete. A na konec ještě přidám jeden speciální tip pro angličtináře.

1. Jistý Lukáš

U této knihy se hodně nasmějete. Je to vlastně soubor krátkých skečí o jednom mladíkovi jménem Lukáš. Místy až absurdně komediální text, u kterého budete brečet smíchy. Sehnat tuto knihu může být trochu oříšek, poněvadž naposledy byla v češtině vydána v roce 1991, můžete ale na ni natrefit na Aukru nebo v antikvariátech, třeba v tomto ji mají za směšných 60 Kč. 

2. ¡Viva la vida! aneb Žhavá jízda z Mexika až do Chile viva la vida

Pokud rádi vaříte nebo jíte (případně oboje), budete potřebovat tuto barevnou kuchařku. Nad obrázky se jen sbíhají sliny a to teprv počkejte, až všechny ty lahůdky zhmotníte a přistanou Vám na stole. Najdete zde recepty doslova ze všech koutů Latinské Ameriky; ne všechny jsou sice úplně původní, ale to není na škodu: kdyby byla zachována 100% autenticita, nemohli byste si je doma vůbec uvařit, protože půlka potřebných surovin není v Česku k sehnání. Takto došlo k úspěšné syntéze realismu s tradicí: latinskoamerické chutě si můžete kdykoli dopřát i za předpokladu, že Vaším jediným zdrojem surovin jsou dva supermarkety a jeden obchod se zdravou výživou. Odkaz pro gurmány: kuchařka k dostání zde.

3. Kronika ohlášené smrti

Uznávám, název není zrovna optimistický, ale je to skvělá knížka! Obsahuje napínavé vyprávění o tom, jak lze zabránit chystané vraždě, o které celá vesnice s výjimkou oběti ví dlouho předem.

Je to celkem stručné dílko z pera kolumbijského spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze, které bývá v českých školních osnovách opomíjeno. Kantoři vyzdvihují většinou jen jeho román Sto roků samoty, který je sice originální, ale na čtení dost náročný. Kroniku si naproti tomu užijete od první do poslední věty. Kniha vyšla v češtině (a samozřejmě také ve španělštině), nejlevněji ji aktuálně seženete v tomto knihkupectví, a to za velmi decentních 151 Kč.

4. Velká španělská gramatika

...s podtitulem Vše, co jste kdy chtěli vědět o španělské gramatice a nikde jste to nenašli. Vynikající příručka předních českých odbornic, kterou nemohu jinak než doporučit. Jednoduše a srozumitelně vysvětlená gramatika, přehledné zpracování, snadná orientace v tématech, ke každému teoretickému vysvětlení máte rovnou i praktická cvičení. Pokud jste student a chcete konečně proniknout do tajemství španělské gramatiky, jste středoškolák a chystáte se na maturitu ze španělštiny, anebo španělštinu učíte a chcete se inspirovat pro její výklad a zároveň mít k ruce nápady na cvičení, tuto knihu musíte mít. K dostání je ve formě e-booku (ekonomičtější volba) anebo jako klasická papírová kniha.

5. Amazonie a řeky příběhů amazonie a reky

Nedávno jsem pro Vás napsala recenzi na "pobytopis" Peru pod kůží, dnes bych Vás ráda upozornila na jinou knihu téhož autora. Zatímco Peru pod kůží se co do žánru nejvíce blíží cestopisu, Amazonie a řeky příběhů jsou spíš kronikou, vyprávěním o několika lidských osudech, které se zapsaly do dějin. Rozhodně však nečekejte nudný historický traktát; příběhy jsou to pěkně dobrodružné a také se můžete těšit na pro autora typické renesanční pojetí - i tento text je tedy prošpikován zajímavými detaily z různých vědních oblastí. Je toto přesně pro Vás? Hned si tyto amazonské příběhy objednejte.

6. Dějiny Španělska v datech

Exotická Amazonie Vám moc neříká a radši zůstanete pěkně na Starém kontinentě? Tak to by se Vám mohlo zamlouvat toto počtení o španělské minulosti. Pokud je záliba v historii Vaše druhé jméno, musíte ji mít. Autor, neuvěřitelně vzdělaný a zároveň lidský docent Jiří Chalupa, expert na španělskou literaturu, historii a překlad, tuto knihu napsal na výbornou. Dějepis jsem nikdy neměla nějak zvlášť v oblibě, tato kniha se mi ale líbí: na rozdíl od mnoha jiných textů o historii, které jsou často suchopárné, bezbřehé a je obtížné se v nich orientovat, je toto dílo navýsost přehledné a čtivé a přitom nevynechává důležitá fakta. Dějinné události jsou zde uspořádány chronologicky, každá má svůj vlastní odstavec s datem, skoro jako by si Španělsko psalo deník: 14. června 1658 se mi stalo to a to. Stručné, jasné, přehledné. Co víc si přát? Dějiny Španělska mají v nabídce v tomtéž knihkupectví, kde si můžete pořídit i Amazonii.

+ Angličtina na rovinu aj na rovinu II

Investicí 159 korun si můžete ušetřit roky jazykových kurzů. Jestli se učíte anglicky a tuto knihu Darrena Crowna, který české studenty vzdělává už pěknou řádku let, jste ještě nečetli, sprintujte si pro ni. Málokteré čtení pro Vás bude tak extrémně, extrémně (nemohu to ani dostatečně zdůraznit) užitečné. Knížečka je to docela útlá -zvládnete ji za jedno odpoledne - ale pozoruhodně výživná a taky velice zábavná, však uvidíte. Pokud už jste ji zmákli, zpozorněte - na trhu je i stejnojmenný druhý díl, Angličtina na rovinu II. Oba díly pořídíte třeba zde.

Už víte, kterou z knih si necháte od Ježíška nadělit? Anebo si na Vánoce přejete ke čtení ještě něco dalšího? Napište mi o tom v komentářích! 

- - - 

Kam dál? 

→ Sedm knih Vám nestačí? Podívejte se také na recenzi cestopisu z Kolumbie a knihy s nádhernými fotkami z Peru.

→ Podpořte své blízké ve studiu a darujte jim k Vánocům španělský (nebo anglický, francouzský, německý,...) dárek. Jak jej správně vybrat se dozvíte zde.

→ Zjistěte, proč si myslím, že Peru pod kůží je zdaleka nejlepší peruánský cestopis na českém trhu.

→ Nechte si zlepšit náladu jednou z těchto písniček.

→ Zasoutěžte si v Adventní giveaway. Pamatujte, že třetí soutěžní otázku uveřejním už tuto neděli.

→ ...a nezapomeňte se sem mrknout opět v úterý, budu pro Vás mít nachystaný zbrusu nový článek :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře